Izvidom je utvrđeno da ne postoje vidljivi pokazatelji da je lož ulje otuđeno, no također ne postoje vidljivi pokazatelji da je rezervoar propustio i da se nafta izlila u zemlju. S obzirom da je riječ o spremniku s dvostrukom oplatom, nije previše vjerojatno da je došlo do propuštanja, kaže Jasna Blažević
RIJEKA Prilikom redovnog ispitivanja sustava centralnog grijanja djelatnici Osnovne škole Jelenje-Dražice otkrili su da im nedostaje 1,8 tona lož ulja, a iako je izvršen stručni izvid još uvijek nije jasno gdje je lož ulje nestalo.
Naime, škola je odmah obavijestila osnivača, Primorsko-goransku županiju, o nestanku poveće količine lož-ulja, a prema riječima privremene pročelnice Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Jasne Blažević izvidom na terenu utvrđeno je da ne postoje vidljivi pokazatelji da je lož ulje otuđeno, no također ne postoje vidljivi pokazatelji da je rezervoar propustio i da se nafta izlila u zemlju.
– Prema evidenciji škole, u spremniku je trebalo biti oko 3.800 litara lož ulja, a naknadnim mjerenjem izmjerena je količina od 2.000 litara. Dakle, nedostaje oko 1.800 litara. Kako bi se utvrdio pravi uzrok nestanku nafte, potrebna su daljnja stručna ispitivanja, ali budući da je u pitanju spremnik s dvostrukom oplatom, nije previše vjerojatno da je došlo do njegovog propuštanja. Kako trenutačno nismo sigurni da je spremnik ispravan, za snabdjevanje kotlovnice lož uljem nabavit će se privremeni spremnik koji će biti smješten uz kotlovnicu, kapaciteta dvije tisuće litara, kojim će se osigurati normalni rad sustava centralnoga grijanja već od sljedećeg tjedna. Trenutno su u tijeku predradnje za njegovu nabavu i postavljanje, kaže pročelnica.
Ukoliko se ipak utvrdi propuštanje postojećeg ukopanog spremnika prema najavama Blažević sljedeće bi se godine spremnik stavio izvan funkcije i nabavio bi se novi. Za takav zahvat potrebno je osigurati sredstva od oko 90 tisuća kuna.
– Riječ je o sredstvima koja trenutno nisu raspoloživa zbog izvršenja ovogodišnjeg plana investicijskih ulaganja u objekte školstva kroz decentralizaciju. Radovi bi se planirali planom investicijskih ulaganja u sljedećoj godini, a prethodno je potrebno izraditi troškovnik i po potrebi ostalu dokumentaciju, najavljuje Blažević.