
Arhiva NL
Novčanice i kovanice njemačkih maraka ne mogu se redovno zamijeniti za kune već se šalju u inozemnu banku koja vrši konverziju u eure, kažu u Zabi, gdje mijenjaju i austrijske šilinge
Polog inkasa
– Novčanice i kovanice njemačkih maraka ne mogu se u banci redovno zamijeniti za kune već se iste zaprimaju na naplatu. Novčanice se zatim šalju na naplatu u inozemnu banku koja vrši konverziju u eure. Ove godine klijenti su u banku položili na naplatu 96 pologa inkasa u ukupnom iznosu 108.565 DEM. Osim valute njemačkih maraka banka od euro-in valuta zaprima na naplatu još novčanice austrijskih šilinga, a ove su godine klijenti na naplatu položili 16 predmeta inkasa u ukupnom iznosu 34.830 austrijskih šilinga, kažu u Zagrebačkoj banci.
Iz Erste banke poručuju da se klijentima koji imaju otvoren devizni račun u banci pruža usluga slanja šilinga i njemačkih maraka na zamjenu. Nakon što klijent valutu uplati na svoj devizni račun, šalje se upit središnjoj banci uz koju je valuta vezana te se po odobrenju ta valuta na deviznom računu pretvara u eursku. Riječ je o vrlo malim iznosima, ističu u Erste banci. I poslovnice Raiffeisen banke još uvijek otkupljuju njemačku marku i austrijski šiling. Navedeno se događa sporadično i radi se o malim iznosima, kažu u RBA.
Očito dakle i desetljeće i pol nakon uvođenja eura neki kod kuće čuvaju marke i šilinge. Jesu li zaboravni, skeptični prema svim drugim valutama, ili ih naprosto drže iz nostalgije – pitanje je. No, očito se njemačka marka, za koju su ovi prostori bili tradicionalno vezani, te je prije uvođenja eura figurirala za glavnog čuvara vrijednosti, u narodu ne zaboravlja tako lako. Situacija u eurozoni od krize naovamo vjerojatno je tome dodatno doprinijela.
Uvijek vjerni
Njemački mediji, tragom čijih napisa smo i krenuli u ovu temu, također prenose kako se i tamo »neki zbog nostalgije ne žele rastati od nekadašnje valute«, dok su drugi, kažu, »naprosto zaboravili da imaju zalihe stare gotovine u madracima«. Tako, navode i »četrnaest godina nakon uvođenja eura, u Njemačkoj i dalje postoje milijarde maraka u novčanicama i kovanicama.« Ističe se da po nedavno provedenoj anketi, 54 posto Nijemaca još ima nešto od starog novca kod kuće, a Njemačka savezna banka priopćila je da je ove godine, od siječnja do studenoga, bilo 176 tisuća takvih transakcija. Ukupno je 98,7 milijuna maraka time povučeno iz optjecaja. Po podacima iste banke, negdje još uvijek postoji oko 168 milijuna novčanica i 24 milijarde kovanica njemačkih maraka. Njihova ukupna vrijednost je oko 12,9 milijardi maraka. Veliki dio toga novca nalazi se izvan Njemačke, kažu u saveznoj banci u Frankfurtu. »Posebno u zemljama bivše Jugoslavije i drugim dijelovima istočne Europe gdje je marka bila zamjenska valuta«.
Slijedom toga, uputili smo upit i u Hrvatsku narodnu banku, gdje kažu da »nemaju saznanja o postojanju većih količina njemačkih maraka (DEM) na prostoru bivše Jugoslavije, niti imaju većeg broja upita o mogućnosti zamjene njemačkih maraka u kune ili eure, što bi upućivalo na to da se kod građana u Republici Hrvatskoj nalazi znatan dio navedenih količina njemačkih maraka.«
– No, poznato nam je da neke banke u našoj zemlji još uvijek za klijente obavljaju uslugu slanja te valute na zamjenu u Deutsche Bundesbank, njemačku središnju banku, zaključuju u HNB-u.