Švicarska središnja banka neočekivano ukinula mjeru ograničenja tečaja

Gore ne može: Udruga Franak traži hitan sastanak s Lalovcem zbog snažnog skoka ‘švicarca’

Hina

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Švicarska je valuta ojačala i 25 posto prema dolaru, na 88,7 centima za dolar



ZUERICH – Švicarska središnja banka neočekivano je u četvrtak ukinula mjeru ograničenja tečaja franka prema euru na minimalnih 1,20 franaka za euro, zbog čega je tečaj franka snažno porastao prema euru, a Udruga Franak zatražila hitan sastanak s ministrom financija Borisom Lalovcem.


Neposredno nakon SNB-ove objave u četvrtak prijepodne franak je poskočio gotovo 30 posto prema euru i njime se trgovalo po 80,52 centima za euro. Naknadno se stabilizirao na 1,03 franka za euro.


Švicarska je valuta ojačala i 25 posto prema dolaru, na 88,7 centima za dolar.




Zbog toga je Udruga Franak zatražila hitan sastanak s ministrom financija Borisom Lalovcem.


»Svaka takva odluka Švicarske središnje banke donosi promjenu što se tiče dužnika s kreditima u francima, na koje to u ovome trenutku dosta negativno utječe. Nama je to katastrofalno. Ne možemo još projicirati što će biti u budućnosti. Kontaktirali smo odmah ministra Lalovca i zatražili hitni sastanak kako bismo potražili neka rješenja za građane«, kazao je u prvom komentaru Denis Smajo, koordinator Udruge Franak.


Za daljnje komentare, dodaje, trebaju još ekonomisti u sklopu udruge Franak ‘odraditi analizu’.


Švicarska središnja banka uvela je mjere obrane tečaja franka na minimalno 1,20 franaka za euro u rujnu 2011. kako bi zakočila naglo jačanje franka prema euru pod utjecajem navale ulagača koji su u vrijeme dužničke krize u eurozoni tražili sigurno utočište za kapital u švicarskoj valuti. Jaki franak nepovoljno bi utjecao na gospodarstvo pa je središnja banka intervenirala.


»Ta izvanredna i privremena mjera zaštitila je švicarsko gospodarstvo od ozbiljne štete. Švicarski je franak i dalje jak ali je njegova prekomjerna vrijednost u cjelini smanjena od uvođenja minimalnog tečaja. Gospodarstvo je uspjelo iskoristiti prednosti koje mu je donijela ta faza kako bi se prilagodilo novoj situaciji«, navodi se u priopćenju SNB-a.


Pojašnjavajući neočekivan potez, u SNB-u ukazuju na sve izraženije razlike u monetarnoj politici ključnih gospodarstava, očekujući izgledno zaoštravanje tog trenda.


»Euro je znatno oslabio prema dolaru, a franak je zbog toga oslabio prema dolaru. U takvim okolnostima SNB je zaključio da provedba i očuvanje minimalnog tečaja franka prema euru više nije opravdana«, navodi se u priopćenju.


Još prošlog mjeseca banka je bila prisiljena poduzeti dodatne mjere kako bi obranila minimalni tečaj jer su ulagači ponovo počeli pojačano kupovati franak, zabrinuti za eurozonu i strahujući od produbljavanja krize u Rusiji. Stoga su poručili da će naplaćivati bankama držanje depozita u francima, prvi puta od 70-ih godina prošlog stoljeća.


Kako bi zaustavila jačanje franka, u četvrtak je SNB povećala negativnu kamatu na velike depozite po viđenju za pola postotnog boda, na 0,75 posto. Ujedno je pomaknula ciljani raspon tromjesečnog libora dublje u negativni teritorij, između minus 1,25 posto i minus 0,25 posto, sa sadašnjih minus 0,75 posto i 0,25 posto.


Ukidanje minimalnog tečaja iznenadilo je u četvrtak tržišta budući da je viceguverner Jean-Pierre Danthine još u ponedjeljak kazao da će ga zadržati kao jedan od temelja monetarne politike.»Potez je jako rizičan. Vidite po reakciji tržišta da je ekstreman«, zaključuje Alessandro Bee, ekonomist Sarasina. Na tečajnoj listi Hrvatske narodne banke (HNB) utvrđenoj u četvrtak, u odnosu na tečajnicu od srijede, kuna je oslabila prema većini inozemnih valuta, pri čemu je prema švicarskom franku oslabila za čak 15,71 posto, što je srednji tečaj franka podiglo na do sada rekordnu razinu od gotovo 7,4 kune.


Srednji tečaj franka na tečajnici od četvrtka, koja se primjenjuje od petka, skočio je za oko jednu kunu u odnosu na prethodnu tečajnu listu HNB-a, odnosno iznosi 7,398431 kunu, što je njegova rekorda razina. Srednji tečaj franka iznad 7 kuna zadnji je put zabilježen u kolovozu 2011. godine, a na tečajnici utvrđenoj 10. kolovoza 2011. bio je zabilježen do tada njegov najviši tečaj od 7,164 kune.


Jačanje franka za gotovo 16 posto na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a izravna je posljedica neočekivane odluke Švicarske središnje banke da odustaje od branjenja maksimalnog tečaja franka prema euru, koja je zatekla međunarodna financijska tržišta te rezultirala značajnim jačanjem švicarske valute u odnosu na euro. Istodobno je švicarska središnja banka donijela i odluku o daljnjem smanjenju kamatne stope kako bi ublažila pritiske na jačanje franka, no za sada takva mjera ne daje vidljive rezultate.


Na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a kuna je prema euru ojačala neznatnih 0,01 posto, a srednji tečaj eura sada iznosi 7,676612 kuna.


U odnosu na američki dolar, pak, kuna je oslabila za 0,60 posto, a u odnosu na britansku funtu za 0,79 posto. Tako je srednji tečaj dolara povećan na 6,569067 kuna, a srednji tečaj funte na 9,987786 kuna.