Donesen pravilnik koji bi trebao rasteretiti hrvatske zatvore

Umjesto istražnog zatvora – »kućni pritvor«

Ana Raić Knežević

Iako je mogućnost »kućnog pritvora«,  po Zakonu o kaznenom postupku »istražnog zatvora u domu«, postojala već gotovo  dvije godine,  izricanje nije bilo moguće jer nije postojao provedbeni akt



ZAGREB  Već od ove subote okrivljenici kojima bude određen istražni zatvor moći će tražiti da ga izvršavaju u svom domu, da im bude određen »kućni pritvor«.


Naime, upravo ove subote, 27. prosinca, na snagu stupa Pravilnik o načinu provedbe nadzora izvršavanja istražno zatvora u domu što ga je potpisao ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.


Loptanje obvezama


Riječ je o dugo iščekivanom dokumentu kojim će se rasteretiti ionako pretrpani hrvatski zatvori, a sucima će biti omogućeno da izreknu i tu mjeru protiv okrivljenika u postupku. Iako je mogućnost »kućnog pritvora«, odnosno po Zakonu o kaznenom postupku »istražnog zatvora u domu« postojala već najmanje dvije godine, njegovo izricanje nije bilo moguće jer nije postojao provedbeni akt.Neko vrijeme Ministarstvo pravosuđa, odnosno njegova pravosudna policija i »obična« policija Ministarstva unutarnjih poslova »loptali« su se obvezom provođenja nadzora nad okrivljenicima u »kućnom pritvoru«. Na kraju je to kao obveza dodjeljeno civilnoj policiji, no sve do sada nije se znalo na koji će način nadzor biti provođen.

– Ovim Pravilnikom propisuje se način provedbe nadzora izvršavanja istražnog zatvora u domu i vođenje evidencije o izvršavanju istražnog zatvora u domu, navodi ministar Ostojić.




U Pravilniku se precizira kako je za nadzor nadležna policijska uprava na čijem području je dom u kojem mora boraviti okrivljenik, a sam terenski dio posla odrađuje policijski službenik kojeg određuje nadležni rukovoditelj.  »Nadzor izvršavanja istražnog zatvora u domu policijski službenik obavlja ulaskom u dom i ostvarivanjem neposrednog kontakta s okrivljenikom. Kada je to određeno rješenjem o istražnom zatvoru u domu, nadzor izvršavanja istražnog zatvora u domu policija obavlja uporabom tehničkih sredstava nadzora«, stoji u Pravilniku koji očito ponovno predviđa i tzv. »elektronske narukvice« kao jedno od sredstava u nadzoru okrivljenika.


Dnevnik nadzora


O nadzoru će policajci voditi »Dnevnik« u kojem će navoditi i vremenske termine provođenja nadzora, podatke o identitetu osoba zatečenih u domu u kojem se izvršava istražni zatvor u domu, saznanja o ponašanju okrivljenika, te podatke o vremenskim terminima i razlozima udaljavanju okrivljenika iz doma bez odobrenja nadležnog  suda. Nadzor policajci moraju započeti u roku od 24 sata od zaprimanja rješenja o određivanju istražnog zatvora u domu, a provjere mogu obavljati u bilo kojem trenutku.  »Dužni su to učiniti najmanje jednom tjedno«, dodaje se u Pravilniku prema kojem će policajci u slučaju kršenja obveza okrivljenika obavijestiti nadležni sud i državnog odvjetnika.