Riječki gradonačelnik ispričao se zbog komentara na društvenoj mreži

Obersnel izazvao uzbunu na Twitteru: Ako Hrvatska ne može u EU, onda ni Slovenci ne mogu na Jadran

Tihana Tomičić

Nisam mislio ozbiljno, ispričavam se, ali i ja sam napola Slovenac, rekao je kasnije Vojko Obersnel

 RIJEKA – U trenutku dok hrvatska diplomacija na sve način pokušava riješiti probleme sa Slovenijom, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel iskoristio je Twitter kako bi se oštro obračunao sa Slovencima i najavama koje su stigle od slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca da Hrvatska možda nikad neće ući u EU.

“Kažu Slovenci da možda nikad nećemo u EU. Došlo je vrijeme da im netko konačno kaže: možda mi nećemo u EU, ali nećete ni vi na Jadran”, napisao je Obersnel na Twitteru. Kasnije je bio prisiljen ispričati se zbog takve izjave.


Karl Erjavec je kazao kako postoji mogućnost da Hrvatska nikad ne postane punopravna članica EU te kako bi slovenski parlament mogao sve za ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora pripremiti do kraja veljače, ali sve ovisi o rješenju ključnog međudržavnog problema – pitanja Ljubljanske banke.


Portali su odmah ujutro prenijeli Obersnelovu poruku, i nakon što je vidio da je izazvao salve reakcija, Obersnel je ponovo objavio post, odgovajući na poruke građana: “Vidim da su se svi uzbudili zbog jednog twita. On se odnosi prije svega na ministra Erjavca i one koji ga podržavaju”, objasnio je.




“Naravno da su Slovenci naši prijatelji ali ne i njihov ministar vanjskih poslova kome je poruka i upućena. Znam da većina Slovenaca ne misli kao ministar Erjavec, ali zašto nitko ne reagira na njegovu izjavu”, dodao je Obersnel na Twitteru.


“Moja poruka je prije svega bila namijenjena njemu i onima koji ga podržavaju iako sam svjestan da većina Slovenaca tako ne misli”, pojasnio je Obersnel dodajući kako je takva politika loša za dobrosusjedske odnose. “Loša je za općenito politiku unutar Europske unije jer mislim da države svoje probleme moraju riješavati dogovorom, a ne ucjenom. Ovo što se sada radi, dakle postavljanje uvjeta rješavanja Ljubljanske banke, ne mogu drugačije nazvati nego ucjenom. To sigurno ne može biti normalan odnos rješavanja problema”, kaže riječki gradonačelnik.


Obersnel nema bojazni da bi njegov twit mogao negativno odjeknuti u slovenskoj javnosti.


“Ja bih isto mogao postaviti pitanje kako je u slovenskoj javnosti odjeknula izjava da Hrvatska neće u Europsku uniju – je li to korektno ili nije. Ne vjerujem da će to imati neke posebne reperkusije jer sam svjestan da se većina Slovenaca ne slaže s takvom politikom prema Hrvatskom”, rekao je Obersnel u izjavama za niz medija.


 Naime, nakon što je objavljen njegov post na nizu portala, nastala je opća uzbuna unutar njegove stranke, SDP-a, te je Obersnel tijekom cijelog dana davo izjave i objavljivao postove na Twitteru, da bi na kraju poslijepodne za Novi list Obersnel uputio ispriku javnosti, mada ne i ministru Erjavcu. 


Povodom napisa u medijima i na društvenim mrežama koje je izazvala jučerašnja izjava riječkog gradonačelnika, slovenski veleposlanik u Zagrebu Vojko Volk u subotu je telefonski razgovarao s gradonačelnikom Vojkom Obersnelom, priopćeno je iz veleposlanstva Slovenije u Zagrebu.Veleposlanik Volk tom je prigodom gradonačelniku Rijeke objasnio što je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec uistinu rekao prilikom nastupa u emisiji »Pogledi Slovenije«, naročito to kako će učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u Europsku uniju. Slovenski veleposlanik je objasnio da nije bilo nikakvi prijetnji, nego obrnuto, navodi se u priopćenju.Gradonačelnik Obersnel se veleposlaniku Volku zahvalio za poziv i objašnjenje. Rekao je da i sam u svojoj izjavi na Twitteru nije mislio tako kako je bilo napisano i objavljeno, dodaje se iz slovenskog veleposlanstva.Sugovornici su se složili kako će se u najvećoj mjeri založiti da se projekt hrvatskog ulaska u Europsku uniji sretno privede kraju, zaključuje se u priopćenju.Regirajući na izjavu slovenskog ministra vanjskih poslova Erjavca po kojoj bi, ako se ne pronađe rješenje za Ljubljansku banku, hrvatsko članstvo u EU moglo postati upitno, gradonačelnik Obersnel na svom je Twitter profilu objavio: »Kažu Slovenci da možda nikad nećemo u EU. Došlo je vrijeme da im netko konačno kaže: Možda mi nećemo u EU, ali nećete ni vi na Jadran«.Reagirajući na napise u hrvatskim medijima koji su izjave Erjavca opisali kao prijetnje, slovensko veleposlanstvo u Zagrebu oglasilo se ranije u subotu drugim priopćenjem u kojem objašnjava kako ministar Erjavec nije prijetio Hrvatskoj da neće ući u EU ako se ne riješi problem Ljubljanske banke, nego je »zabrinut« da Hrvatska zbog političke situacije u Sloveniji možda ne uđe u Uniju 1. srpnja, a moguće i nikada. U tom se priopćenju ističe da je Erjavec »bez svake sumnje« govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice te da su »tobožnje prijetnje, interpretacija medija«. 


– Dakle moj je tvit namijenjen ministru Erjavcu i onima koji ga podržavaju, a nastao je kao reakcija na njegovu izjavu koju sam pročitao kasno navečer u petak. Naravno da ne mislim ozbiljno i moj tvit je aluzija na jedan stari vic. Svjestan sam da se dolazak u zemlju ne može zabraniti na takav način nit bih to stvarno želio. Uostalom znam da većina Slovenaca ne dijeli takvo mišljenje ministra Erjavca jer u Sloveniji imam puno prijatelja i rodbine. Uostalom i moj otac je bio Slovenac, pa si dozvoljavam pravo da budem malo slobodniji. Konačno sve je rečeno na Twitteru koji kao i sve društvene mreže dozvoljavaju slobodnije izražavanje Volio bih da je izjava slovenskog ministra Erjavca koja po meni predstavlja običnu ucjenu pobudila barem pola interesa u odnosu na moj tvit – rekao nam je Obersnel.


Na pitanje da li se boji da će njegova izjava pogoršati ionako ne baš sjajne odnose dviju država, odgovorio je: “Da li ste pokušali saznati od ministra Erjavca misli li da će njegova izjava pogoršati odnose između Hrvatske i Slovenije? Jer on je ipak član Vlade Slovenije, a ja samo lokalni politicar – samo, s pravom na svoje misljenje”.