Prvi dan fiksnog tečaja franka

Kaos s internetskim plaćanjem: Banke će ili vraćati preplaćene iznose ili smanjiti rate u veljači

Aneli Dragojević Mijatović

Foto S. Vrančić / Cropix

Foto S. Vrančić / Cropix

U Ersteu kažu da će sve ispraviti i preplaćeno vraćati. U PBZ-u će eventualne preplaćene iznose  odbijati u veljači, a i Zaba kaže da će iznosi biti korigirani



RIJEKA Primjena fiksnog tečaja od 6,39 kuna za potrošačke kredite uz klauzulu u švicarskim francima ipak je izazvala mali kaos prvog dana primjene: dok prilikom plaćanja na šalterima nema većih problema, jer se ručno obračunava novi, fiksni tečaj, drugi kanali plaćanja, poput internet bankarstva u nekim bankama »štekaju« jer povlače tržišni tečaj umjesto novog, nižeg, zakonski fiksiranog.


Naime, u brzini provođenja ove odluke, banke još ponegdje nisu stigle prilagoditi internetske aplikacije, pa su neki klijenti, korisnici internet bankarstva (što je usluga koju također plaćaju), jučer platili ratu po višem, tržišnom tečaju, iako im je zakonom već zagarantiran tečaj od 6,39 kuna za franak. Primjerice, ako im je rata 500 franaka, umjesto da plate 3.195 kuna (tečaj od 6,39), »skinuto« im je oko 3.845 kuna (po tržišnom tečaju od 7,69). Ispada da su dakle oko 600 kuna u preplati. Neki su naprosto samoinicijativno uplatili iznos rate u kunama po tečaju od 6,39 kuna, no aplikacija ih je upozorila da su dužni podmiriti razliku do tržišnog tečaja!


U Erste banci kažu da su žurno radili na tome da se svi kanali plaćanja što brže prilagode i prorade na jednaki način. Klijentima poručuju  da ne brinu jer će se naknadno sve razlike ručno proknjižiti i biti im refundirane. Vjerojatno ćemo klijente koji su u preplati naknadno kontaktirati i uskladiti plaćanja sa zakonskim tečajem, poručuje voditelj Ureda korporativnih komunikacija u Erste banci Dario Gabrić. U Ersteu ističu i da se sva plaćanja potrošačkih kredita u CHF od 27. nadalje obračunavaju uz fiksni tečaj od 6,39 kuna za franak, neovisno je li riječ o tekućoj obvezi ili već dospjelom plaćanju.




Naime, ima klijenata koji nisu na vrijeme platili ratu kredita, pa i dvije, a kako u Zakonu stoji da se odnosi na »anuitete odnosno obroke u redovitoj otplati«, to je moglo stvoriti nedoumicu u tumačenju za one koji su odugovlačili platiti ratu i prebacili je preko roka dospjeća. No, po novom, fiksnom tečaju obračunavat će se i dospjela i redovita plaćanja, tumače u Erste banci. Inače, u volumenu ukupnih kredita građanima Erste banke, njih 22 posto je uz klauzulu u francima. Zakon se pak odnosi samo na potrošačko kreditiranje, a ne i na tvrtke, niti na OPG-e (obiteljska poljoprivredna gospodarstva). 


Dio klijenata Privredne banke Zagreb jučer je također imalo problema  jer im je internetska aplikacija obračunavala rate veće od propisanih, no iz PBZ-a poručuju da nema razloga za brigu jer nastoje što je prije moguće sve uskladiti s novim zakonom.


»Oni klijenti koji platili više, razlika rate između tržišnog i fiksnog tečaja bit će ima pribrojena u preplatu, odnosno za taj će im se iznos umanjiti rata idući mjesec. Oni pak koji su uplatili ratu po tečaju od 6,39 kuna za franak, neka zanemare obavijest o dugovanju – ono će se brisati«, tumači Dražen Dumančić, pomoćnik izvršnog direktora Ureda Uprave za korporativne komunikacije u PBZ-u.


Opširnije u tiskanom izdanju Novog lista…