Nada iz Škotske

Kraj doniranju organa? Škotski znanstvenici “printaju” matične embrionalne stanice

Ljerka Bratonja Martinović

Vjeruje se da će nova 3D tehnologija dovesti do »proizvodnje« bubrega, jetre i drugih ljudskih organa, a moći će se koristiti i za izradu tkiva na kojem će se testirati lijekovi. Za konačne rezultate treba još vremena



ZAGREB » »Printanje« organa pomoću 3D tehnologije moglo bi u doglednoj budućnosti eliminirati potrebu za doniranjem organa, nadaju se znanstvenici Sveučilišta Heriot Watt iz Edinburgha koji su razvili tehniku 3D printanja za proizvodnju matičnih embrionalnih stanica.


   Škotski su znanstvenici printanjem stvorili klastere matičnih hESC stanica (Human Embryonic Stem Cell). Ove su stanice »čiste embrijske stanice« koje nastaju u embrijima starima nekoliko dana, a od njih se mogu proizvesti sve druge vrste stanica u organizmu. Tehnologija koristi podesiv »mikro ventil« koji stvara slojeve ljudskih embrijskih matičnih stanica. Podešavanjem ventila precizno se kontrolira tempo kojim se postavljaju novi slojevi stanica, a novonastale stanice mogu preuzeti ulogu bilo koje druge stanice u tijelu. Znanstvenici su prije ovoga eksperimentirali s trodimenzionalnim printanjem stanica i krvnih žila, stvarajući strukture dodavanjem sloja po sloja umjetnih stanica, ali su imali problema sa osjetljivim staničnim strukturama koje su trebale postati novi organ. 



 – Ovo je znanstveno postignuće koje bi vrlo brzo moglo dovesti do učinkovitih načina testiranja lijekova bez korištenja životinja, dok bi dugoročno gledano moglo osiguravati organe za transplantaciju bez potrebe za donatorima i bez problema vezanih uz imunološke poteškoće i potencijalna odbacivanja organa – kaže jedan od voditelja istraživanja, dr. Will Shu.





   – Prvi su puta matične stanice trodimenzionalno isprintane, a predviđamo da će se ova tehnologija razvijati do točke kad ćemo moći stvoriti nove organe iz stanica samog pacijenta. Zbog svih mogućih problema koji mogu iskrsnuti prilikom standardne transplantacije, želimo prvo potpuno ovladati novom tehnologijom da bismo mogli transplantirati organe bez ikakvih komplikacija – poručio je Shu. 


   Stručnjaci procenjuju da će prvi takvi organi biti dostupni u sljedećih 10 godina. Molekularni biolog Mirko Hadžija s Instituta »Ruđer Bošković« oprezan je u pogledu transplantacije ovako stvorenih organa. 


   – Moguće je da će se to u budućnosti dogoditi, ali je isto tako činjenica da pojedini organi i uvjeti to ne dozvoljavaju. Primjerice, hiperglikemija kod dijabetičara ne omogućuje da se matične stanice dijele. Bubrezi imaju određenu sposobnost regeneracije, nakon određenog se vremena oporave, ali osobno ne vjerujem u mogućnost stvaranja potpuno novog organa – kaže Hadžija. Stvaranje organa za transplantaciju pomoću 3D tehnologije ovisit će, kaže ovaj znanstvenik, o uvjetima, odnosno zdravstvenom stanju osobe kojoj takav organ treba. »Prije svega moraju biti zadovoljeni fiziološki uvjeti, jer takva transplantacija u slučaju određenih bolesti, kemoterapije i slično, ne dolazi u obzir. Isto tako, proizvodnja organa uz pomoć nekih dodataka, poput virusa, mogla bi stanice odvesti u tumorske«, veli Hadžija.