Posežu i za krajnjim mjerama

Poreznici sjede u kafićima i porezni dug naplaćuju oduzimanjem utrška

Jagoda Marić

Poreznim upravama stigao je i nalog da aktiviraju zalog na nekretnine i pokretnine i tako naplate porezni dug. Na udaru ove mjere bit će "bogataši" a ne građani čiji je dug nekoliko tisuća kuna



ZAGREB Ministarstvo financija iskoristit će sve zakonske mogućnosti kako bi naplatilo porezne dugove, u više navrata ponavljali su iz tog resora, a čini se da ministar financija Slavko Linić od toga neće odustati unatoč kritikama o prevelikoj poreznoj presiji u zemlji, koje stižu čak i iz koalicijskih redova. Naplata poreza nije nikakva presija nego uvođenje reda, dosad su tako iz Financija odgovarali na kritike.


Sada su, kako doznajemo, krenuli i u akciju pljenidbe novca, odnosno dnevnog prometa kod onih dužnika koji posluju s gotovinom. U nekoliko poreznih ispostava potvrdili su nam da njihovi poreznici imaju nalog da ujutro dođu, uglavnom u kafiće, te da na kraju dana na ime poreznog duga uzmu dnevni promet.


– Imamo i tu mogućnost za naplatu dugova. Možda se vama to ne čini elegantnim načinom, ali i to je jedna od mjera naplate. Za nas je to krajnja mjera, ali što drugo učiniti s čovjekom koji u svom kafiću ima promet od deset ili 20 tisuća kuna, prijavljuje znatno manje, ali ni na taj umanjeni promet nije spreman godinama platiti porezni dug. Kako gospodski s njime postupati, kažu naši izvori iz Porezne uprave. Priznaju da pri takvom pokušaju ima i neugodnih scena, pa čak i prijetnji.




Nisu one isključene ni ubuduće, pogotovo kad je u pitanju nalog koji je iz vrha Porezne uprave stigao u njezine područne urede da se što skorije naplati porezni dug za koji država, odnosno Ministarstvo financija, ima založno pravo na nekretnine ili pokretnine. U područnim uredima u nekoliko hrvatskih gradova otkrili su nam da je stigao nalog da aktiviraju zalog na nekretnine i pokretnine i tako naplate dug te da su upozoreni da to »čine kod bogataša, odnosno onih koji državi duguju milijune, a ne kod građana čiji je dug nekoliko tisuća kuna«.


– Nije nam cilj aktivirati založno pravo kod nekoga tko je dužan državi dvije ili pet tisuća kuna, ali dat ćemo u prodaju nekretnine onih koji duguju milijune kuna, a u međuvremenu se njihova osobna imovina povećala za isti taj iznos pri čemu se državi nisu sjetili platiti ni lipe poreza, kaže naš sugovornik iz Porezne uprave.Zasada su na udaru tvrtke i građani s nedavno objavljene liste dužnika i za početak je Porezna uprava detektirala milijardu kuna duga koji je pokriven založnim pravom na imovinu. 

Lista dužnika omogućila je da se otkrije mreža od deset tisuća poduzeća, među kojima je njih i po dvadesetak bilo povezano i prelijevalo novac kako bi izbjegli plaćanje dobavljača ili plaćanje poreza. Opći porezni zakon sada kaže da su u takvom slučaju vlasnici ili direktori svojevrsni jamci plaćanja poreza državi. Zato će porezna Uprava za početak pokušati 20 milijuna kuna neplaćenog poreza, koji po njihovom mišljenju namjerno nije plaćen, nastojati naplatiti iz privatne imovine vlasnika i direktora, a riječ je, kako doznajemo, o pedesetak osoba.