Vlada "uskrsnula" Zakon o golfu

Po Sanaderovom receptu: Država daje šume za golf i kampove

Jagoda Marić

Sličan pokušaj Vlade Ive Sanadera da se posebnim zakonom o golf igralištima tim objektima da poseban status – propao je, jer se tomu protivila tadašnja oporba, a današnja vlast



ZAGREB   Vlada će olakšati izdvajanje šumskog zemljišta i šuma iz šumsko-gospodarskog područja i njihovo pretvaranje u građevinsko područje, a uz to će se dopustiti gradnja golf igrališta i kampova na šumskom zemljištu u vlasništvu države čak i bez provođenja postupka izdvajanja tog zemljišta.


Uz objašnjenje da se na taj način želi omogućiti realizacija dobrih investicijskih projekta Vlada je na današnjoj sjednici predložila izmjene Zakona o šumama i uputila ih u saborsku proceduru. Te bi izmjene omogućile da se golf igrališta i kampovi, ako su predviđeni prostornim planovima, grade i na šumskom zemljištu i to kroz institut prava građenja. Dakle u slučaju golf igrališta i kampova ne bi se dogodilo izdvajanje zemljišta iz šumsko-gospodarskog područja, ono bi i dalje ostalo u vlasništvu Republike Hrvatske, ali bi investitor mogao provesti svoj naum tako da zatraži pravo građenja. Prethodno je dovoljno da lokalna zajednica u prostorni plan na šumskom zemljištu »ucrta« prostor za golf terene i kampove. 


Sličan pokušaj Vlade Ive Sanadera da se posebnim zakonom o golf igralištima tim objektima da poseban status je propao, a takvom se načinu protivila tadašnja oporba, a današnja vlast.




Što se tiče ostalih investicijskih projekata tu se olakšava izdvajanje šumskog zemljišta i pretvaranje u građevinsko područje. Dosad je Ministarstvo poljoprivrede davalo svoje mišljenje na promjenu prostornog plana koja je značila izdvajanje šumskog zemljišta i njegovo pretvaranje u građevinsko područje, ali investitori su, da bi mogli graditi, morali imati i odluku da je utvrđen interes Republike Hrvatske da se taj projekt realizira, na što su se često žalili kao na dugogodišnje prepreke. Prema novom prijedlogu zakona o šumama propisuje se da se prostorni plan može donijeti samo uz mišljenje Ministarstva poljoprivrede ako se izdvaja šumsko zemljište. No, kad lokalne vlasti dobiju pozitivno mišljenje postupak je završen i s danom stupanja na snagu prostornog plana šume i šumsko zemljište su izdvojeni iz šumskogospodarskog područja i gradnja može početi.