Sedam zapovijedi muškosti

Crkveni savjeti o bračnom životu: Muškarac pije i donosi odluke, žena radi i šuti

Ladislav Tomičić

 »Što više alkohola mogu konzumirati – to više sam muškarac«, kaže se u trećoj zapovijedi, a ženama se, uz ostalo, savjetuje da »u pogledu svog odijevanja vodi računa i o ukusu svoga muža« te da mole i puno rade, uče i šute



ZAGREB Među brojnim savjetima i preporukama koje obiteljima putem svojih internet stranica nudi Obiteljski centar Varaždinske biskupije nalazi se i »Sedam zapovijedi muškosti«, gdje se u trećoj zapovijedi kaže: »Što više alkohola mogu konzumirati – to više sam muškarac«.


Sedam zapovijedi muškosti napisao je profesor psihologije na California State University Herb Goldberg, a u Obiteljskom centru Varaždinske biskupije očito su ih ocijenili prikladnim za objavu vjernicima.


U rečenim Zapovijedima nadalje se tvrdi: »1. što manje sna trebam, 2. što više boli mogu podnijeti, 4. što manje brinem što ću pojesti, 5. što manje trebam pomoć i o nekome sam ovisan, 6. što više kontroliram i potiskujem svoje osjećaje, 7. što manje brinem o svom tijelu – to više sam muškarac!«




Obiteljski centar Varaždinske biskupije, koji vjernicima preporučuje ovakvo štivo, osnovao je varaždinski biskup Josip Mrzljak 2007. godine. 


Udžbenik za muškarce


Slični Obiteljski centri Crkve postoje diljem Hrvatske. U opisu poslanja im stoji »promicanje vrednote bračnog i obiteljskog života, briga o stručnoj i duhovnoj formaciji suradnika uključenih u područje obiteljskog pastorala te promišljanje, planiranje, organiziranje i provedba aktivnosti na području obiteljskog pastorala«.


Na ovom mjestu valja napomenuti da je jedan od članova Biskupijskog odbora za pastoral braka i obitelji i Ladislav Iličić, eksponirani predsjednik udruge Grozd, koja se nalazi na prvoj liniji obračuna Kaptola sa Banskim dvorima oko uvođenja zdravstvenog odgoja u javne škole.  


Sedam zapovjedi muškosti nisu jedina »preporuka« Obiteljskog centra Varaždinske biskupije s kojom se ne bi složio nitko razuman. U dijelu nazvanom »Dječaci i muževi« obiteljski centar objavljuje i sljedeći ulomak iz knjige »Postati potentan – Udžbenik za muškarce«, autora Waltere Hollsteina. 


– Dječak i kasnije muškarac mora biti uspješan. Do uspjeha se dolazi učinkovitošću, konkurencijom i borbom. Uspjeh garantira položaj, status i statusne simbole. Samo onaj koji je uspješan, taj je pravi muškarac, kaže jedna poruka. Druga opet govori ovako: »Dječak i kasnije muškarac mora biti Rambo. Neustrašiv, agresivan, hrabar, žestok i divlji: jednostavno – on je pobjednik.« U trećoj se poruci tvrdi: »Majke ne mogu sinove učiniti muškarcima jer su žene.«


Ženstvenost žene


Za preporuke i savjete nisu ostale uskraćene niti žene, ali neki od savjeta priličniji su 19. stoljeću, nego današnjici. Obiteljski centar tako objavljuje korisne savjete ženi u braku, gdje se kaže: »Nastoj, koliko je moguće, mijenjati jelovnik, tako da nikada ne zna što ga čeka za objed. I ne kuhaj ono što on ne voli.« Također, ženama se preporučuje: »U pogledu svog odijevanja i dotjerivanja vodi računa i o ukusu svoga muža – da njemu lijepo izgledaš.« Kako u Obiteljskom centru vide ženstvenost, govori se u eseju pod naslovom »Ženstvenost žene«.


Taj esej, između ostalog, naučava ovako: »Ženstvena žena puno moli i puno radi, uči i šuti. (…) Ona je odlučna kada je riječ o njezinoj kompetenciji, ali se potpuno oslanja na svoga muža, kada je riječ o njegovoj kompetenciji. Ona je jednakopravna, osjeća se ljubljenom, prihvaćenom, zaštićenom. Ona je svu sebe dala svome mužu i potpuno prihvatila njega. Oni su dvoje u jednom tijelu.«


U odjeljku nazvanom Bračne teme Obiteljski centar Varaždinske biskupije preporučuje, između ostalog, tekst o razlici između muškaraca i žena. Tamo se za muškarca kaže: »Kao muškarac postojaniji sam, stabilniji. Ne mijenjam lako raspoloženje. U meni se sve očituje na predvidiv način. Kažu da sam kao muškarac strastveniji. To dolazi od činjenice što se moje emocije preobražavaju u nagomilanu snagu koja me tjera na akciju.«


S druge strane, za ženu stoji ovo: »Kao žena sam nepostojanija. Podložna sam čestim promjenama raspoloženja. Kažu da kao žena više od tebe podliježem dojmovima. To je istina, jer odmah reagiram, čim sam pogođena u svojoj intimnosti, osobito ako se to tiče moje osjećajnosti.«


Na istom mjestu govori se i o »mjestu u svijetu« za ženu i muškarca. Za muškarca se kaže: »Kao muškarac pozvan sam biti otac i graditi svijet koji se razvija. Omogućavam rođenje novog života u krilu obitelji, zaštićujem dijete, brinem se za ekonomske potrebe obitelji, branitelj sam materijalnih dobara i prava obitelji, jamčim za njihovu sigurnost, donosim važne odluke u pogledu usmjerenja obiteljskog života.« 


Pozvana biti majka


Za ženu pak stoji ovo: »Kao žena, pozvana sam biti majka. Pozvana sam na osiguravanje nježnosti novom životu koji raste u meni, brinem se za sve potrebe, pazim na pojedinosti obiteljskog života, čuvam i usmjeravam moralne i religiozne vrednote u obitelji, oslonac sam naporima muža i djece, nadahnuće njihova rada i uspjeha.«


S navedenim naukom jedan dio vjernika zasigurno će se složiti. S obzirom da Obiteljski centar Varaždinske biskupije radi u okrilju Crkve – sve navedeno ujedno se može smatrati i stavom Crkve u Hrvata.


Međutim, nije jasno tko se može složiti s tezom da pravog muškarca odlikuje količina ispijenog alkohola, odnosno da razina ženstvenosti ovisi o tome koliko žena moli i govori. Koliko su ostale navedene preporuke, savjeti i pouke bliski i primjereni čovjeku 21. stoljeća postavljamo na prosudbu čitateljima.