Prodavanje magle

Italo Žužić: U Hrvatskoj ne postoji ekološka proizvodnja maslinovog ulja

Jasna Orlić

Biološka, ekološka ili organska proizvodnja u teoriji ne postoji, za nju treba selekcionirati sorte koje su otporne barem na glavne štetnike



Doajena maslinarstva u Hrvatskoj, inženjera agronomije Itala Žužića, sreli smo na međunarodnom okupljanju maslinara u Taru »Tekuće zeleno zlato Istre«. Odradivši radni vijek u Agrolaguni Žužić je danas u mirovini, ali očito ne miruje. Okupio je profesore s talijanskih sveučilišta, koji su maslinarima govorili o novostima iz uzgoja i prerade maslina.


– Protekla je godina bila mokra, s previše vlage, zbog čega pada kvaliteta ulja, a slično je i kod ostalih kultura. Naši maslinari imaju dobre uljare, ali možda treba više voditi računa o nekim elementima u procesu prerade. Ova godina ujedno otvara i pitanje opravdanosti navodnjavanja. Ono treba kod maslina biti samo interventno, jer se pokazalo da je za vrijeme sušnih godina ulje bolje kvalitete, govori Žužić, koji je u maslinarstvu počeo raditi daleke 1963. godine.   

Dobri, ali ne najbolji


– Mi smo danas u špici svjetske kvalitete, ali ne sviđa mi se i nije korektno da mi Istrijani govorimo da smo prvi u svijetu po kvaliteti ulja, a sve smo naučili od Talijana, Španjolaca, Grka. Mi imamo odličan proizvod, zato što pratimo njihova dostignuća, upozorava Žužić, te dodaje da se kod svih prehrambenih artikala, pa tako i maslinovog ulja, bolja kvaliteta postiže miješanjem. Kada se miješaju sorte uvijek ima sinergije, kako kod ulja, tako i kod vina, čokolade, kave. Monosortna ulja su marketinški potez, pokušaj da se tržištu ponudi novi proizvod, govori Žužić te dodaje kako biološka, ekološka ili organska proizvodnja, što su istoznačni termini, u teoriji ne postoji.   


– Ne bih se složio s tvrdnjom da je hrvatsko tržište preplavljeno lošim uvoznim uljem. Uvozi se proizvod koji je na Zapadu legalan i u skladu s pravilima koje propisuje Bruxelles. Međutim, postoji osam kategorija maslinovog ulja. U Trstu se može kupiti ekstradjevičansko ulje za tri eura, ali ono nema aroma i u svojoj je kategoriji. Bitno je, međutim, da nema negativnih atributa.



Plominka prva na listi




– To je prodavanje magle. U maslinarstvu se moraju koristiti agrokemijski preparati, pripravci za zaštitu bilja. Najveća je greška kada se govori o biološkoj proizvodnji s autohtonim sortama, jer je u Europi moda održati raznolikost vrsta. No, maslina nije cvijet. Za biološku proizvodnju u voćarstvu treba selekcionirati sorte koje su otporne barem na glavne štetnike, ne bi li se proizveo »biološki proizvod«. Buža i bjelica osjetljive su na moljca i paunovo oko i obavezno se tretiraju zaštitnim sredstvima. Iz Toskane, nama klimatski najsličnijeg područja, donijete su leccino, pendolino, maurino, frantoio, mojarola, ascolana. Frantoio nije prihvaćen jer nije otporan na rak masline, mojarola je osjetljiva na paunovo oko, ascolana na maslinovu muhu, premda je najotpornija na hladnoću.


Proizlazi da je leccino najotporniji na zimu i štetnike te je prihvaćen kao standardna sorta. Po kemijskoj analizi i degustaciji u talijanskim institutima, sorta leccino dala je kvalitetnija ulja od ostalih. Porečka rosulja daje još bolje ulje, ali je osjetljiva na moljca, premda otporna na paunovo oko i zimu.


Osobno bih u svom masliniku posadio samo leccino i pendolino kao oprašivača. Od domaćih sorti najbolja je plominka, koje ima najviše na Krku. Ona je otporna na štetnike, plodovi su joj mali, slični kao oni leccina, i daje kvalitetno ulje.



Kod nas smo puno dijelovali na sadnju maslina, ali nismo radili na razvoju tržišta. Uskoro nećemo imati gdje prodati maslinovo ulje. Mislim da bi smo se trebali usmjeriti prema tržištu Austrije, Njemačke, Češke, slovačke, Rusije i Srbije a možda i prema SAD-u. Premalo se razvija i plasman na hrvatskom tržištu. Mi Istrijani pak idemo prema Italiji. Prezentacije našeg ulja u Italiji nemaju smisla, gdje ćeš ti njima konkurirati? To je kao da idemo prezentirati fićo u Ferarrijevu tvornicu.