Strože sankcije za protivnike obavezne imunizacije

Dijete će tužiti roditelje dobije li zaraznu bolest

Ljerka Bratonja Martinović



    Roditelji u zanemarivom broju slučajeva odbijaju cijepiti dijete, potvrđuje Bernard Kaić, voditelj Odjela za cijepljenje Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.


    – Ako roditelji u jednom od više stotina slučajeva odbiju cijepljenje propisano kalendarom cijepljenja, nije to nikakva tragedija za zaštitu stanovništva. Takva se djeca okoriste kolektivnim imunitetom stečenim procijepljivanjem ostatka stanovništva – ističe Kaić. Ipak, to što nije cijepljeno djetetu može predstavljati problem ne samo kod upisa u vrtić ili školu, već i kasnije u životu. Bolest protiv koje se neko dijete nije cijepilo može se u jednom trenutku vratiti, i tada njegov organizam neće imati imunitet na tu bolest, veli Kaić. Problemi se, dodaje, znaju događati i ako netko želi upisati studij u SAD-u, gdje ga neće primiti ako nije prošao cijepljenje, a cjepivo će morati primiti i u slučaju da kao turist odluči posjetiti neku udaljenu državu ili državu u kojoj je upravo epidemija neke zarazne bolesti. 





– Sad smo »mirni« do škole, a do tad sam si obećala da ću naći načina da je poštedim cijepljenja i sačuvam joj zdravlje – najavljuje ova mama, nesvjesna činjenice da bi zbog odbijanja da cijepi vlastito dijete mogla završiti i – na sudu. 


    Kako je najavila Marina Štajduhar, pedijatrica i predsjednica Povjerenstva za cijepljenje Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu medicinu, do kraja godine oformit će se pravni dokument kojeg će potpisati oba roditelja djeteta koje odbijaju cijepiti i na taj način potvrditi da nisu htjeli zaštititi dijete od određene bolesti. Ta će izjava roditelja biti pohranjena u medicinsku dokumentaciju djeteta, i ono je jednoga dana može iskoristiti u tužbi protiv roditelja, ukoliko oboli od neke bolesti koju se moglo prevenirati, a ostavlja teške posljedice po zdravlje. 


    Sudskom postupku izlaže se i liječnik koji se smatra izravno odgovornim ako ne prijavi roditelja zbog necijepljenja djeteta, a dijete oboli od neke bolesti od koje ga je cjepivo moglo zaštititi. Ako roditelj ne ispuni svoju zakonsku obvezu i odbije cijepljenje djeteta, liječnik ga je dužan prijaviti Sanitarnoj inspekciji, koja roditelju može izreći kaznu u rasponu od 2.000 do 3.000 kuna. S druge strane, liječnik koji ne cijepi dijete može platiti kaznu od 50.000 do čak 80.000 kuna.   


Zabrinuti


Stručnjaci tvrde kako vrlo mali broj roditelja ne cijepi svoju djecu te kako se takvi slučajevi javljaju sporadično. Ipak, anketa provedena nedavno na portalu Roditelji.hr pokazala je da je količina zabrinutosti roditelja oko ove teme poprilično velika. Svaki treći roditelj, odnosno njih 32 posto, zabrinuto je i nesigurno, jer ne znaju kako se postaviti prema pitanju cijepljenja. Čak 10,7 posto roditelja izjavljuje kako decidirano odbija cijepljenje i ne želi cijepiti svoje dijete dok 56,92 posto ipak redovito odvede svoje dijete na cijepljenje. 



  U Hrvatskoj je obavezno cijepljenje regulirano posebnim zakonom, a svake godine Kalendar cijepljenja donosi Ministarstvo zdravlja. Program cijepljenja provodi se u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i financira se sredstvima HZZO-a. Djeca se već u rodilištu počinju cijepiti protiv niza zaraznih bolesti – ospica, zaušnjaka, rubeole, difterije, tetanusa, dječje paralize, hepatitisa… Dječja paraliza, hripavac, meningitis izazvan Haemophilusom influenzae tipa B danas su prošlost, iupravo zahvaljujući programima imunizacije, a Hrvatska je po svojim rezultatima imunizacije u samom europskom vrhu.



    Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Hrvatskoj je u proteklih pet godina podneseno 16 optužnih prijedloga Prekršajnom sudu zbog neprovođenja propisanog cijepljenja djece, što znači da u prosjeku svega troje djece godišnje, zbog straha svojih roditelja od cjepiva, ostaje bez obavezne imunizacije i nije zaštićeno od zaraznih bolesti. 


    Epidemiolozi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) naglašavaju kako je broj roditelja koji odbija cijepljenje svoje djece u Hrvatskoj vrlo malen, a to potvrđuju postotkom djece procijepljene cjepivima iz programa obveznog cijepljenja, koji se kreće i preko 99 posto za cijepljenje protiv ospica, rubeole i zaušnjaka, te slično i za ostala cjepiva. Preostalih jedan posto necijepljenih uglavnom se odnosi na djecu koja imaju kontraindikacije za cijepljenje, a ne na one čiji roditelji odbijaju cijepljenje, vele u Ministarstvu zdravlja.   


Kontraindikacije


Po pravilniku o imunizaciji, postoje kontraindikacije za cijepljenje, a to su akutne bolesti, temperatura, preosjetljivost na neke komponente cjepiva, teža reakcija na ranije cijepljenje, primjerice anafilaktički šok, encefalopatija ili konvulzije, ili maligna bolest. 


    Sudska praksa pokazuje da roditelji u opravdanim slučajevima ipak mogu ostvariti svoje i djetetovo pravo da se ne cijepi, ako djetetu cijepljenje doista šteti. Tako je zagrebački prekršajni sud 2010. oslobodio odgovornosti oca koji je prijavljen sanitarnoj inspekciji jer je 2009. godine odbio kod upisa u školu cijepiti djete zbog atopijskog dermatitisa od kojeg je dječak bolovao. Ministarstvo zdravstva na sudu nije uspjelo dokazati da je otac koji je odbio cijepiti sedmogodišnje dijete protiv ospica, zaušnjaka, rubeole, difterije, tetanusa, kriv zbog neprovođenja imunizacije po Zakonu o zaštititi pučanstva od zaraznih bolesti. Otac dječaka nije novčano kažnjen. Dječak je, naime, u dobi od tri mjeseca obolio od atopijskog dermatitisa, a kako nije isključena mogućnost da je to bila posljedica cijepljenja, sutkinja je oca oslobodila, jer su kontraindikacije na cjepivo opravdan razlog za odbijanje cijepljenja.