Otvorene stare polemike

Slovensko ministarstvo zabranilo slavljenje nekadašnjeg Dana mladosti

Hina

Tajnik sindikata zaposlenih u obrazovanju Branimir Štrukelj izjavio je da je okružnica ministarstva obrazovanja u vezi sa spomenutim slučajem bilo nepotrebno ideološko dramatiziranje



LJUBLJANA – Okružnica kojom je slovensko ministarstvo obrazovanja sve ravnatelje vrtića, osnovnih i srednjih škola upozorilo da ne smiju slaviti nekadašnji Dan mladosti 25. svibnja, u susjednoj je državi obnovila stare polemike o odnosu prema prošlosti, a neki su je ocijenili promašenom.


Ministarstvo je u petak dalo službeno tumačenje da se na okružnicu odlučilo nakon vijesti u jednim novinama prema kojoj su lokalni dužnosnici sindikata obrazovanja u Ptuju pred tamošnjom osnovnom školom namjeravali organizirati priredbu s podsjećanjem na »Titovu štafetu« i 25. svibnja, koji se u nekadašnjoj Jugoslaviji slavio kao Dan mladosti.


No, ravnatelj osnovne škole Bogomir Širovnik izjavio je da je tabloid »Požar-Report« koji je prvi izašao s takvom informacijom, objavio neistinu, te da se radilo samo o tome da je netko poziv na redovni godišnji sabor prosvjetnih djelatnika u općini Ptuj povezao s pridodanim elektronskim pismom u kojemu se autor podsjetio vlastite mladosti i načina na koji se nekada slavio Titov rođendan.




Zbog »medijske manipulacije« i narušenog ugleda škole ravnatelj Širovnik pomišlja i o podizanju tužbe protiv tog vrlo čitanog privatnog tabloida.Tajnik sindikata zaposlenih u obrazovanju Branimir Štrukelj izjavio je da je okružnica ministarstva obrazovanja u vezi sa spomenutim slučajem bilo nepotrebno ideološko dramatiziranje, pa čak možda i pokušaj sadašnje vlade desnog centra da pronađe nepostojeće neprijatelje.U okružnici kojom je upozorilo ravnatelje da u državnim školama ne treba slaviti Tita koji je »simbol« nekadašnjeg režima, ministarstvo je priložilo i lanjski pravorijek ustavnog suda. Njime je obrazloženo zašto je poništena odluka gradske općine Ljubljana da jednoj novoj ulici u gradu dade naziv Titova cesta, za što je najviše zauzimao gradonačelnik Zoran Janković.


Ustavni suci tom su prigodom ustvrdili da se novim ulicama u Sloveniji ne mogu davati imena predstavnika režima koji je kršio ljudska prava i čovjekovo dostojanstvo, dok stare ulice i trgovi koji su po Titu, Kardelju i drugim slovenskim revolucionarima i komunističkim čelnicima nazvani u vrijeme bivše Jugoslavije, a u međuvremenu nisu promijenjeni, mogu i dalje ostati u upotrebi.