
U raspodjeli sredstava za kazališne programe riječko je kazalište dobilo, u usporedbi s drugim sličnim nacionalnim kazalištima u Splitu i Osijeku, znatno manje novaca, a u ukupnoj svoti znatno manje nego lani. Temeljna kazališna grana – Hrvatska drama – nije dobila – ništa!
RIJEKA Na web-stranici Ministarstva kulture parcijalno se objavljuju odobreni programi u 2016. godini. Sufinanciranje dramske umjetnosti, u segmentu profesionalnih kazališta, već je izazvalo neke prijepore. Prema dokumentima objavljenim još 20. travnja, za 182 programa Ministarstvo je izdvojilo 17.517.140 kuna, od čega je 8.949.000 kuna namijenjeno festivalima i manifestacijama.
Najveća svota u toj stavci – festivali i manifestacije – od 4 milijuna kuna dodijeljena je 67. Dubrovačkim ljetnim igrama (što je gotovo pola milijuna kuna manje nego lani), a za 62. Splitsko ljeto izdvojeno je 1,8 milijuna kuna. Splitski Marulićevi dani dobili su 370.000 kuna, Međunarodni dječji festival u Šibeniku 400.000 kuna, zagrebački Festival svjetskog kazališta 200.000 kuna, a primjerice Međunarodni festival malih scena u Rijeci dobio je 325.000 kuna. Za Festival neovisnih kazališta i kazališnih družina u Opatiji predviđeno je 50.000 kuna, za Međunarodnu reviju lutkarskih kazališta u Rijeci 40.000 kuna, a za Riječke ljetne noći 50.000 kuna…
Za redovni program profesionalnih kazališta namijenjeno je 6.375.000 kuna. Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca iz Rijeke za redovni je program (navedeni su Opera, Talijanska drama i Balet, ali ne i Hrvatska drama!) dobilo 1,2 milijuna kuna – što je 450.000 kuna manje nego lani. HNK Osijek, primjerice, kazalište s dva ansambla – dramskim i opernim – dobio je 2 milijuna kuna (što je za 500.000 kuna više nego prošle godine), a HNK Split, kazalište s tri ansambla, 1,5 milijuna kuna. HNK Šibenik dobio je 90.000, HNK Varaždin 750.000, HNK Zadar 50.000, a Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula 80.000 kuna.
Zamjenika riječkog intendanta Marina Blaževića pitamo zašto u objavljenim dokumentima nema Hrvatske drame – je li u pitanju greška ili je namjerno izostavljena ova grana riječkog kazališta?
Za komentar smo pitali i Ivana Šarara, pročelnika Odjela za kulturu Grada Rijeke:
– Prilično mi je nezgodno dati bilo kakvu preciznu izjavu vezano za financiranje programa našeg HNK-a, kao i ostalih HNK-ova, s obzirom da osim raspodjele novca nemam nikakvih dodatnih informacija. Prije svega mislim na bilo kakav zapisnik vezan za vrednovanje programskih prijedloga svih HNK-ova, pa tako i riječkog. Bilo bi dobro saznati od Vijeća za dramske umjetnosti, koje radi u sastavu: Dinka Jeričević, Zoran Mužić, Igor Ružić, Rajko Pavlić, Nikolina Pristaš, Katja Šimunić, dr. sc. Ivica Prlender, je li konačna odluka o financiranju HNK-ova sukladna s njihovom ocjenom ponuđenih programa.
Promašena praksa
Jer zakonske obaveze svakog HNK-a prema Ministarstvu kulture, uz mogućnost nepotvrđivanja intendanta prilikom svakog natječaja, jednostavno su za Ministarstvo kulture preveliko stečeno pravo, uz financijski zaista smiješne obaveze za koje se velika kazališta i dalje moraju boriti kroz program javnih potreba. Takva je praksa potpuno promašena. Nacionalno kazalište koje Grad financira sa 40 puta većim iznosom od nadležnog Ministarstva je smijurija.
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Novog lista…