Len Europa Cup

Hrvatski vaterpolisti potopili tricolore autoritetom svjetskog prvaka

Snimio Vedran KARUZA

Hrvatska – Francuska 20:5  (6:1, 6:2, 5:1, 3:1). Atraktivni nastup asova izbornika Ivice Tucka najbolja je pozivnica gledateljima za sutrašnji dvoboj s odličnom Crnom Gorom (17.30 sati)

RIJEKA Utakmica 1. kola B skupine len Europa  Superfinalnog turnira vaterpolista: Hrvatska – Francuska 20:5 (6:1, 6:2, 5:1, 3:1). Plivalište »Zdravko Ćiro Kovačić« na Kantridi. Gledatelja: 400. Suci Gomez (Španjolska), Szekely (Mađarska).

HRVATSKA: Bijač, Marinić-Kragić 1, Fatović 1, Lončar 1, Joković 2, Buljubašić, Vukičević 3, Bušlje 4, Benić, Vrlić 4, Šetka 2, Garcia 2, Marcelić.

FRANCUSKA: Garsau, Saubadier 1, Olivon, Vernoux, Khasz, Denux, Canonne 1, Idzinski 1, Marzouki, Dino 1 (1), Vanpeperstaete, Lepoint 1, Fontani.

Igrač više: Hrvatska 13 (10), Francuska 7 (2). Peterci: Hrvatska –, Francuska 1 (1).

Hrvatska je krenula u Superfinale  Len Europa Cupa na Kantridi u skladu s renomeom vaterpolske velesile. Izabranici izbornika Ivice Tucaka su svojom bombastičnom premijerom na ovom summitu najboljih u Europi Francuzima pokazali tko je aktualni svjetski prvak ne ostavljajući suparnicima pritom niti mrvice nade u senzaciju.

Od početka su kišom golova na kojoj ne bi pozavidjeli niti rukometaši zasuli nemoćnu obranu »trikolora« klupa kojih je mogla samo nemoćno promatrati štetu u svojoj pozadini.

Na drugoj je strani francuski napad skoro stalno asocirao na udaranje glavom o zid, na besplodne pokušaje nasuprot budnom golmanu Marku Bijaču i igračima ispred njega. Bez obzira na visoku prednost asovi Ivice Tucka nisu spuštali jedra ploveći ka itekako visokoj pobjedi. Atraktivni sinoćnji hrvatski nastup je najbolja pozivnica za večerašnju utakmicu koju Hrvatska igra s itekako kvalitetnom Crnom Gorom od 17.30 sati.

SKUPINA AMađarska – Grčka   9-9Italija – Španjolska 4-11LJESTVICA1.Španjolska 1 1 0 0 11-4 32.Mađarska  1 0 1 0 9-9 13.Grčka   1 0 1 0 9-9 13.Italija  1 0 0 1 4-11 0SKUPINA BHRVATSKA – Francuska 20-5Srbija – Crna Gora  9-5LJESTVICA1.HRVATSKA 1 1 0 0 20-5 32.Srbija  1 1 0 0 9-5 33.Crna Gora 1 0 0 1 5-9 04.Francuska 1 0 0 1 5-20 0

Već u prvoj akciji svjetski prvaci su matirali gostujuću obranu. Bio je istek prvog napada kada je iskusni as Andro Bušlje aktivirao desnicu iz daljine da bi se ponovio u idućem napadu, ovog puta s igračem više (2:0).

Dojam o bombastičnom hrvatskom početku upotpunio  je Maro Joković u akciji s igračem više za 3:0 u tri minute. Na listu strijelaca se uskoro u dva navrata upisao i Josip Vrlić, riječki centar je dvama golovima razliku povećao na čak 5:0. Tek u svom posljednjem napadu prve dionice gosti su uspjeli otkopčati hermetički zakopčanu hrvatsku obranu golom Saubadiera.

U taboru svjetskih prvaka je vladao mir i zadovoljstvo nakon visoke pobjede uoči sutrašnjeg duela sa Crnogorcima. Andro Bušlje, bek svjetskih prvaka koji se danas nadavao golova, je svjedočio o pravom pristupu utakmici svoje momčadi.– U utakmicu smo od prve minute ušli mkasimalno koncentrirano – poručio je Bušlje. – Igrali smo onako kako smo se dogovorili. Francuzi nisu na našoj kvalitetnoj razini, ali to nas nije omelo da od prve do posljednje minute damo sve od sebe. Učinak takvog pristupa pokazuje i krajnji rezultat.Sutra njega i suigrače očekuje mnogo veći izazov, sudar s jednim od favorita, Crnogorcima.– Dovoljno je reći da je Crna Gora prije dva, tri tjedna svladala Srbiju trima golovima razlike. Naravno da su dobra ekipa i znamo da nam neće biti lako, ali mi smo aktualni svjetski prvaci. Ne moramo se bojati iako igramo s kvalitetnim suparnikom.I Anđelo Šetka, koji se oporavio nakon ozljede, je bio zadovoljan učinkom Hrvatske i nastupom što je nalikovao pucačkom treningu.– Da, ispalo je to kao pucački trening. Zna se da smo znatno bolji od Francuske, a to smo i dokazali – rekao je Šetka pa nastavio redati komplimente današnjem suparniku, ali i svojim suigračima. – Sutrašnja utakmica protiv Crne Gore će biti vatepolska poslastica. Naši gosti su u vrhu svjetskog vaterpola, među tri najbolje ekipe na svijetu. Rješenje za uspjeh ćemo potražiti u bazenu. Stup je dobra obrana, njome se dobija utakmica. Finale? Za to i igramo, ali se pita i suparnike. Igramo doma, mi smo svjetski prvaci, ali to moramo pokazati u bazenu. Lijep je osjećaj kada moraš stalno pobjeđivati jer te to stalno tjera na novo dokazivanje.

Razmak je povećavan i u drugoj četvrtini, u kontri dvojice bivših  primorjaša Javier Garcia je asistirao Anti Vukičeviću, a Bušlje je potom nastavljao utaživati glad za golovima bombom iz daljine za 9:2.

S tribina se sve češće čuo pljesak za efektne hrvatske poteze, tako je bilo i kada se Garcia od asistenta pretvorio u strijelca za 11:3. U utakmici hrvatskih protagonista i francuskih statista na »veliki odmor« se otplivalo rezultatom 12:3.

Hrvatska kiša pogodaka nije jenjala ni u trećoj četvrtini, bivši primorjaš Anđelo Šetka je dvama golovima povećao ionako veliki razmak,  da bi Luka Lončar poentirao za 15:4. Do posljednjeg odmora prednost je nastavila rasti kao kvasac, prije posljednje četvrtine je bilo 17:4.

U ovoj loptačkoj igri mačke i miša posljednji čin je bio puko obavljanje formalnosti, dvojba s koliko golova razlike će biti izražena pobjeda favorita okončana je s košarkaških »plus 15« za pljesak sa tribina. Rezultat ipak sve govori.