INTERVJU uoči koncerta u Kastvu

Davor Gobac: ‘Glazba mi je važna jer od nje živim, a slikanje mi je u domeni hobija i ljubavi’

Vladimir Mrvoš

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Voditelj MTV-a Marcel Vanthil uvrstio je u svoj program englesku verziju pjesme »Ja volim samo sebe« preimenovanu u »I’m In Love With Gobac«



Zagrebačka grupa Psihomodo Pop nastala je 1983. godine nakon raspada kultne punk rock grupe Klinska Pomora iz koje dolazi pjevač Davor Gobac.


Pridružuju se kultnoj underground grupi Neron koja nakon Gobčevog dolaska mijenja ime u Psihomodo Pop. Psihomodo svoj glazbeni izričaj grade na čvrstim post punk rock temeljima, a od samih početaka im je bila važna odrednica.


Upravo je na koncertima Psihomodo Popa publika mogla na najbolji način vidjeti i osjetiti da rock’n’roll nije samo glazba nego i stil života, pa su tako baš zbog svog beskompromisnog pristupa u glazbenom i scenskom izrazu Psihomodo Pop čak pet godina imali status demo grupe.




Krajem 1988. godine izlazi prvi album ‘Godina zmaja’ koji ih odmah promovira kao jednu od vodećih grupa na tadašnjoj rock sceni. Hit-pjesma ‘Ja volim samo sebe’ u brojnim je novinskim anketama proglašena pjesmom godine. Na albumu prvijencu se nalaze hitovi koji i dan danas pale i žare na Psihomodo live nastupima kao »Frida«, »Ramona«, »Nebo«, »Kad sam imao 16«, »Telegram Sam«… pjesme koje su postale klasika domaćeg rocka.


davor_gobac

Foto: Promo


Psihomodo Pop nastupio je na ‘Grote prijs of Netherland’, Velika nagrada Nizozemske, gdje su u konkurenciji od 600 rock grupa odabrani među šest najboljih.


Voditelj MTV-a Marcel Vanthil uvrstio je u svoj program englesku verziju pjesme »Ja volim samo sebe« preimenovanu u »I’m In Love With Gobac«, za koju je snimljen spot baš na koncertu u Amsterdamu, a to je ujedno bio i prvi video spot s ovih prostora emitiran na MTV-u. Psihomodo je 1990. nastupao sa svjetski poznatom punk rock grupom, ujedno i velikim uzorima Psihomoda, legendarnih Ramones na koncertima u Ljubljani i Zagrebu.


Treći studijski album ‘Tko je ubio Mickey Mousea” na kojem su, između ostalih, i pjesme koje je grupa izvela u brojnim dječjim TV emisijama, najveći hit kojeg Psihomodo i dan danas sviraju uživo je obrada Ramonesa »Volim crtane filmove«. Krajem 1993. Psihomodo izdaju novi album ‘Srebrne svinje’ koji sadrži hitove ‘Osjećam se haj’, »Natrag u garažu« i obradu Rolling Stones klasika ‘Starfucker’.


Psihomodo 1995. objavljuje album ‘Unpljugd’, koji je zapravo ‘The Best of’ snimljen na akustičnim instrumentima po uzoru na tada vrlo popularan trend u svijetu pod nazivom »Uplugged«. S ovog albuma skinuta je hit pjesma ‘Natrag u garažu’. Slijedi do sada najuspješnija turneja s gotovo svim rasprodanim koncertima a ‘Unpljugd’ je najslušaniji i najprodavaniji album Psihomoda.


Slobodno možemo kazati da je tada vladala prava Psihomodomania. Svoju dvadesetu godišnjicu Psihomodo obilježavaju objavljivanjem duple »best of« kompilacije »Tekućih 20«, a 2004. objavljuju novi studijski album »Plastic Fantastic« na kojem se nalaze hitovi » Linoleum Boy«, »Daj mi pusu«, »Lagano padam« i »Baš kao«. Album grupe Psihomodo Pop pod nazivom »Čiribu čiriba« dobitnik je 5 Porina u kategorijama najboljeg video broja »Donna« i »Bejbi«, Izvedbu grupe s vokalom, najbolji Rock album i Album godine.


Foto: DARIO NJAVRO


Razgovaramo s Davorom Gopcem uoči koncerta u Kastvu u sklopu KKL-a 20. srpnja na Crekvini.


Kakva se atmosfera očekuje u Kastvu?


– Nadam se da će biti dobra. Zapravo ne znam što bih rekao. Možda bih ja vas koji tamo živite trebao pitati kakva će biti atmosfera.


Je li u Hrvatskoj nestao rock i punk kad su u pitanju mlade generacije. Tko je danas vaša publika, ona u pedesetim ili mlađa?


– Mislim da još uvijek ima rock i punk publike u Hrvatskoj, naravno da ih ima manje nego nekih godina kao recimo osamdesetih, ali ih ima. Naša publika nisu više samo rokeri i punkeri, sada smo se već malo proširili jer dugo postojimo, pa su tu i mlađi ljudi, ali i i ljudi naših godina.


Malo je poznato da ste devedesetih bili na tromjesečnoj turneji po SSSR-u sa šezdesetak rasprodatih koncerata. Gdje ste nastupali i imate li još uvijek tamo obožavatelja?


– Po bivšem SSSR-u nastupali smo u Taškentu, Minsku, Erevanu, u nekih 15-ak gradova, po Sibiru i Bjelorusiji. Bili smo i u Ukrajini u Zaporožju, gdje je danas rat. Imamo li tamo još uvijek fanove. Nemam pojma. To bi njih trebalo pitati.


Glazba ili slikanje?


– Jedno i drugo. Glazba mi je možda čak i bitnija. Od glazbe živim cijeli život. Slikanje mi je još uvijek u domeni nekakvog hobija i ljubavi i ne prodajem originale – još uvijek.