Tunolov

Održana druga fešta od tune: Bakaračka večer uz miris nostalgije i tune na gradele

Andrea Jelovčić

Trebalo je tako težak ulov izvući iz mora / foto Silvano Ježina

Trebalo je tako težak ulov izvući iz mora / foto Silvano Ježina

U organizaciji RŠK-a »Tunera« Bakarac, Grada Kraljevice, Turističke zajednice te PGŽ-a, brojni posjetitelji fešte mogli su se prisjetiti tunolova kako su ga »užali delat« njihovi stari



Bakarac se vratio u neka davna, za mjesto bolja vremena. Sa straže se ponovno čuo povik »tira, tira« označujući da je njihovoj staroj i već dugo neaktivnoj tuneri prišla tuna, te su svi okupljeni svoje poglede usmjerili prema moru. Nakon povlačenja mreže ribari su, na oduševljenje publike, na površinu izvukli pedesetak kilograma tešku tunu te je u mjestu uslijedila prava fešta do kasno u noć.


Riječ je ipak bilo samo o simulaciji tradicionalnog tunolova koji je u sklopu Fešte od tune organizirao RŠK »Tunera« Bakarac te Grad Kraljevica, Turistička zajednica grada Kraljevice i Primorsko-goranska županija.



Tunolov je u povijesti Bakarca imao istaknut ekonomski značaj. U Bakarcu je 1918. godine osnovana Ribarska zadruga, jedna od prvih tog tipa na Jadranu, a prve godine postojanja Zadruge predstavljaju i zlatno doba Bakarca na svim poljima života. Na području od Črnoga rta pa do Kavraniča, na potezu manjem od četiri kilometra moglo se naći šest lokaliteta tunera, a izvjesni podaci upućuju čak i na mogućnost postojanja sedmog. Značaj tunera u zapošljavanju mještana posebno je do izražaja došao kasnije, u teškim vremenima društvenih i ekonomskih kriza. Ako se nije imalo kuda, odlazilo se na tunere, a svi su se Bakarčani, penjući se od najranijeg djetinjstva po stražama i pomažući u lovu najprije osposobljavali za ribare, dok bi tek potom odlučivali hoće li se u životu skrasiti i na nekom drugom poslu.





– Bakarac je poznat po dvije stvari, po tuni i po buri. Imajući to na umu prošle smo godine prvi put, kako bi obnovili sjećanja na neka minula vremena i prikazali tunolov na način kako su to »užali delat« naši stari, organizirali Feštu od tune – kazao je Renato Franko, organizator rekonstrukcije tunolova i član RŠK »Tunera« Bakarac.


– Prodalo se preko 600 porcija tune na gradele po simboličnoj cijeni od 15 kuna, a svi sudionici fešte mogli su pogledati i autentične kratke filmove o starinskom načinu lova na tunu te izložbu pod nazivom »Tunere i tunersko ribanje, vrijeme prolazi, tunere ostaju…« s čijim nam je postavljanjem pomogao Rade Pažameta kojemu ovim putem želim posebno zahvaliti – kazao je Franko.


Za drugi dio večeri bila je zadužena klapa Kaštadi koja je svojim nastupom pridonijela nostalgiji koja se je uz miris tune širila zrakom malenog ribarskog mjesta.


A o pozitivnim reakcijama posjetitelja posvjedočila nam je Maja Udovičić podrijetlom iz Bakarca koja danas živi u Rijeci.


– Izgradnjom nove obilaznice smanjio se broj turista ovdje, zatvorio se kamp te je Bakarac utihnuo. Mislim da je dobro što se započelo s održavanjem ovakvih manifestacija kako bi mjesto barem malo oživjelo. Kako sam po mami Bakarčanka, kao klinka sam trčala ovuda dok su se oko mene lovile tune, a njihovo hvatanje promatrala bih iz prvih redova. Za nas djecu to je bio doživljaj. Tada je svaka kuća imala miris tune i pomidora, a cijelo je mjesto živjelo od tunolova – kazala je Maja.