Ovo je prvi put, navodi predsjednik Udruge hrvatsko-srpskog prijateljstva dr. Nikola Ivaniš, da su potražili i donirali kopije filmskih naslova koji se dotiču jednog hrvatskog grada, a sada će na red doći pretraga materijala koji je u Kinoteci zaveden pod naslovom »Sušak«
Kako je izgledala razrušena riječka luka 1946. i kako je izgledala njena obnova, sjeća se danas tek manji dio Riječana, no zahvaljujući trudu Udruge hrvatsko-srpskog prijateljstva u Rijeci koja je prekjučer proslavila prvu godišnjicu postojanja, takvi i slični povijesni riječki prizori iz sredine četrdesetih biti će uskoro dostupni i široj riječkoj javnosti.
Naime, ravno 76 minuta dokumentarnih filmskih zapisa raznih autora snimljenih u Rijeci te godine samo je jedan dio povijesnog filmskog materijala koji su predstavnici Jugoslavenske kinoteke iz Beograda donirali Gradu Rijeci.
Uz spomenute dokumentarne snimke o gradu na Rječini, sa sobom su na svečanu skupštinu Udruge hrvatsko-srpskog prijateljstva donijeli i desetak DVD-a na kojima se nalazi mnoštvo digitaliziranih povijesnih dokumentarnih, no i igranih filmova u kojima se na neki način spominje Rijeka, makar samo i kao dio filmskog seta.
Većina ovih doniranih filmova nastala je između dva svjetska rata, pa se tako primjerice radi o naslovima iz edicije »srpski pioniri filma« koji uključuju autore poput Josipa Novaka (hrvatski redatelj koji je živio i radio u Beogradu) ili Koste Novakovića ili pak filmovima vojvođanskih autora koji su nastajali u rasponu od 1912. do 1939.
Među doniranim naslovima nalazi se primjerice i najstariji sačuvani filmski dokument o Srbiji snimljen 1904., »Krunisanje Kralj Petra 1. Karađorđevića«, jedan od prvih primjera tzv. »filmske reportaže« u povijesti svjetske kinematografije.
Više možete pročitati u tiskanom izdanju!