Prvi u Hrvatskoj

Riječki japanski vrt: Dašak Dalekog istoka ispred OŠ Vežica

Ljiljana Hlača

Tri godine su rotary klubovi Tokyo Tsukiji i Sv. Vid Rijeka te OŠ Vežica radili na realizaciji projekta »Pokret naprijed i mir«, a rezultat je preobražaj nekoć zapuštene zelene površine ispred škole u vrt zemlje izlazećeg sunca, prema projektu arhitekta Iso Hayatoa



RIJEKA » Prvi japanski vrt u Hrvatskoj koji je izgrađen ispred Osnovne škole Vežica, napokon je otvoren. Tako se jučer na svečan i simboličan način obilježilo okončanje ovog projekta pod nazivom »Pokret naprijed i mir«, u sklopu kojeg se gradila ova japanska zelena oaza. Tri godine su rotary klubovi Tokyo Tsukiji i Sveti Vid Rijeka te OŠ Vežica zajedno radili na realizaciji spomenute ideje, a sve kako bi – nekad zapuštena zelena površina ispred škole – poprimila obrise vrta zemlje izlazećeg sunca. I to im je na kraju uspjelo, iako je na tom putu bilo i uspona i padova. S realizacijom projekta »Pokret naprijed i mir« ova je riječka škola ujedno postala i prva u Europi, čije je »dvorište« uređeno u stilu ove nama daleke zemlje, dok je Rijeka dobila uređenu javnu površinu prikladnu za igru djece.



U ovoj pejzažnoj minijaturi sve ima svoj smisao. Tako primjerice rđavi metalni elementi koji se mogu vidjeti predstavljaju prolaznost, a krov kućice za čaj koji je napravljen od brodskog lima pokušava uspostaviti vezu s riječkom brodogradnjom. U vodopadu se nazire staklena skulptura koja simbolizira šarana. Prema legendi iz spomenutog povijesnog razdoblja, šaran pliva uz slap i ako u tome uspije, pretvorit će se u zmaja i odletjet će u raj. To simbolizira uspjeh, ustrajnost. Nadalje, tu je bilo mjesta i za pašku čipku koja je oduševila japanskog arhitekta, pa ju je stoga odlučio ukomponirati u tzv. portal, koji se nalazi na ulazu u vrt.





Otvorenjem je dominirao svečani ton. Hrvatsku himnu pjevao je dječji zbor »Vežički tići«, a japansku Klapa »Luka«. Otpjevana je i japanska pjesma »Sakura« – trešnjin cvijet. Uz predstavnike spomenutih rotary klubova, nazočni su bili i japanski veleposlanik Masaru Tusji, ministar znanosti i obrazovanja Željko Jovanović te gradonačelnik Vojko Obersnel. Dizajner vrta Iso Hayato svim je uzvanicima predstavio simboliku vrta, dok je u kućici za čaj majstorica ceremonije pripremanja i ispijanja čaja Nanako Takeda izvela ritual njegova ispijanja. Ritaul je bio pripremljen samo za najviše uzvanike susreta. Bio je to povod i za prigodne riječi.


Materijal hrvatski


-Izgradnja ovog vrta u Hrvatskoj predstavlja most spajanja i pozornicu na kojoj će se prožimati kulture Hrvatske i Japana. Nadamo se da će on kao talisman u budućnost prenositi našu zajedničku poruku: »Pokret naprijed i mir«. Bilo je teškoća, ali ipak se pokazalo da istočnjačka filozofija, a to je strpljenje, strpljenje i samo strpljenje – donosi rezultate, rekla je ravnateljica OŠ Vežica Violeta Nikolić.



Nakon otvaranja vrta, svečanost se preselila u HNK Ivana pl. Zajca, gdje je za goste pod nazivom »Pogled s vrha prstiju 2013.« održana završna produkcija učenika Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples, što djeluje pri OŠ Vežica. I kroz taj završni ples provlačila se simbolika japanskog vrta, a to je trešnjin cvijet, kamen, voda, drvo, zemlja.



U pozdravnom govoru predsjednik Rotary cluba Sv. Vid Rijeka Kristijan Zulle naglasio je da je smisao rotary pokreta da pomaže svima kojima je to potrebno, neprestano podižući kvalitetu života u zajednici u kojoj živimo. – Nas je okupila ideja da dio drevne japanske kulture i tradicije preselimo u Hrvatsku. I omogućimo svima da je dožive. Ovo je početak jednog suživota čovjeka s prirodom i mjesta nevjerojatne pozitivne energije, naglasio je Kristijan Zulle, dok se predsjednik Rotary Cluba Tokyo Tsukiji, Egawa Akyasu, zahvalio svima koji su sudjelovali i predano radili na ovom projektu, te je naglasio da je riječ o svojevrsnom postmodernom japansko-hrvatskom, odnosno hrvatsko-japanskom vrtu, koji potiče na dobru diplomatsku vezu između ovih dviju zemalja.


Japanski vrt na Vežici jedan je od rijetkih u svijetu koji nije građen materijalom iz Japana, već je sve iz Hrvatske. Vrijednost cjelokupnog projekta iznosi oko milijun kuna. Sve građevinske tvrtke koje su sudjelovale u njegovoj gradnji donirale su ili materijal ili svoj rad.


Meditativna staza


– Otvaranjem parka završava se njegova tehnička »izgradnja«, no tek sada započinje njegov pravi život u kojem će najveću ulogu imati djeca, koja će se brinuti o biljkama i njegovom održavanju, a u tome će im pomoći i štićenici Centra za rehabilitaciju Rijeka, stoga vrt dobiva i jednu odgojnu notu, naglasili su tom prilikom predsjednik Rotary Cluba Sv. Vid rijeka Kristijan Zulle te ravnateljica škole Violeta Nikolić.


Vrt je osmislio arhitekt za krajobrazno uređenje Hayato Iso. Za naš list izjavio je da je izrazito zadovoljan učinjenim te je najavio ponovni dolazak u Rijeku, budući da mu se svidjela.


– Vrt se sastoji od dvije veće cjeline: privim dijelom dominira vodopad što predstavlja pokret, a drugim djelom kućica za čaj što simbolizira tišinu. Te dvije cjeline povezane su tzv. meditativnom stazom, naglasio je Hayato Iso. Cijeli je prostor uređen prema konceptu vrta iz povijesnog razdoblja Momoyama (kraj 16. i početak 17. stoljeća), kojeg karakterizira prisutnost čvrstih i postojanih kamenih blokova te mjesto za uživanje u čaju. U vrtu je posađeno autohtono bilje, a od japanskih vrsta tu su japanski javor i japanska trešnja.