Pooštrene provjere

Mijenjaju se europska granična pravila: Uskoro sustavna kontrola EU državljana na granicama

Irena Frlan Gašparović

Snimio Sergej DRECHSLER

Snimio Sergej DRECHSLER

Unatoč pojačanim kontrolama, na granicama će i dalje biti  »EU trak«. U MUP-u su uvjereni da se zbog novih pravila neće stvarati kolone i da hrvatski državljani neće osjetiti bitne promjene 



Državljani Europske unije mogli bi se uskoro na granicama suočiti s pooštrenim kontrolama, nalik onima koje prolaze državljani zemalja koje nisu članice EU-a, ali unatoč tome, na graničnim prijelazima i dalje će postojati posebno označen trak za one s EU putnim ispravama.


Izmjene europskih pravila znače da će se provjera onih koji imaju europske putne dokumente provoditi sustavno, dok je trenutačno moguća samo povremeno.


Na taj način, kažu upućeni, dosad je provjeravano tek tri do četiri posto europskih državljana. Ubuduće bi takve provjere prolazili svi, a to znači da bi se, osim uobičajene provjere identiteta – usporedbom osobe i njezine putovnice – kontrola provodila i kroz nacionalne i međunarodne baze podataka. Na taj način bi se provjeravala valjanost i autentičnost putnih isprava pregledom kroz, primjerice, Schengenski informacijski sustav i Interpolovu bazu podataka o ukradenim i izgubljenim dokumentima.


Manje poteškoće




U Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP) pojašnjavaju da bi se sustavna provjera državljana EU-a, kad je u pitanju Hrvatska, provodila na cijeloj granici sa susjednim državama, uključujući i članice Unije, Sloveniju i Mađarsku.


O pooštrenim graničnim kontrolama na zadnjoj su sjednici raspravljali i članovi saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost koje je najviše zanimalo hoće li izmjene europskih pravila značiti velike gužve i zastoje na granicama. No, u MUP-u očekuju tek manje poteškoće u cestovnom prometu i tvrde da se, uz dovoljno graničnih policajaca i dobru organizaciju, nova pravila mogu provoditi bez većih problema. Osim toga, ako bi ipak došlo do velikih zastoja, država članica može, temeljem procjene rizika, na nekim prijelazima kontrole privremeno ublažiti.


Nova pravila izvori iz MUP-a uspoređuju s vremenom kada Hrvatska nije bila u EU i uvjereni su da hrvatski državljani, kada budu putovali preko granice, neće osjetiti prevelike promjene. Provjera kroz baze podataka, tvrde, traje tek nekoliko sekundi i ipak je manje intenzivna nego kontrola ljudi koji nisu iz EU-a. Kod njih se, kažu u MUP-u, provjerava »čitav niz uvjeta«.


Razlike će postojati


»Nakon izmjena i dopuna Zakonika o schengenskim granicama ne znači nužno da će prilikom obavljanja granične kontrole državljani Europske unije morati biti podvrgnuti baš svim uvjetima kao i državljani trećih zemalja, kao što je primjerice provjera raspolaže li dotični državljanin dostatnim sredstvima za uzdržavanje za trajanja i svrhu namjeravanog boravka«, pojašnjavaju iz MUP-a razlike koje će i dalje postojati. Zbog toga, dodaju, poseban trak za nositelje EU isprava i dalje će imati smisla i neće biti ukinut.