Alarmantno zagađenje

Jedan od najvećih ekoloških incidenata u Kostreni: Crna tekućina preplavila obalni pojas oko Urinja

Hina

Jedan od najvećih ekoloških incidenata Riječke rafinerije na Urinju / Snimio Marinko Glavan

Jedan od najvećih ekoloških incidenata Riječke rafinerije na Urinju / Snimio Marinko Glavan

Čak tri broda i djelatnici tvrtke Dezinsekcija, uz radnike Ine i ostalih interventnih službi pokušavaju sanirati jedno od najvećih ekoloških zagađenja u Kostreni



Tijekom dana došlo je do istjecanja veće količine guste crne zauljene tekućine na području ispred Rafinerije na Urinju.


Tekućina je onečistila kompletan obalni pojas od Rafinerije do lučice Podurinj. Zagađenje se u međuvremenu proširilo na otvoreno more.


Čak tri broda i djelatnici tvrtke Dezinsekcija, uz radnike Ine i ostalih interventnih službi pokušavaju sanirati jedno od najvećih ekoloških zagađenja u Kostreni.




Uzrok zagađenja za sada nije poznat. No, svakako je riječ o jednom od najvećih incidenata vezanih uz Rafineriju nafte na Urinju u posljednjih desetak godina.


Iz Općine Kostrena naveli su da je došlo do onečišćenja mazutom, odnosno crnom masnom tekućinom te da je odmah nakon što su to uočili i prijavili mještani Urinja na teren izašao općinski komunalni redar i napravio očevid.


Onečišćenje je potom prijavljeno i svim mjerodavnim i interventnim službama – Centru 112, Lučkoj kapetaniji Rijeka, tvrtki Dezinsekcija i vodopravnoj inspekciji u Rijeci, a obavijest je dostavljena i Ini, uz zahtjev za hitnim očitovanjem o događaju.


Općinska načelnica Mirela Marunić istaknula je da je strpljenje mještana i općinskih vlasti pri kraju.


»Ovo je strašno i to jednostavno više ne možemo tolerirati. Općina Kostrena reagirala je prema svim nadležnim institucijama i očekujemo da hitno nešto poduzmu, jer je ovo problem koji nadilazi mogućnosti jedinice lokalne samouprave«, rekla je Marunić.


Predsjednica Općinskog vijeća Gordana Vukoša ocijenila je da su posljednji događaji neprihvatljivi i zatražila je da sve institucije najoštrije i u najkraćem roku reagiraju.


»Povremeni incidenti postali su učestali, a onečišćenja sve češća i sve većih razmjera. Naši mještani su s pravom zabrinuti za svoju sigurnost i očekuju od svih nas da bez daljnjeg odgađanja nešto poduzmemo,« kazala je Vukoša.


Sektor korporativnih komunikacija Rafinerije nafte Rijeka poslao je priopćenje koje prenosimo u cijelosti: 



”U  poslijepodnevnim satima 12. svibnja 2016. u Rafineriji nafte Rijeka došlo je do propuštanja ugljikovodika iz kruga rafinerije izvan zaštitne brane. Odmah po uočavanju aktivirane su ovlaštene tvrtke za sanaciju i obaviještene sve nadležne službe.


U najkraćem mogućem roku pristupilo se ograđivanju zahvaćene površina more plutajućim branama što će zaustaviti potencijalno širenje ugljikovodika nakon čega se pristupa sanaciji za koju je planirano da bude završena unutar 24 sata.


Daljnje informacije o događaju bit će dostupne po završetku sanacije i provođenja istrage o uzroku i izvoru propuštanja.”


Pogledajte kako izgleda zagađenje mora

Opširnije u tiskanom izdanju Novoga lista od petka 13. svibnja 2016.