Europska solidarnost pala na djelu

Hrvatskoj pomoć u organizaciji i prihvatu izbjeglica ponudile samo četiri članice EU-a

Irena Frlan Gašparović

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Prema podacima Europske komisije, Njemačka je, među ostalim, ponudila 50 tisuća pari jednokratnih rukavica, 480 pari gumenih rukavica, 500 pari gumenih čizama i sto deka, Austrija 500 vreća za spavanje, deke, rukavice i kabanice, Luksemburg zaštitne maske i sklopive krevete, a Britanija, među ostalim, i 150 šatora za zimske uvjete



ZAGREB  Hrvatskoj su dosad četiri zemlje članice Europske unije ponudile pomoć u organizaciji prihvata migranata i izbjeglica. Njemačka, Austrija, Luksemburg i Velika Britanija odazvale su se na poziv za međunarodnu pomoć u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.


Prema podacima Europske komisije, Njemačka je, među ostalim, ponudila 50 tisuća pari jednokratnih rukavica, 480 pari gumenih rukavica, 500 pari gumenih čizama i sto deka, Austrija 500 vreća za spavanje, deke, rukavice i kabanice, Luksemburg zaštitne maske i sklopive krevete, a Britanija, među ostalim, i 150 šatora za zimske uvjete.


To je, međutim, još daleko od potreba Hrvatske, čega su svjesni i u Bruxellesu. Osim Hrvatske, mehanizam za civilnu zaštitu aktivirale su i Srbija i Slovenija.




Srbiji, koja je pomoć zatražila mjesec dana prije Hrvatske, različitu opremu ponudile su Austrija, Luksemburg, Mađarska, Britanija i Rumunjska, a Sloveniji, koja je mehanizam aktivirala nekoliko dana prije Hrvatske, dosad su se odazvale Austrija, Češka, Francuska, Luksemburg, Nizozemska, Mađarska, Slovačka i Britanija. Ipak, i Srbiji i Sloveniji na raspolaganju je manje stvari nego što im je potrebno. Iz Komisije stoga poručuju da su povećali iznos kojim će sufinancirati prijevoz ponuđenih stvari do zemalja koje ih trebaju.


Dosad je premalo zemalja članica odgovorilo na ove pozive, ocijenili su u Komisiji, podsjetivši da još treba osigurati znatne resurse Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj kako bi se mogle nositi s trenutnom situacijom. 


Ni europski plan o premještaju izbjeglica iz Grčke i Italije u druge članice ne ide onako brzo i glatko kako su se u Bruxellesu nadali. Zemlje članice usuglasile su se da će kroz dvije godine osigurati premještaj 160 tisuća ljudi.


No, zasad je 14 članica izvijestilo Komisiju da mogu osigurati smještaj za 1.418 ljudi. Iz Italije je, pak, dosad premješteno 86 izbjeglica u Švedsku i Finsku, a iz Grčke se prva relokacija očekuje danas, i to 30 izbjeglica letom iz Atene za Luksemburg.