Korisnici kredita su obmanuti i imaju puno pravo tužbama raskinuti ugovore
ZAGREB - Krediti u švicarskim francima, zbog kojih se na tisuće hrvatskih građana nalaze u problemima, »izmišljeni« su proizvod hrvatskih banaka, na kojima su se one značajno obogatile, a dužnici dovedeni u vrlo nepovoljan položaj – zaključak je analize prof. dr. sc. Ivana Lovrinovića i prof. dr. sc. Drage Jakovčevića s Katedre za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, koju su izradili za udrugu Franak.
Korisnici kredita u CHF su, zaključuju, obmanuti, i imaju puno pravo pokrenuti privatne tužbe za raskid svojih kreditnih ugovora.
Postojanje valutne klauzule narušava monetarni suverenitet Hrvatske, jer je riječ o, kažu profesori, »nepotrebnom i opasnom procesu daljnjeg povećanja euroizacije monetarnog sustava, koji proizvodi i negativne posljedice po čitavo gospodarstvo i društvo«.
Vezivanje iznosa kredita uz CHF, tvrde, bilo je nepotrebno i štetno. »Banke su odobravale kredite u ‘fiktivnim’ francima, jer je isplata kredita korisnicima obavljana u kunama. Prema tome, franak je u ugovorima postao objekt spekulativnog ponašanja banaka«, zaključuju analitičari.
»U našem slučaju, stambeni krediti koje su odobravale banke, a bili su vezani uz švicarski franak, odnosili su se na kupnju stanova unutar RH. Njihove cijene bile su izražene u kunama pa nije bilo nikakve potrebe da se u kreditnim odnosima primjenjuje valutna klauzula, jer je stopa inflacije u Hrvatskoj bila niska, i nije u bitnoj mjeri ugrozila kupovnu moć kune. Vezivanje kunske glavnice kredita, namijenjene dominatno kupnji stanova, uz franak, postalo je time način tihe prisile klijenata«.