EP gimnastičara

Možnik europski doprvak na preči; Seligman 4. na konju s hvataljkama

Hrvatski gimnastičar Marijo Možnik osvojio je srebrno odličje na preči na Europskom prvenstvu u Montpellieru, dok je Robert Seligman završio kao četvrti u finalu konja s hvataljkama.

Možnik je do srebra i najvećeg uspjeha u karijeri došao s ocjenom 15.556, zlato je u toj spravi osvojio Rus Emin Garibov (15.833), dok je brončani bio  Grk Vlasios Maras (15.266). Zagrepčanin Možnik (25) postao je tako četvrti Hrvat s gimnastičkom medaljom sa EP-a nakon bronce Ivana Čakleca (1957), srebra Filipa Ude i bronce Roberta Seligmana iz 2008. Sve te medalje ostvarene su na konju s hvataljkama, a Možnik je prvi koji je odličje osvojio na nekoj drugoj spravi.

»Da mi je netko rekao prije nekoliko godina da ću i ja jednom držati europsku medalju u ruci ne bih vjerovao. Kada su Ude i Seligman osvojili medalje u Lausanni ja sam samo sanjao, kazao je hrvatski gimnastičar Marijo Možnik nakon što je osvojio srebrno odličje na preči na Europskom prvenstvu u Montpellieru.»Nijemac Phillip Boy mi je bio veliki konkurent, kad sam vidio da je pao, znao sam da je to korak bliže medalji. Ostao sam miran do kraja, išao na sve ili ništa, jer ovo je ipak europsko finale,« kazao je Možnik.

Seligman je bio na korak ponavljanja uspjeha sa EP-a 2008. na konju s hvataljkama, a do bronce ga je dijelilo samo 34 tisućinke boda. Osječanin je imao ocjenu 15.266, a brončani Armenac Harutjum Merdinjan 15.300. Zlato je u ovoj disciplini osvojio veliki favorit Mađar Krisztian Berki (15.958), a srebro Britanac Louis Smith (15.775).

»Trebam biti zadovoljan. Treneru Vladimiru Mađareviću je ovo prvo europsko finale, kad sam vidio da je zadovoljan što sam napravio, odmah je i meni bilo lakše. Dao sam doista sve od sebe. Iako, mislio sam da ću dobiti ocjenu oko 15.400. Armenac ima isti start kao ja, 16.400, moguće je da je dobio više zbog saskoka, ali budući da je nastupao odmah iza mene, nisu smjeli to dopustiti. Ali, sve se događa s razlogom. Nakon tri godine biti u finalu i dati maksimum je u redu posao,« poručio je Seligman.

Veliki uspjeh ostvario je i 16-godišnji Osječanin Andrej Korosteljev koji je na Europskom juniorskom prvenstvu u gimnastici osvojio brončanu medalju na parteru, koju je podijelio s belgijskim vježbačem Daandom Kenisom, jer su obojica dobili ocjenu 14.200. To je nakon osam godina i srebra Filipa Udea, također na parteru, osvojene na Europskom prvenstvu u Ljubljani, prva juniorska medalja naših gimnastičara na EP-u. »Potrudio sam se, napravio najbolje što mogu. Dobro, uvijek može bolje, no i ovo je predobro. Malo je bilo neizvjesnosti jer nisam znao dijeli li se treće mjesto ili se gleda po startnoj ocjeni. Volio bih da svaki gimnastičar doživi taj osjećaj biti na postolju,« kazao je mladi Korosteljev.