Prijatelji urbane kulture

Želimo dovesti zanimljive strane izvođače, ali i promovirati lokalne muzičare

Ivana Kocijan

Sezonu će 13. rujna u Životu otvoriti TTNG koji se vraćaju u Rijeku predstaviti novi album, a s njima dolazi Mylets koji je pravo osvježenje na alternativnoj glazbenoj sceni



Ovog petka u klubu Život nastupit će miljenici riječke publike, britanski bend TTNG (znani i kao This Town Needs Guns). Jednu od trenutačno najzanimljivijih indie/math-rock grupa koja je u svibnju prošle godine nastupila u klubu Place, u Rijeku dovodi udruga Prijatelji urbane kulture, nova riječka udruga osnovana s ciljem promicanja, razvitka i unapređenja urbane kulture. Članovi PUK-a okupili su se u udrugu nakon iskustva skupljenog organiziranjem koncerata, slušaonica i videovečeri u klubu Place. Udruga je postala službena u svibnju ove godine, a glavni i odgovorni za njen nastanak su Goran Boneta, Vanja Sedlanić i Bernard Blašković. Trojac koji su glazbeni afiniteti povezali i prije nego što su 2010. počeli osmišljavati i realizirati program u Placeu, do sada je u Rijeku doveo mnoga zanimljiva glazbena imena, a do kraja godine pripremaju i još dva jaka gostovanja.


Promocija i razvitak


S kojim je ciljem udruga osnovana?


   BONETA: Nakon iznenadnog zatvaranja kluba Place, osnivanje udruge je bilo logično rješenje za nastavak realizacije programa koji smo već imali osmišljen. Službeni cilj je promocija, razvitak i unapređenje urbane kulture, odnosno kulture gradova i njenih stanovnika. Za sada se samo bavimo koncertima, ali u planu imamo i ostale stvari u domeni kulture. Najveća motivacija nam je dovođenje u Rijeku izvođača koje smo do sada uživo mogli pogledati samo u Zagrebu ili Ljubljani, ali i promocija lokalnih glazbenika.




   S Odjelom za kulturu Grada Rijeke potpisali ste ugovor o sufinanciranju programa. Možete li objasniti o čemu se točno radi?


   BLAŠKOVIĆ: Grad Rijeka je prepoznao rad i potencijal programa kluba Place koji smo predali na natječaj za sufinanciranje, međutim klub se zatvorio prije nego li je potpisan ugovor s Gradom. Kako smo željeli nastaviti s realizacijom programa bez obzira na zatvaranje prostora, kontaktirali smo s iznimno srdačnim i pristupačnim ljudima iz Odjela za kulturu te smo uz blagoslov vlasnice kluba, Doris Malnar, došli do rješenja da bi najbolje bilo da osnujemo udrugu, kako bi program, kao i sufinanciranje, s kluba bilo prebačeno na udrugu.


   Koje ste sve programe do sada organizirali?


   SEDLANIĆ: Kao PUK smo zasad organizirali tek dva koncerta regionalnih izvođača, ali u klubu Place smo organizirali desetak koncerata, od kojih bi izdvojio legendaran američki eksperimentalni post-rock sastav Mice Parade i Islanđanku Sillu iz grupe múm, luksemburškog chillwave umjetnika Sun Glitters, metalcore sastave The Dead Lay Waiting i Scarred by Beauty, zagrebački Kimiko, osječki Krankšvester i This Day Will Burn te Britance This Town Needs Guns koji se u petak vraćaju u Rijeku.


   BONETA: Osim koncerata, u Placeu smo organizirali slušaonice koje su nadživjele matični klub, tako da je Indi i Zded program koji vodim s Vanjom, trenutačno aktivan u Tunelu, dok Bernard ima svoj Bexx (to the Future) program. Osim slušaonica, radili smo i filmske večeri na kojima smo ljudima u edukativne svrhe predstavljali strane kinematografije, ali pristup je bio daleko drugačiji od gledanja filmova u kinu. Ovdje se više radilo o stvaranju simpatične kućne atmosfere koja nije uključivala samo pasivno promatranje, već i interakciju gledatelja, odnosno naših prijatelja. Ljude koji dolaze na događaje koje organiziramo smatramo svojim prijateljima, zato i takvo ime udruge.


Festival Kontanje


Što možete najaviti za jesensku sezonu koja je pred nama?


   SEDLANIĆ: Sezonu će 13. rujna u Životu otvoriti naši stari znanci TTNG koji se vraćaju u Rijeku promovirati novi album, a s njima dolazi Mylets koji je pravo osvježenje na alternativnoj glazbenoj sceni. Radi se o 18-godišnjaku pred kojim su velike stvari i zaista ne bi bilo čudno da ga za nekoliko godina gledamo na svim najvećim svjetskim festivalima.


   BLAŠKOVIĆ: Trenutačno smo u pregovorima s gradom oko ishodovanja dozvole za održavanje mini-festivala Kontanje koji bi se trebao odigrati ispred hotela Continental ili u njegovoj neposrednoj blizini. Radi se o festivalčiću koji bi spojio generacije alternativaca koji su svoju mladost proveli na klupicama popularnog riječkog Konta. Čim dobijemo potrebne dozvole, informirat ćemo vas detaljnije o tome.


   BONETA: Veselimo se i najnovijim vijestima o preseljenju Molekule u Palach, siguran sam da će biti suradnje i s tim mladim entuzijastima u skoroj budućnosti.


Tunel baza


Možete li otkriti imena nekih izvođača koje ćete dovesti u Rijeku?


   SEDLANIĆ: Što se stranih gostovanja tiče, sredinom jeseni će nas posjetiti El Ten Eleven, američki post-rock sastav koji nakon više od 10 godina postojanja i pet objavljenih albuma prvi put dolazi na ovu stranu Atlantskog oceana. Čak i ako vam njihovo ime predstavlja apsolutnu nepoznanicu, njihovu glazbu zasigurno ste čuli na malim ekranima – u seriji »CSI: Miami« i na dodjeli MTV Video Music Awards, a i autori su glazbe za nagrađivanu trilogiju dokumentarnih filmova o dizajnu Garyja Hustwita: »Helvetica«, »Objectified« i »Urbanized«. Također, u studenom nam u goste dolazi odličan kanadski kantautor Matt Epp, a za iduću godinu možemo najaviti još gostovanja izvođača sa Sargent House etikete, premda s imenima ovog trenutka ne smijemo izaći u javnost.


   BONETA: Važno je napomenuti da će Matt Epp, kao i El Ten Eleven, nastupiti u Tunelu koji nam je takoreći postao baza, tako da ćete nas u budućnosti najviše moći sretati upravo tamo. TTNG ipak u petak nastupaju u klubu Život te se nadamo da će riječka publika bendu prirediti topao doček kakav je bio i prošlogodišnji.