UVODNIK

Hrvatska opet iznevjerila svoje najstarije

placeholder


Stvar je u tome da ova populacija i njene poteškoće nažalost nisu materijal za novinske naslovnice i političke debate. Pa samim tim ne postoji ni nikakva kritična masa koja bi situaciju pogurala nabolje i prije nego se dogodi nešto strašno


Nažalost, i to se dogodilo. Taman kada smo se ponadali da će korona sići s pozornice bez da je zavirila u domove za starije i nemoćne, došla je informacija iz Splita. Najmanje 36 štićenika tamošnjeg Doma pozitivno je na nesretni virus.


Istina, žrtava zasad nema, ali riječ je ovdje o najranjivijoj populaciji koja se, već i zbog same svoje dobi, po definiciji muči s najrazličitijim zdravstvenim poteškoćama. Odmah je, naravno, započela i igra prebacivanja odgovornosti za očiglednu činjenicu da je reakcija bila debelo zakašnjela, što je pak dovelo do toga da se zarazi puno više ljudi nego što je to bilo nužno. Hrvatska je još jednom iznevjerila svoje starije sugrađane.




Naravno, definitivno nije pomoglo ni to što je ravnatelj ovog Doma po osnovnoj profesiji povjesničar i arheolog, dok je prethodno bio dugogodišnji gradonačelnik Omiša. S te je pozicije »odletio« na lokalnim izborima 2013.


Kakvo je tada bilo raspoloženje u tom gradu prema dugogodišnjem prvom čovjeku, govori i činjenica da je Omiš postao jedan od temelja, sada već nažalost ugasle, Mostove revolucije.


Nakon toga, prebačen je u rezalište isluženih političara, kako je očito splitski Dom za starije i nemoćne doživio onaj tko je Ivana Škaričića tamo postavio za ravnatelja.
Sada se, naravno, osniva posebno povjerenstvo koje bi trebalo provjeriti kontradiktorne tvrdnje, one samog Doma, i one epidemiološke službe.


Ovaj je slučaj još jednom pokazao da sustav ne funkcionira dobro. S jedne strane naprosto se moralo dogoditi da korona probije u neku instituciju koja skrbi za stare i nemoćne. Taman da se osoblje savršeno pridržavalo svih naputaka do zadnjeg slova, naprosto se po zakonu velikih bojeva jednom morao dogoditi prodor bolesti.


Iako je i to, naravno, samo po sebi propust, on nije nužno sam po sebi fatalan. I za to postoje procedure koje trebaju s jedne strane zaštititi zaraženog, ali i, što je još važnije, spriječiti da on zarazi ostale štićenike. Što se točno dogodilo u zadnja dva tjedna u zgradi u splitskoj Vukovarskoj ulici, valjda će u nekom razumnom vremenu utvrditi famozno novoosnovano povjerenstvo. Ali tko god ispao odgovoran, na kraju će iza svega ostati gorak okus da se nešto ovakvo nije trebalo nikada dogoditi.


Baš kao što se nikada nije smio dogoditi ni požar u Domu za starije i nemoćne u Andraševcu koji je početkom siječnja ove godine odnio šest života. I ovdje je zakon velikih brojeva bio osnova za tragediju. Naprosto se negdje mora dogoditi da nekakve električne instalacije naprave iskru koja će dovesti do požara.


I tu bi valjda na djelu trebale biti neke unaprijed predviđene procedure koje bi prevenirale veće štete. Ali na kraju se dogodilo to da je šestoro naših starih i nemoćnih sugrađana izgubilo život u tom zagorskom seocetu. Tek nakon tog događaja napravljena je revizija načina rada domova, posebno kad je u pitanju njihova prenapučenost i zaštita od požara.


Ne treba sumnjati da će događaju u splitskom domu, za nadati se da će to biti jedini slučaj prodora bolesti u ovakva mjesta, dovesti do boljih i učinkovitijih procedura za zaštitu štićenika od zaraznih bolesti.


Ali problem je tu što se reagira naknadno, nakon što do dođe do nemilog događaja. Stvar je u tome da ova populacija i njene poteškoće nažalost nisu materijal za novinske naslovnice i političke debate. Pa samim tim ne postoji ni nikakva kritična masa koja bi situaciju pogurala nabolje i prije nego se dogodi nešto strašno.


Hrvatska se dobro nosi s ovom pandemijom. Jedna Italija, bogatija i razvijenija zemlja, nema odgovor na nju. Odnosno ima ga, ali on više naliči nekoj zemlji trećeg svijeta, nego utemeljiteljici Europske unije. A ovo što se dogodilo u Andraševcu i Splitu, samo je simptom stanja duha u ovoj zemlji, starijeg od požara i korone. Koje dovodi do toga da se problemi naših najstarijih sugrađana mogu probiti u primetime samo kada im se dogodi tragedija ili kada su, kao što je to sada slučaj, samo na korak od nje.


Novi list pratite putem aplikacija za AndroidiPhone/iPad ili Windows Phone.