Počinje javna rasprava

Novi problem: Šustar ostao sam, članovi radne skupine neće mu pomoći oko kurikuluma

Ljerka Bratonja Martinović

Snimio Nenad REBERŠAK

Snimio Nenad REBERŠAK

Ministar je 47-orici članova radnih skupina ponudio produljenje rada do 31. kolovoza. U ponudi ne stoji što bi i kako bi trebali raditi, te tko će dalje voditi reformu. U nedefiniranim uvjetima rada, učitelji i profesori nisu spremni prihvatiti poziv



Javna rasprava o predmetnim kurikulumima počinje danas, objavilo je jučer Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS). Posljednji kurikulumski dokument MZOS-u je, tvrde, dostavljen tek u utorak, 14. lipnja. Javnu raspravu koja će nakon višetjednog zastoja ipak započeti na portalu eSavjetovanje vodit će MZOS, bez Ekspertne radne skupine koja je za to bila zadužena.


Dok ministar Predrag Šustar računa na njihov angažman, šanse da ostali članovi stručnih radnih skupina koji su radili na Cjelovitoj kurikularnoj reformi (CKR) nastave angažman na tom poslu u ovom su času vrlo male. Ni članovi Ekspertne radne skupine nisu spremni svojim savjetima i konstruktivnim prijedlozima pomoći u daljnjem provođenju kurikularne reforme, što ministar od njih, kako je naglasio, očekuje.


Ponuda u zadnji čas


– Nitko nam se iz MZOS-a nije obratio, niti nas pozvao, saznali smo za to od novinara. Ministar, uostalom, nije odgovorio ni na jedan naš upit ni zahtjev, kao ni na upite desetaka tisuća građana – komentira Boris Jokić, predsjednik ERS-a koji zajedno s timom još uvijek čeka ministrovu odluku o njihovom razrješenju. Ne pada mu na pamet biti ministrov savjetodavac nakon što ih on tjednima uporno ignorira.



Protiv recenzije svih kurikularnih dokumenata 




Radne se skupine ne slažu niti s idejom o recenziji svih kurikularnih dokumenata, kojom bi se bez dozvole radnih skupina mijenjao njihov autorski rad. »Svatko tko je objavio neki znanstveni rad zna da recenzent daje svoje primjedbe, a autor je tu da odluči slaže li se s njima ili ne. Recenzent nema pravo mijenjati vaš rad, jer to onda nije recenzija, nego cenzura. Nedopustivo je miješati te dvije stvari«, kaže prof. Žaklin Lukša. Po završetku recenzije,dodaje, stvar je MZOS-a hoće li uvažiti argumente recenzenta ili ne. Osim toga, članovi radnih skupina ne namjeravaju samo tako odreći se dokumenata na kojima su mjesecima radili. Svoja autorska prava na kurikulume, kažu, nisu prenijeli na MZOS, a nadaju se da neće doći do toga da ih moraju štititi sudskim putem.



Šustar je 47-orici članova stručnih radnih skupina koji su zbog reforme »zamrznuli« radna mjesta u školama u utorak ponudio produljenje rada do 31. kolovoza, a na suradnju pozvao i sve ostale članove radnih skupina koji su na reformi radili uz redovni rad u školi. U toj ponudi koja je »na stol« došla u zadnji čas, kad su im ugovori već istekli, ne stoji što bi radne skupine trebale raditi, na koji način, tko će dalje voditi reformu.


U potpuno nedefiniranim uvjetima rada, učitelji i profesori iz radnih skupina nisu spremni prihvatiti Šustarov poziv, kaže Žaklin Lukša, profesorica biologije iz čakovečke gimnazije. Ona se uostalom, kao i većina njenih kolega, nakon isteka ugovora s MZOS-om već odazvala pozivu ravnatelja i preuzela redovite obaveze u školi vezane uz državnu maturu.


– Dobili smo na potpis aneks ugovora, ali ne znamo što se od nas očekuje, što bismo do kraja kolovoza trebali raditi, tko će voditi posao, tko će pisati putne naloge… Imam osjećaj da nam to nude samo radi pokrića, da se može reći da reforma ide dalje. Osim toga, imamo pravo i na nekakav godišnji odmor. Puno je pitanja i nepoznanica, i zato nam se ovakva ponuda ministarstva čini krajnje neozbiljna – kaže Lukša, koja je zajedno s kolegama iz radne skupine za biologiju MZOS pismeno izvijestila da će odluku donijeti kad budu znali detalje ponude. Iz MZOS-a su im odgovorili da bi detalje mogli znati do 25. lipnja, pa će do tada pričekati s odlukom.


Politički ključ


Već sad su, međutim, odlučni da će na nastavak rada na CKR-u pristati samo ako im se osigura sloboda kakvu su dosad imali.


– Ekspertna radna skupina u postojećem sastavu nije se miješala u naš rad, već je samo organizirala posao. Pod takvim uvjetima vrlo rado radit ćemo i dalje – kaže Lukša. Važno im je, dodaje, i kako će se i po kojim kriterijima birati nove članove ERS-a.


– Ako to bude ministrov savjetnik Ante Nazor, čovjek vrlo upitnih referenci u znanstvenom i edukativnom pogledu, ako se bude biralo ljude po političkom ključu, bez javnog poziva, onda to nije priča u kojoj želimo sudjelovati – poručuje čakovečka profesorica.