Novca nema ni za stečaj

Nova prijetnja s Krka: Dina bankrotirala, opasne kemikalije opet bez nadzora

Marinko Glavan

Foto S. Ježina

Foto S. Ježina

U slučaju obustave stečajnog postupka, brigu o imovini i opasnim tvarima bi trebali  preuzeti razlučni vjerovnici – poslovne banke. Budući da je to teško očekivati jer još nije održano ni izvještajno ročište,  otrovi bi na  dulji rok mogli ugrožavati stanovništvo,  ne poduzmu li nešto Fond i Ministarstvo okoliša



RIJEKA  Stečajna upraviteljica Dina Petrokemije Marija Ružić uputila je Trgovačkom sudu u Rijeci zahtjev za obustavom stečajnog postupka Dine, i to zbog nedostatka sredstava za njegovu daljnju provedbu.


Prema procjeni stečajne upraviteljice, iznesenoj u izvještaju Trgovačkom sudu, za nastavak stečajnog postupka Dini je potrebno najmanje 21 milijun kuna, koje je nemoguće namaknuti unovčenjem imovine društva, s obzirom da je riječ o industrijskom pogonu koji već godinama nije u funkciji i nije održavan, te je teško očekivati njegovu prodaju, a sve nekretnine su pod hipotekama razlučnih vjerovnika. 


Odluka vjerovnika


U prvom redu to su HETA Asset Resolution AG, na koji su prenesena potrživanja Hypo banke, te Ministarstva financija, HBOR-a, HEP-a i drugih. O zahtjevu stečajne upraviteljice odlučivat će na zahtjev suda vjerovnici, a rok za donošenje odluke je sedam dana od objave u Narodnim novinama, koja se očekuje u sutrašnjem broju.  




– Procijenjeni troškovi samog stečajnog postupka su nešto veći od dva milijuna kuna. No tome treba dodati troškove zbrinjavanja klora i ostalih opasnih tvari iz postrojenja, sukladno zakonskim propisima, koji iznose gotovo 11 milijuna kuna. Osim toga, potrebno je zaposliti dvadesetak ljudi, uglavnom vatrogasaca, što predstavlja dodatni trošak koji premašuje 750 tisuća kuna mjesečno, s obzirom da je od 30. rujna Primorsko-goranska županija prestala financirati dežurstva vatrogasnih ekipa u pogonima. Ako bi stečajni postupak trajao godinu dana, što je realno očekivati, ukupni bi troškovi premašili 21 milijun kuna, a kako nema unovčive stečajne mase, prijedlog je da se stečajni postupak obustavi – rekla je Ružić, objašnjavajući da bi u slučaju obustave brigu o imovini, kao i o opasnim tvarima unutar pogona Dine, efektivno trebali preuzeti razlučni vjerovnici, dakle poslovne banke koje imaju hipoteku nad nekretninama i drugom dugotrajnom imovinom društva. 


Novca za provedbu stečaja nedostaje već od njegovog pokretanja, 19. srpnja ove godine, od kada dospjele obaveze iznose gotovo dva i pol milijuna kuna, od čega je milijun i tristo tisuća za plaće radnika u otkaznom roku.


Najveći problem u ovom trenutku su četiri tone otrovnog klora, kao i više od 100 tona drugih potencijalno opasnih kemikalija, koje u slučaju obustave stečaja ostaju bez ikakvog nadzora, a nije sasvim jasno ni tko je dužan osigurati njihovo zbrinjavanje. 


Prema dopisu što ga je Županijsko državno odvjetništvo u kolovozu uputilo Fondu za zaštitu okoliša, s obzirom na to da Dina nije izvršila zbrinjavanje, kako je to ranije u više navrata naložila inspekcija, a nema ni sredstava za zbrinjavanje, to je dužna učiniti Republika Hrvatska, odnosno u njeno ime upravo Fond za zaštitu okoliša. 

Procjena troškova


Do danas ništa nije poduzeto za zbrinjavanje kemikalija koje predstavljaju potencijalnu opasnost stanovnicima Omišlja i drugih naselja u okolici Dine, a kako je županija prestala financirati rad dežurnih vatrogasnih službi prije pet dana, sigurnosno stanje više je nego zabrinjavajuće. Teško je očekivati i da će brigu o zbrinjavanju opasnih tvari preuzeti razlučni vjerovnici, među ostalim i zbog toga što još nije održano ni izvještajno ročište, tako da je sasvim izvjesno kako bi one na dulji rok, ne poduzme li Fond i Ministarstvo okoliša potrebne radnje, mogle ugrožavati stanovništvo.


Opširnije u tiskanom izdanju