EURO 2020

Hrvatski rukometaši svladali Nijemce i osigurali polufinale

Foto Luka Stanzl/PIXSELL

U dvoboju 2. kola I skupine EURA u Beču su hrvatski rukometaši pobijedili Njemačku s 25-24 (11-14)

BEČ U dvoboju 2. kola I skupine EURA u Beču su hrvatski rukometaši u dramatičnom dvoboju pobijedili Njemačku s 25-24 (11-14) i  osigurali polufinale.

Hrvatska je junačkom igrom u Beču pobijedila  Njemačku i osigurala plasman u polufinale u Švedskoj, a pobjedu je Hrvatskoj donio gol Igora Karačića minutu i pol prije kraja, te obrana Marina Šege kod udarca Kollbachera 13 sekundi prije kraja. Kauboji su se “vratili iz mrtvih” u završnici drugog dijela, nakon što je Njemačka vodila veliku većinu vremena, a Hrvatska nije imala rješenja za čvrstu i grubu igru u obrani. Hrvatska je odigrala vrlo slabo prvo poluvrijeme s nedovoljno brzim povratkom u obranu, sa samo tri obrane Šege, promašena sva tri sedmerca i neiskorištenih čak 12 minuta kazne njemačkih igrača. Ipak, furioznom završnicom Hrvatska je došla do pete pobjede na prvenstvu, koja ih vodi u Stockholm čak dva kola prije kraja grupne faze.

Foto Luka STANZL / PIXSELL

Pred sjajnim ozračjem u dvorani, u kojoj su više od polovice gledatelja činili hrvatski navijači, dvoboj je počeo očekivano neizvjesno, nervozno i vrlo grubo u obrani od Nijemaca. Ipak, Hrvatska je u prvih 15 minuta promašila čak dva sedmerca (Horvat, Karačić), a Nijemci su postizali nekoliko vrlo lakih golova jer se hrvatski rukometaši nisu na vrijeme vraćali u obranu.  U 18. minuti Njemačka vodi s 8-5, ali je njihova gruba igra u obrani rezultirala s čak pet isključenja, pa je Hrvatska smanjila na 8-9. No potom Njemačka opet diže prednost na 8-11, dok se utakmica pretvorila u reviju isključenja – u prvih 25 minuta bilo ih je čak osam, a Hrvatska je promašila sva tri sedmerca.  Haefner diže na pet razlike (8-13) tri minute prije isteka poluvremena, a na odmor se odlazi s ipak podnošljivih 11-14.

Njemačka bolje otvara drugi dio (16-11, 17-12), a pogocima Stepančića i Mandića Hrvatska dolazi na 16-18 u 40. minuti. Stepančić u 47. minuti dovodi Kauboje u minimalan zaostatak (20-21), a nakon prve obrane Ašanina na utakmici u kontri Mandić izjednačava na 22-22, da bi potom njemački vratar Wolff obranio tri udarca za vodstvo Kauboja.

Tri minute prije kraja Duvnjak poravnava na 24-24, a Pekeler zarađuje isključenje dvije minute prije kraja. Junak dvoboja Karačić minutu i pol postiže gol za 25-24, a pobjedu osigurava fenomenalna obrana Šege na 13 sekundi prije sirene.

Kod Hrvatske je Igor Karačić zabio 7 golova, a Domagoj Duvnjak je imao pet pogodaka, Luka Stepančić 4, a David Mandić i Luka Cindrić po tri gola, dok je Nijemce predvodio Uwe Gensheimer s 4 gola.

Hrvatsku očekuju još dvoboji sa Španjolskom (ponedjeljak, 16 sati) i Češkom (srijeda, 16).

HRVATSKA – NJEMAČKA 25-24

Pred 10.000 gledatelja u Gradskoj dvorani u Beču sudili su Portugalci Fonseca i Duarte.

HRVATSKA: Šego (4 obrane), Ašanin, Mandić 3, Horvat 1, Duvnjak 5, Cindrić 3, Stepančić 4, Musa, Brozović 1, Matanović, Marić 1, Šipić, Hrstić, Šarac, Mamić, Karačić

NJEMAČKA: Wolff (13 obrana), Bitter; Gensheimer 4, Reichmann 4, Kuhn 1, Drux 1, Hafner 3, Pekeler,  Zieker, Kastening 4, Wiencek, Kohlbacher 1, Golla, Bohm 1, Weber 4, Schmidt 1

1. Španjolska 3 3 0 0 94:77 62. HRVATSKA 3 3 0 0 83:70 63. Njemačka 3 1 0 2 81:81 24. Austrija 3 1 0 2 81:86 25. Bjelorusija 3 1 0 2 74:87 26. Češka 3 0 0 3 79:91 0