Tvrdnja portala "Hungary Today"

Mađarski mediji tvrde: MOL se želi riješiti udjela u Ini i zato želi povući dividendu

Bojana Mrvoš Pavić

»MOL je spreman povući zadržanu dobit iz Ine najvjerojatnije kao pripremu za prodaju svog udjela od gotovo 50 posto«, kaže Hungary Today, navodeći kako je gorčina između hrvatske i mađarske strane prešla u »potpuno ludilo«



ZAGREB  »Ludilo između Ine i MOL-a mora prestati«, naslov je jučerašnjeg komentara mađarskog portala Hungary Today, koji daje novu dimenziju prijedlogu MOL-a da dioničari Ine povuku dividendu od dvije milijarde kuna odnosno 260 milijuna eura.


To je, uvjeren je portal, zapravo uvertira u prodaju MOL-ovih dionica nekom trećem. Kako se već ranije moglo čuti, Orban prodaju MOL-ovih dionica dogovara s ruskim Rosneftom, koji je za Inu zainteresiran još od njene prve privatizacijske epizode 2003. godine, dok je navodno zainteresiran i Gazprom. To je i razlog zbog kojeg Hrvatsku u posljednje vrijeme intenzivno obilaze američki dužnosnici, a može se čuti i to da je američka kompanija Klesch Group već »skenirala« Inine podatke te je također zainteresirana preuzeti ju od MOL-a. 


»MOL je spreman povući zadržanu dobit iz Ine najvjerojatnije kao pripremu za prodaju svog udjela od gotovo 50 posto«, kaže Hungary Today, navodeći kako je gorčina između hrvatske i mađarske strane prešla u »potpuno ludilo«. 




Obje strane, kaže portal, moraju progutati malo svog ponosa i početi raditi na rješenju. Do kraja prošle godine, navodi se, MOL je u Inu injektirao gotovo tri milijarde eura, »krvarenje je zaustavljeno, Ina se oporavila, što je osjetilo i hrvatsko tržište«. Hrvatska je strana pak dokazala koruptivne radnje na temelju kojih je MOL u Ini stekao većinska prava, unatoč tome što većinu dionica ne posjeduje, kaže portal.  »Uvrede pršte s obje strane. Hrvati kažu da MOL planira bezrazložno zatvoriti najmanje jednu hrvatsku rafineriju, ako ne i obje, dok MOL optužuje hrvatsku vladu da koči njegovo investiranje u modernizaciju i istraživanje. To ludilo mora prestati, piše portal,


Napominje  kako mađarska strana mora priznati da je upravljačka prava u Ini kupila mitom, dok Hrvati moraju priznati da je MOL Inu uistinu spasio od bankrota. »Hrvatska, osim toga, mora shvatiti da, tko god da MOL zamijeni u Ini, neće biti tako obziran prema hrvatskim nacionalnim interesima kao Mađari«, zaključuju. Pravo je pitanje, napominju, da li bi Ina opstala sama na velikom tržištu, ili su joj šanse za preživljavanje ipak veće ako ostane »dio MOL-a«.