Ekskluzivno: prve kompjutorske simulacije

Novi život Automotodroma Grobnik: Polako se nazire budućnost poznate piste

Edi Prodan

Uz boksove, prostorije za vatrogasce i hitnu medicinsku pomoć, izgradit će se i inkorporirana tribina za nekoliko tisuća ljudi. U planu je i hotel s restoranom otvorenog i zatvorenog tipa, okoliš automotodroma dobit će vrlo modernu, pa i luksuznu vizuru, a na mjestu današnjeg ulaza izgradit će se heliodrom



Ipak se kreće! Nakon godina polemika, vrlo oštrih i silno prožetih političkim nadmetanjima, pa i podmetanjima ekskluzivno objavljujemo prve kompjutorske simulacije novog Automotodroma Grobnik! Iako one ne moraju, vjerojatno i neće, odgovarati onom što nas tamo uskoro očekuje, ipak jasno daju do znanja da je njegova budućnost konačno počela. Istina, još je uvijek sve zajedno u fazi prednacrta, odnosno skica koje trebaju pomoći potencijalnim investitorima kako bi »povezali« u kojem se smjeru najlakše i najbrže može razvijati infrastrukturu pratećih objekata jedne od najpoznatijih pisti u jugoistočnoj Europi, te današnji sklop »nečeg« pretvoriti u krajnji »proizvod«. No bilo kako bilo, nama, a i cjelokupnoj javnosti Primorsko-goranske županije kao i svim zaljubljenicima u auto-moto sport u Hrvatskoj, ma zapravo na sveukupnom prostoru ex Jugoslavije i ovaj pomak je – korak od sedam milja.


  Nositelj tog dijela projekta je Primorsko-goranska županija, odnosno personaliziramo li taj posao, najzaslužniji za njega su dr. Ljudevit Krpan, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima kao i županijsko »ministarstvo sporta«, odnosno Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu na čijem je čelu Valerij Jurišić. Ono što je vidljivo sa simulacija, jasna je slika današnjeg Grobnika, ali »umivena« u prijeko potrebne prateće objekte, jasno nastavljene na današnji položaj piste. Osim neophodnih boksova, prostorija za vatrogasce i hitnu medicinsku pomoć, objekt koji se nalazi na današnjem ulazu na pistu, u svom vanjskom dijelu ima inkorporirane tribine za nekoliko tisuća ljudi. Dužina mu je stotinjak metara i, kako se da nazrijeti s ilustracije, arhitektonski je jednostavan objekt što slijedi vizualne nakane sportske, ili u širem smislu industrijske arhitekture.

  Ono što dodatno veseli – na Grobniku će se konačno pojaviti i ugostiteljsko-hotelski sadržaji. Hotel s restoranom otvorenog i zatvorenog tipa se nalazi na uzvisini iznad samog ulaza na pistu i predstavlja odlično rješenje u dva smjera. Njegovi će korisnici uživati u panoramskom pogledu na okolicu ali i na zbivanja na samoj pisti, dok će okoliš automotodroma dobiti vrlo modernu, pa i luksuznu vizuru. Sličan je objekt, manjih gabarita, predviđen i uz samu pistu. Da bi se izbjegla potreba dužeg čekanja VIP osoba prigodom dolaska ili odlaska na »Grobnik«, na mjestu današnjeg ulaza na područje automotodroma, izgradit će se heliodrom. Istina, prema nekim razmišljanjima takav je objekt nepotreban jer se helikopterski prihvat može organizirati i na današnjem sportskom aerodromu, no nije ni suvišan jer se u krajnjoj liniji ne radi o skupoj investiciji. Dodatni razlozi koji govore u korist izgradnje heliodroma upravo na tom mjestu su i sigurnosne prirode – u »ne daj Bože« slučajevima to je najbrži mogući transport eventualno unesrećenih na utrkama.


Opširnije u tiskanom izdanju