
Foto D. Lovrović
Od početka mandata kroz Vladu su prošli brojni inozemni dužnisnici, među njima puno veleposlanika u nastupnom posjetu, no zanimljivo je da se jedino s Amerikancima sastaju oba potpredsjednika i to svaki put odvojeno
ZAGREB U nešto malo više od dva mjeseca u službeni posjet Banskim dvorima stiglo je čak četvero američkih dužnosnika i svi oni su se sastali s obojicom potpredsjednika Vlade i Tomislavom Karamarkom i Božom Petrovom. Uz to, svaki od tih sastanka »odrađen« je zasebno, a u Vladi je prva u nastupnom posjetu i to dva puta bila američka velposlanica Juliet Valls Noyes, koja se početkom veljače sastala s Karamarkom, a tek dvadesetak dana kasnije s Petrovom.
Odvojene sastanke s potpredsjednicima hrvatske Vlade imali su i posebni izaslanik i koordinator za međunarodna energetska pitanja State Departmenta Amoso J. Hochstein, zamjenik pomoćnika državnog tajnika SAD-a Hoyt Yee te prošlog tjedna posebni izaslanik SAD-a za pitanja holokausta Nicholas Dean. Ti sastanci održavali su se ponekad jedan za drugim, ali američke goste dvojica potpredsjednika nisu primala zajedno. Od početka mandata kroz Vladu su prošli brojni inozemni dužnisnici, među njima puno veleposlanika u nastupnom posjetu, no zanimljivo je da se jedino s Amerikancima sastaju oba potpredsjednika i to svaki put odvojeno.
Odvojeni pozivi
Zašto je tako, je li tako tražila američka ili hrvatska strana, pokušali smo doznati u Vladi i američkom veleposlanstvu. U Vladi su nam odgovorili da su Amerkanaci tražili sastanke s obojicom premijera i da su slali pozive svakome ponaosob. U američkom veleposlanstvu kažu pak da su oni svakako izrazili želju da se njihovi dužnosnici sastanu i s Petrovom i s Karamarkom, odnosno da su predložili imena hrvatskih dužnosnika s kojima se žele sastati, ali da je na Vladi bilo kako će ih tehnički organizirati, kao zajedničke ili odvojene sastanke.
– Iako nije riječ o američkim političarima iz prve lige vidljivo je kako su nakon posjeta Nicholasa Deana i predsjednica i premijer promijenili stav o ustaškom režimu, odnosno kako su odjednom imali jasno osuđujući stav o tom režimu. U Hrvatskoj očito postoji veliki strah i Hrvatska se, da se pozovem na usporedbu koju je neki dan izrekao jedan ministar, ponaša kao pudlica, kad joj u goste dolaze Amerikanci, kaže analitičar Žarko Puhovski.
Isto uvažavanje
Sastanci s oba potpredsjednika za njega su dokaz da SAD šalje poruku kako Karamarka ne smatra ništa važnijim potpredsjednikom od Petrova, iako je on formalno prvi potpredsjednik. – Oni hoće poručiti da podržavaju i predsjednicu i premijera, te da Karamarka ne smatraju glavnim, odnosno da je jednako uvažvaju i Petrova, kaže Puhovski.
Odvojeni sastanci, ističe on, mogu biti dokaz i da su Amerikanaci svjesni da u Vladi neće čuti stav kojeg zastupaju svi, ali i toga da među članovima Vlade, posebice među šefovima Mosta i HDZ-a, postoji nepovjerenje.
– Pa, i ministri šalju drukčije poruke od potpredsjednika. Ministar Orepić predstavlja reorganizaciju u MUP-u o kojoj u HDZ ništa ne znaju, pa ako to nije dokaz nepovjerenja i neslaganja, a u konačnici i toga da Vlada ne funkcionira, ne znam što jest. To svi vidimo, pa vide i Amerikanci, zaključuje Puhovski.