Situacija bolja nego prije

Svaki drugi softver u Hrvatskoj je piratski

Branko Podgornik

Piratski softver u EU prosječno je smanjen na trećinu, a u uređenim zemljama na petinu. No, u susjednim zemljama stanje je puno teže, jer u Srbiji se nelegalno koristi više od 70 posto softvera

ZAGREB Hrvatska je najbolja u regiji u borbi protiv piratskog softvera, ali znatno zaostaje za prosjekom Europske unije. Oko 53 posto softvera u računalima u hrvatskom javnom i privatnom sektoru je nelegalno. Piratski softver u EU prosječno je smanjen na trećinu, a u uređenim zemljama na petinu. No, u susjednim zemljama stanje je puno teže, jer u Srbiji se nelegalno koristi više od 70 posto softvera, prema podacima BSA, vodećeg svjetskog zastupnika softverske industrije.   – Još ima prostora za bolju zaštitu intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj, ali stanje na tom području načelno je u redu, izjavila je jučer Ivana Jurin Puhalo, nova pravna zastupnica i glasnogovornica BSA u Hrvatskoj. Nelegalno korištenje softvera u našoj zemlji je u padu, a broj prijava protiv piratstva raste. Većina prijava odnosi se na privatni sektor, kaže odvjetnica Jurin Puhalo.

Ulaskom u EU, Hrvatska je unaprijedila zakone za zaštitu intelektualnog vlasništva, što znatno pridonosi inovativnosti i napretku društva, rekla je odvjetnica. BSE će nastaviti usku suradnju s državnim tijelima, educirati javnost o potrebi zaštite intelektualnog vlasništva te procesuirati one koji umnožavaju, koriste ili distribuiraju nelicencirani računalni softver. BSA zaprima anonimne prijave protiv piratstva, podsjetila je, a prosljeđuje ih Državnom odvjetništvu ili policiji.