Liga prvaka

Fijasko Dinama protiv Milana, uvjerljiv poraz odnio Modrima nadu u europsko proljeće

Davor Petrović

Ante Čačić ostao je vjeran svojem taktičkom receptu iz prethodna četiri kola Lige prvaka, odnosno zatvorenijoj varijanti formacije 3-5-2 i čekanju udara iz tranzicije

ZAGREB Milan je nemilosrdno srušio modre snove o novom europskom proljeću i sveo ih je na razinu koja se mjeri u promilima. Dinamo bi, naime, za taj doseg iduće srijede trebao pobijediti u Londonu i čekati poraz Salzburga na San Siru.

Dinamo – Milan (0:1)

Stadion Maksimir. Gledatelja: 23.853. Sudac: Szymon Marciniak (Poljska) 6,5.

Strijelac: 0:1 Gabbia (39′), 0:2 Leao (49′), 0:3 Giroud (5′-11m), 0:4 Ljubičić (69′-autogol).

Žuti kartoni: Ademi, Ljubičić (Dinamo), De Ketelaere (Milan).

DINAMO: Livaković 5 – Ristovski 5 (57′ Špikić 5,5), J. Šutalo 5,5, Perić 5,5 – Mišić 6 (75′ Bulat -) – Moharrami 5, Ademi 5 (57′ Baturina 5,5), Ivanušec 5, Ljubičić 5 – Petković 5 (57′ Drmić 5), Oršić 5,5 (75′ Bočkaj -).

MILAN: Tatarusanu 6,5 – Kalulu 6,5, Gabbia 7, Kjaer 6,5, Hernandez 6,5 (70’ Ballo-Toure -) – Tonali 7,5, Bennacer 6,5 (69’ Pobega -) – Rebić 7, De Ketelaere 6 (52’ Krunić 6,5), Leao 7 (70’ Messias – Giroud 7 (81’ Origi -).

Iako mu je trijumf Chelseaja u Austriji otvorio priliku da pobjedom osigura barem treće mjesto, Ante Čačić ostao je vjeran svojem taktičkom receptu iz prethodna četiri kola Lige prvaka, odnosno zatvorenijoj varijanti formacije 3-5-2 i čekanju udara iz tranzicije. Jednostavno, čovjek je živio u uvjerenju da je Milan pod ogromnim imperativom, zbog kojeg će jurnuti u napad, ostavljajući puno prostora za kontre.

A prvak Italije nije se upuštao u ekshibicije takve vrste. Prema viđenom, može se pretpostaviti da je Stefano Pioli svojim igračima rekao da se ne libe otići u napad, ali pri tome je pazio da se momčad ne izlaže prevelikom riziku. U takvom rasporedu snaga uvodni dio utakmice nije donio previše uzbuđenja, a prvi podražaj za tribine stigao je u 18. minuti, kada je Ciprian Tatarusanu obranio udarac Luke Ivanušeca sa sedamnaest metara.

Devet minuta kasnije i Milan je dočekao svoju priliku. Ante Rebić je u kaznenom prostoru pronašao prostor za udaraca koji je blokiran klizećim startom Josipa Mišića. U 32. minuti Pierre Kalulu uputio je centaršut s desne strane, a Dominik Livaković uspio je odbiti udarac glavom Oliviera Girouda.

Lišen prilike za ono čemu se Čačić nadao, Dinamo je pokušavao graditi napade, i u tome je bio donekle uspješan sve do zadnjih dvadeset-trideset metara od gola suparnika. Tamo je, pak, uvijek bilo dosta gostujućih igrača, imunih na štosove koji obično prolaze u HNL-u.

Modri su se našli u još većem problemu pred kraj prvog dijela. Igrala se 39. minutia kada je Sandro Tonali izveo slobodan udarac iskosa s desne strane i na drugoj stativi pronašao Mattea Gabbiju, čiji je udarac glavom iz pada bio prekrupan zalogaj za Livakovića – 0:1.

To je značilo da Dinamo u drugom dijelu mora preuzeti nešto više rizika nakon povratka iz svlačionice. U nastavku je Čačić na teren poslao istu jedanaestorku, a taktička ideja nije djelovala bitno drugačije. U 49. minuti stigao je novi šok za Dinamo. Rafael Leao doslovno je projurio kroz modru obranu , koja je pazila da odigra pas, i izbio sam pred Livakovića – 0:2.

U tom trenutku je bilo prilično izvjesno da se Dinamo neće dobro provesti. U 57. minuti Čačić se odvažio na trostruku izmjenu, poslavši na teren Josipa Drmića, Martina Baturinu i Darija Špikića, umjesto Brune Petkovića, Arijana Ademija i Stefana Ristovskog, a uskoro je stiglo i konačno rješenje.

Naime, niti trideset sekundi kasnije Rebić je petom proigrao Tonalija, kojeg je u modrom kaznenom prostoru u leđa zabio Robert Ljubičić, srušivši ga na tlo. Za poljskog suca Szymona Marciniaka to je bio prekršaj za najstrožu kaznu, koju je sigurno realizirao Giroud – 0:3.

Milan je malo smanjio gas, vjerojatno se čuvajući za nedjeljno gostovanje kod Torina, što je Dinamu donijelo priliku za počasni gol. No, Tatarusanu je sve branio, a Ljubičić je u 69. minuti zabio autogol za totalni potop – 0:4.