Europska unija uvela nova pravila

Nema prodaje ljekovitog bilja i biljnih čajeva bez certifikata

Ljerka Bratonja Martinović

Proizvođači biljnih preparata strahuju da će ih nova pravila igre prisiliti da prekinu posao, jer će dugotrajna procedura registracije pojedine biljke ili pripravka, procjenjuje se, stajati oko 100.000 eura



ZAGREB Uporaba ljekovitog bilja od ovog je tjedna ograničena u zemljama Europske unije. Na snagu je stupila direktiva o tradicionalnim biljnim lijekovima, koja traži da svi pripravci od ljekovitog bilja budu registrirani i zadovolje sigurnosne i proizvodne standarde. Osim toga, uz svaki takav proizvod morat će stajati i detaljan popis mogućih nuspojava. Spomenutoj direktivi u kratkom će se roku morati prilagoditi i Hrvatska.  


Osim ljekovitog bilja, svi će biljni čajevi, dodaci prehrani na biljnoj bazi, tradicionalni prirodni lijekovi i druga sredstva alternativne medicine i prirodnog liječenja morati imati certifikat vidljivo istaknut na ambalaži. Proizvođači biljnih preparata strahuju da će ih nova pravila igre prisiliti da prekinu posao, jer će dugotrajna procedura registracije pojedine biljke ili pripravka, procjenjuje se, stajati oko 100.000 eura. 


 Namjera je novih pravila uvođenje reda u tržište biljnim pripravcima, jer se pokazalo da se biljni proizvodi najčešće uzimaju bez dovoljnog opreza. Istraživanje britanske regulatorne agencije za medicinske proizvode (MHRA) iz 2009. godine pokazalo je da 26 posto odraslih redovito kupuje biljne proizvode i njima liječi prehladu, depresiju i nesanicu. Čak 58 posto građana koji koriste biljne lijekove uvjereni su da je takva terapija sigurna jer je »prirodna«. MHRA upozorava da biljni pripravci mogu izazvati štetne nuspojave, pa tako gospina trava može umanjiti djelotvornost kontracepcijskih tableta, ginko i ginseng kontraindicirani su za pacijente s poremećajem zgrušnjavanja krvi na terapiji warfarinom, a opasnim su se pokazali i neki biljni proizvodi za mršavljenje, piše britanski Guardian. 




Direktivu je prihvatila i Hrvatska te se očekuje da je u dogledno vrijeme ugradi u nacionalno zakonodavstvo. Iz Zelene liste već su iskazali bojazan da će Hrvatska odluku o zabrani donijeti po hitnom postupku, što će biti pogubno za male proizvođače biljnih preparata, koji neće moći plaćati istraživanje da bi dobili certifikat.