Bez tolerancije

Ako vam rata kredita stiže prije plaće banka šalje opomene – koje naplaćuje!

Aneli Dragojević Mijatović

Ako je rata kredita stigla na naplatu, a plaća kasni, banke obično već iza 15. u mjesecu šalju prve obavijesti ili opomene koje naplaćuju do 50 kuna, a ostale i do 100 kuna



RIJEKA Uslijed recesije i nezaposlenosti svaki deseti kredit koji se odobri građanima vjerojatno neće biti vraćen, kažu podaci Hrvatske narodne banke. Ukoliko pak dođe i do najmanjeg kašnjenja u otplati, banke će posegnuti za institutom opomene kako bi dužnika i jamce »podsjetile« na obavezu, pri čemu ih i dodatno opterete naknadom za trošak opomene koja se kreće do 50 kuna. Dok bankari imaju uhodanu proceduru zivkanja klijenata i slanja opomena, građani primjećuju kako se opomene ponekad šalju i kad treba i kad ne treba, čime se dodatno uvećava teret duga koji im ionako teško pada. Javila se primjerice i čitateljica koja kaže da u Hypo banci ima tekući račun i uredno plaća kredit svaki mjesec jer ima ugovoren trajni nalog, a plaća joj uredno stiže, no svejedno joj banka šalje opomene od 50 kuna.


U Hypo banci pojašnjavaju kako je moguće da do slanja prve opomene dolazi onim klijentima koji imaju trajni nalog ili obustavu s plaće, ali im primanja dolaze na račun poslije 15. u mjesecu. Prva opomena, vele u toj banci, šalje se svim sudionicima u kreditu i naplaćuje se 50 kuna. Pojašnjavaju kako prva opomena podrazumijeva starost duga od 15 dana, minimalni iznos 100 kuna te se dostavlja svim sudionicima u kreditu. Druga opomena šalje se nakon 30, a treća nakon 60 dana starosti duga, zaključuju u Hypo banci.   

Razdoblje tolerancije


I prema odgovorima drugih većih banaka može se zaključiti da većina odmah po ulasku u drugu polovicu mjeseca šalje prve obavijesti ili opomene o kašnjenju plaćanja kredita. Prva opomena naplaćuje se od 15 do 50 kuna, kako gdje.



Kreditne obveze obično sjedaju već prvog u mjesecu, ako ima sredstava na računu, no tolerira se obično do sredine mjeseca, pa kada sredstva u tom periodu stignu, nalog ih samo »pokupi« s računa. Ako međutim priljev sredstava, odnosno plaća, stiže u drugoj polovici mjeseca, uputno je već prvoga u mjesecu od plaće iz prošlog mjeseca na računu ostaviti prostora za ratu koja će sjesti, jer – banka neće čekati. Moguće je i pri ugovaranju kredita ostaviti jednu ratu u preplati, pa kad god da plaća stigne, uvijek ta jedna preplaćena rata stoji i čuva klijenta od eventualne opomene.





U Zagrebačkoj banci kažu da je dan slanja obavijesti i opomena o dugovanjima različit i ovisi o tome radi li se o nedopuštenom prekoračenju po tekućem računu ili o nepodmirenom dugovanju po kreditu i kreditnim karticama. Banka klijentu ostavlja minimalno pet dana prije slanja obavijesti da podmiri nastalo dugovanje, što je konkretno slučaj kod dugovanja po kreditnim karticama, a kod dugovanja po tekućem računu raspon između nastalog nedopuštenog prekoračenja i dana slanja obavijesti je, vele u Zabi, čak i veći. Kod kredita obavijest o nepodmirenom dugovanju šalje se klijentima 16. dana u mjesecu. Također, banka obavijest šalje ukoliko je dug klijenta veći od minimalnog tolerantnog iznosa dugovanja, koji je opet različit ovisno o prirodi duga. Nakon slanja obavijesti o dugovanju banka klijentu šalje prvu opomenu nakon određenog roka, a konkretno kod kredita prva opomena se šalje 46. dan kašnjenja. Sukladno tarifi usluga Zabe, cijena obavijesti iznosi 20 kuna, a prve i druge opomene 30 kuna.


U Splitskoj banci se opomena printa na sve sudionike u kreditu 15. dana po nastanku obveze koja nije plaćena, ali naplaćuje se samo od dužnika i to prva za 50 kuna, a ostale za 100 kuna. Može se izdati najviše osam opomena, odnosno može se prekinuti niz ukoliko za to postoje opravdani razlozi, napominju u Splitskoj banci.   

SMS poruke i pozivi


U Raiffeisen banci ističu kako trošak obavijesti iznosi 20 kuna, a šalje se nakon 15 dana od dospijeća rate, isključivo prije prve opomene. Prva opomena šalje se nakon 30 dana od dospijeća rate, a trošak iznosi 70 kuna. Druga opomena šalje se nakon 45 dana od dospijeća rate, a trošak iznosi 100 kn, vele u RBA, naglašavajući da se obavijest formira za dug veći od 40 kuna, a opomene za dug veći od 100 kuna.


Privredna banka Zagreb 12. dan od dospijeća duga šalje obavijest dužniku, i to besplatnom sms porukom, potom 15. dana od dospijeća duga šalje pisanu obavijest dužniku što stoji 15 kuna. Prvi telefonski kontakt sudionika u kreditu prije slanja prve opomene je besplatan, nakon čega se, 25. dan od dospijeća duga, korisniku kredita/solidarnom dužniku/solidarnim jamcima šalje prva opomena. Slijedi drugi i treći telefonski kontakt prije slanja druge opomene, koji je besplatan, a 25. dan od dospijeća duga u visini tri anuiteta šalje se druga opomena, i to korisniku kredita, solidarnim dužnicima/solidarnim jamcima, založnom dužniku/fiducijarnom dužniku. Po 25. danu od dospijeća duga u visini pet anuiteta svima njima se šalje opomena pred otkaz, a 15 dana od slanja opomene pred otkaz, a ako dugovanje nije podmireno, šalje im se otkaz ugovora. Pritom je prva opomena 50 kuna, dok su druga opomena i opomena pred otkaz i otkaz ugovora 100 kuna, opisuju u PBZ-u.


U Erste banci kažu da ukoliko klijent kasni s ispunjavanjem preuzetih obaveza, otplate kredita ili ulaska u »nedopušteni minus«, banka šalje tri pisane opomene kojima dužnika te ostale sudionike kredita – sudužnike i jamce, podsjeća na preuzete obaveze. Trošak slanja opomena iznosi po 50 kuna (bez obzira na ukupan broj sudionika u kreditu). U Ersteu se prva opomena šalje nakon 10. u mjesecu, ako na računu nema sredstava za podmirenje duga.