Varaždinski Županijski sud proslijedio pravomoćnu odluku

MUP priprema Mustačevo izručenje Njemačkoj

Hina

U priopćenju suda stoji i da nadležna tijela hrvatskog MUP-a i SR Njemačke moraju dogovoriti način, vrijeme i mjesto predaje te da je rok za to deset dana od pravomoćnosti rješenja, odnosno od 15. travnja



VARAŽDIN MUP, odnosno njegov Ured za međunarodnu policijsku suradnju S.I.R.E.N.E. zaprimio je danas od varaždinskog Županijskog suda pravomoćnu odluku o izručenju Njemačkoj bivšeg šefa jugoslavenske tajne službe Zdravka Mustača sukladno europskom uhidbenom nalogu, te je započeo pripreme za postupak predaje.


»Policijski ured S.I.R.E.N.E dobio je odluku suda i policija je krenula u pripreme za predaju, koje se moraju detaljno dogovoriti s njemačkim kolegama«, izjavila je Hini glasnogovornica MUP-a Jelena Bikić, napomenuvši da je zakonski rok za predaju Njemačkoj deset dana od pravomoćnosti sudske odluke.Kazala je i kako je o pojedinostima, odnosno načinu i vremenu kada će se predaja obaviti, prerano govoriti, ali i najavila da će javnost biti pravovremeno obaviještena.Varaždinski Županijski sud zaprimo je jutros odluku Vrhovnog suda, kojom su odbačene žalbe Mustača i tužiteljstva na rješenje varaždinskog suda o izručenju Mustača Njemačkoj zbog optužbi za pomaganje i poticanje na ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.


Pravni zastupnici Gizele Đureković, udovice ubijenog hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, izrazili su danas zadovoljstvo odlukom Vrhovnog suda da se bivši čelnik jugoslavenskih tajnih službi Zdravko Mustač smije izručiti Njemačkoj koja ga tereti za sudjelovanje u atentatu na Đurekovića.


Odvjetnica Zrinka Pavlović ustvrdila je kako je odluka Vrhovnog suda pravno utemljena i detaljno obrazložena po svakoj točki žalbe. Vrhovni sud pružio je vrlo jasne argumente zašto svaki pojedini žalbeni razlog nije usvojen, dodala je.




Tom odlukom napokon je otvoren put da se preko 30 godina stari slučaj teškog ubojstva uputi tamo gdje mu je mjesto, a to je sud. Samo sud može utvrditi što se doista dogodilo, kao i tko su bili nalogodavci i počinitelji Đurekovićeva ubojstva, istaknula je Pavlović.


Svjesni smo činjenice da će nakon više od 30 godina biti teško u sudskom postupku utvrditi sve činjenice, ali postoji nada da ćemo doći do nekih odgovora o ubojstvu Stjepana Đurekovića, kao i njegova sina, kazala je.


Na novinarski upit postoji li mogućnost da se Mustačevo izručenje odgodi, jer je njegova odvjetnica najavila žalbu Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, drugi pravni zastupnik Siniša Pavlović ocijenio je kako postoji samo teoretska mogućnost za odgodu izručenja.


Slična je situacija bila i kod izručenja Josipa Perkovića, kojeg je Hrvatska već izručila Njemačkoj. Tada je njegov odvjetnik tražio od Ustavnog suda izricanje privremene mjere odgode izručenja i znamo kako je to izvršilo, rekao je Pavlović.


Teoretski je moguće da dva suda imaju različito mišljenje, ali u ovom slučaju ne raspravlja se o bilo čijoj odgovornosti, već samo o tome postoje li uvjeti da netko bude predan i stane pred sud, istaknuo je Pavlović.



Kako je odlukom Vrhovnog suda pravomoćnom postala odluka o izručenju Mustača, varaždinski je sud objavio kako je MUP-u, odnosno njegovoj službi za međunarodnu policijsku suradnju S.I.R.E.N.E., naložena predaja Mustača Njemačkoj.U priopćenju suda stoji i da nadležna tijela hrvatskog MUP-a i SR Njemačke moraju dogovoriti način, vrijeme i mjesto predaje te da je rok za to deset dana od pravomoćnosti rješenja, odnosno od 15. travnja. 

U međuvremenu, Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat potvrdila je Hini da je danas oko podneva faksom uputila Europskom sudu za ljudska prava u Strasborugu prijedlog za određivanje privremene mjere radi obustave, odnosno odgode predaje Mustača po europskom uhidbenom nalogu.


Smatra da se kod odluke varaždinskog suda o izručenju radi o teškim povredama europske konvencije, zbog čega očekuje vrlo brzu odluku Europskog suda, ali i napomenula da bez obzira na takve pravne akcije obrane, hrvatska i njemačka policija mogu postupati po pravomoćnoj odluci, odnosno Mustačevu izručenju.


Naglasila je kako nema informacije kada bi se izručenje moglo dogoditi, ali da se ono može dogoditi bilo kada u zakonskom roku od deset dana, sukladno čemu očekuje odgovor Europskog suda u roku dan ili dva.


Po njenom iskustvu, rekla je, Europski sud je brz u reakciji kada je u pitanju donošenje privremenih mjera.


Najavila je da će Mustač prihvatiti sve odluke domaćih pravosudnih tijela, ma kakve one bile. »Ukoliko ne dođe do odgode Europskog suda naravno da će se povinovati odlukama naših sudova«, kazala je Horvat.


Županijski sud u Varaždinu je prije dvadesetak dana donio odluku o izručenju Mustača Njemačkoj, nakon što je prvotna odluka suda u Velikoj Gorici bila da ga se zbog zastare ne može izručiti. Na takvu se odluku žalila udovica Stjepana Đurekovića, Gizela, čiju je žalbu usvojio Vrhovni sud. No, zbog manjka sudaca na Županijskom sudu u Velikoj Gorici i na njihovo traženje, slučaj je preseljen na Županijski sud u Varaždinu.


Izvanraspravno vijeće varaždinskog suda donijelo je odluku o izručenju Mustača, koju je temeljilo na činjenici da se nesumnjivo radi o djelu iz kataloga kaznenih djela iz članaka 10. Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima sa državama članicama Europske unije, za koja se ne provjerava dvostruka kažnjivost. Vijeće je zauzelo pravno shvaćanje da pojam dvostruke kažnjivosti u sebi obuhvaća i zastaru.


Samim time zastara kaznenog progona nije razmatrana i po stavu Vijeća ne predstavlja razlog za odbijanje predaje Mustača Njemačkoj, isticali su u varaždinskom sudu.


Na takvu odluku žalilo se i Državno odvjetništvo u Varaždinu, koje je smatralo da se trebala uzeti u obzir činjenica da je došlo do zastare. Žalila se i odvjetnica Zdravka Mustača jer smatra da je došlo do povreda odredbi kaznenog postupka, povreda kaznenog zakona kao i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja. Obje žalbe Vrhovni sud je odbacio.