Riječka Konvencija fantastike

Rikon za gejmere: Bogat program 17. izdanja

Andrej Petrak

Posebna pažnja bila je posvećena domaćim studijima za razvoj računalnih igara, no nije zapostavljen ni SF program, a održana su razna zanimljiva natjecanja



RIJEKA  Koga god zanima znanstvena fantastika, fantasy, znanost, umjetnost i računalne igre mogao je zadovoljan otići s ovogodišnjeg 17. izdanja riječke Konvencije fantastike Rikon, što je proteklog vikenda održana na Filozofskom fakultetu, u organizaciji Udruge 3. zmaj.


Ove godine posebna pažnja bila je posvećena domaćim studijima za razvoj računalnih igara. Posjetitelji su stoga mogli uživati u prezentacijama igara »Starpoint Gemini 2«, svemirske simulacije domaćih developera Litte Green Men, koju izdaje Iceberg Interactive, »The Red Solstice«, postapokaliptične svemirske co-op survival igre za osam igrača, koja je započeta kao studentski projet, a šesteročlani tim Ironwarda u četiri godine pretvorio ju je u hit na Kickstarteru, ali i 2D avanturi »Kaptain Brawe« Cateia Gamesa, koja stilom podsjeća na stare Lucas Artsove avanture poput »Day of the Tentaclea« i »Full Throtllea«.


Studio spektar predstavio je igru u izradi »Viktor«, point’n’click avanturu smještenu u alternativnu verziju Austro-Ugarskog Carstva. Na Rikonu se mogao isprobati i Awaken, domaći pen and paper RPG tima The Games Collective, koji se pripremaju za crowdfunding kampanju na Kickstarteru.


Na tribini predstavnici domaćih timova podijelili su iskustva s razvojem igara u Hrvatskoj, plasiranju domaćih igara na strano tržište i crowdfundingu.   

Bube i alkohol




Nije zapostavljen ni SF program, pa su zainteresirani mogli, među ostalim, na predavanjima saznati što je s tim bubama i alkoholom u spekulativnoj fikciji, je li genetsko inženjerstvo konačno doguralo dovoljno daleko da napravimo zmajeve, ali i kako se zamišlja budućnost Rijeke i Hrvatske. I ove godine brojni znanstvenici, profesori i stručnjaci došli su na Rikon kako bi razgovarali o teoriji, tekućim događanjima u znanosti i iskustvima o projektima. Pričalo se tako o crnim rupama, o tome što rade astročestični fizičari u Rijeci, te teoriji struna i budućnosti fizike, između ostalog.



Središnje događanje Rikona odvilo se još u petak, dodjelom nagrada Artefakt Udruge 3. zmaj za najbolja literarna dostignuća u hrvatskoj spekulativnoj fikciji, objavljena tijekom prethodne godine. U kratkoj kategoriji Artefaktom je nagrađena priča »Krugovi« Igora Rendića, u srednjoj kategoriji po prvi put su nagrađene dvije priče: »Tri Laure« Veronike Santo i »Marijana« Darka Macana i Tatjane Jambrišak, dok je u dugoj kategoriji Artefaktom nagrađen roman »Povratak genija« Tomice Šćavine.



  


Za svakog ponešto


Rikon je ponudio i natjecanje u cosplayu, kvizove na temu »Game of Thrones«, filmsko-glazbeni i retro gaming kviz, Ultimate Geek kviz, kviz u poznavanju filmova Arnolda Schwarzeneggera i niz drugih zanimljivih natjecanja.


Prisutni su mogli zaigrati razne tabletop igre, sudjelovati u kreativnim radionicama ili razgledati izložbe Tomislava Gulina, Ane Frković, Valentine Barić i Živka Kondića, pa i popiti čaj sa spomenutim umjetnicima. Za one najmlađe bio je organiziran poseban program u nedjelju, s dječjom predstavom i radionicama, te čajankom za roditelje.   

Sve u svemu, potvrdile su se najave voditeljice projekta Valentine Mišković o tome da ovogodišnja riječka Konvencija fantastike nudi dosad najbogatiji program, a udruga 3. zmaj zaslužuje pohvale i za Mjesec fantastike, niz događanja, namijenjenih školarcima i mladima, koji su se tijekom rujna i listopada odvijali na sedam lokacija u Rijeci, a kulminirale su upravo Rikonom.