U 625 slučajeva poreznici pokušavaju naplatiti dugove firmi kroz "proboj pravne osobnosti"

Vlasništvo nije svetinja: Država iz privatne imovine vlasnika i direktora tvrtki utjeruje 576 milijuna kuna

Jagoda Marić

Rješenja su napisana protiv 493 vlasnika i direktora, a dosad je od ukupnog iznosa duga od 576 milijuna kuna naplaćeno tek 11,8 milijuna kuna, te je zatražena i prodaja nekretnina vrijednih 11,5 milijuna kuna, otkrivaju iz Porezne uprave 



ZAGREB Gotovo dvije godine Porezna uprava ima mogućnost u naplati poreza koristiti i institut proboja pravne osobnosti, koji im omogućuje da naplate državna potraživanja iz imovine vlasnika ili direktora tvrtki, ako se utvrdi da su namjerno prebacivali ili skrivali novac na račune drugih, povezanih poduzeća ili na svoje privatne račune, a da su državi ostali dužni.


Dosad su poreznici pokrenuli puno takvih slučajeva, iznos duga koji nastoje naplatiti od vlasnika poduzeća je velik, ali konačna naplata, što je i očekivano u slučajevima u kojima se godinama izbjegavalo plaćanje poreza ne ide glatko. 


 Mršave brojke


Do 1. srpnja ove godine pokrenuto je 625 postupaka utvrđivanja zlouporabe prava, a u tim je slučajevima ukupan iznos poreznog duga milijardu i 39 milijuna kuna, odgovorili su iz Porezne uprave na naš upit u koliko su slučajeva pokrenuli postupke protiv vlasnika ili direktora zbog sumnje da su izbjegavali plaćanje poreza prebacivanjem sredstva na druge račune. 




  Uz to Porezna je dosad donijela, stoji u njihovim odgovorima, 493 rješenja čime je obuhvaćena naplata gotovo 576 milijuna kuna duga. To znači da su donijeli rješenja po kojima se taj dug treba naplatiti iz imovine 493 vlasnika ili direktora poduzeća.


Međutim, rješenje ne znači i da je taj dug naplaćen. Zasad je porezna uspjela naplatiti 11,8 milijuna kuna, što je oko dva posto iznosa za kojeg su donijeli rješenja.


Uz to, za još 11,5 milijuna kuna zatražena je prodaja nekretnina u vlasništvu osoba protiv kojih su se vodili postupci zbog sumnje da su namjerno izbjegavali plaćanje poreza. Detalje, odnosno imena tvrtki i ljudi o kojima je riječ Porezna, zbog zakonskih ograničenja, ne može otkriti. 


  Porezni službenici s kojima smo razgovarali i koji rade na slučajevima proboja pravne osobnosti ističu da se radi o najtežem modelu naplate poreza, jer je dugotrajan proces u kojem se dokazuje namjera da se novac prebacuje s računa na račun kako bi se izbjeglo plaćanje poreza. 



Da bismo dokazali da je netko u jednoj svojoj firmi namjerno »čistio« račune da ne bi platio porez, morali smo, u pojedinim slučajevima, umrežiti i provjeriti desetak povezanih tvrtki i tek nakon toga ići na osobnu imovinu vlasnika ili direktora koji je davao ili prvodio takve naloge. No, ni tada stvar nije gotova. Mi sastavimo zapisnike, oni daju primjedbe i tako nekoliko puta. Na kraju ni rješenje još ne znači naplatu, jer se obveznik može žaliti, a do rješenja u drugom stupnju prođu mjeseci, objašnjava naš sugovornik zašto je još uvijek iznos naplaćenog duga pedeset puta manji od ukupne vrijednosti donesenih rješenja.



 Riječ ima i Upravni sud


Dodaju i da poreznici moraju paziti na svaki detalj, jer i nakon drugostupanjskog rješenja kad se dug pokuša naplatiti i postoji imovina koja se za to može prodati, obvezniku uvijek ostaje mogućnost žalbe Upravnom sudu, a ne bi bilo nimalo zgodno da rješenja nakon što je imovina prodana počnu padati na Upravnom sudu. 


  – Naplata ide nakon drugostupnjskog rješenja, a što ako mi ovršimo imovinu i naplatimo se prodajom nekretnine, a onda Upravni sud kaže da smo u krivu. Zato stvarno nastojimo u svakom slučaju paziti na svaki detalj kako bi naša rješenja bila neoboriva i kako ne bi stvarali državi dodatne probleme. Zato sve malo dulje traje, ali naravno da nam ne pada na pamet, kad su iscrpljene sve druge metode, ne koristiti i ovu jer nećemo zavarati oči pred tim da je netko izbjegao plati porez, a povećavala se njegova privatna imovina, zaključuje naš sugovornik iz Porezne uprave. Napominje i da će direktori i vlasnici ubuduće dvaput razmisliti prije nego učine takav potez, jer znaju da je onda u »opasnosti« njihova imovina i da se država koristi i tom mogućnošću za utjerivanje duga.