17. Festival čakavske šansone ČAnsonfest – Kastav 2021.

Osamnaest skladbi u utrci za titulu najbolje čansone

Ivana Kocijan

Foto: ARHIVA NL

Foto: ARHIVA NL

Četiri novčane nagrade Festivala su Nagrada za najbolji tekst, Nagrada za najbolju skladbu – ČAnsonu, Nagrada za najbolju interpretaciju i Nagrada publike, a bit će uručena i Nagrada za najboljeg kantautora. Tu su i nagrade Radija Istre i Pomorskog radija Bakar



 Festival čakavske šansone ČAnsonfest, usmjeren očuvanju i promicanju čakavštine i poticanju stvaranja na temeljima čakavske besede izražene kroz glazbu, koji uspješno organizira Udruga Kanat – Kastav u suradnji s udrugom Kastafsko kulturno leto, ove će godine doživjeti 17. izdanje. Kao i uvijek dosad, i 17. Festival čakavske šansone ČAnsonfest – Kastav 2021. bit će održan kao program zatvaranja jubilarnog 30. Kastafskega kulturnega leta u petak 27. kolovoza s početkom u 20.30 sati u živopisnom prostoru kastavske Crekvine. U slučaju lošeg vremena bit će održan u Sportskoj dvorani Matija Katalinić u Kastvu.


Sedam priznanja


ČAnsonfest će i ove godine imati produkcijsko-natjecateljsku koncepciju s obzirom na to da Festival radi na poticanju stvaranja novih skladbi. Najboljih osamnaest skladbi pristiglih na Natječaj 17. ČAnsonfesta borit će se za četiri novčane nagrade Festivala, a to su: Nagrada za najbolji tekst, Nagrada za najbolju skladbu – ČAnsonu, Nagrada za najbolju interpretaciju i Nagrada publike, a bit će uručeno i prestižno festivalsko priznanje Nagrada za najboljeg kantautora. Pored spomenutih nagrada koje dodjeljuje Festival, tradicionalno će Radio Istra dodijeliti Nagradu za najizvođeniju skladbu prošlogodišnjeg, 16. ČAnsonfesta – Kastav 2020., a bit će dodijeljena i i Nagrada za najbolju zavičajnu šansonu čiji je pokrovitelj Pomorski radio Bakar. Večer će novih skladbi, kao i proteklih godina, biti moguće pratiti u izravnom prijenosu u programu Hrvatskog radija – Radija Rijeke i Hrvatskog radija – Radija Pule.


Praizvedba »Casabiance«


Iako će zbog okolnosti izazvanih pandemijom bolesti COVID-19 i ove godine izostati programi poput okruglog stola – Pogovora i akustične večeri šansone Na kastafskeh šternah, u kojima je publika posljednjih nekoliko godina uživala tijekom dva dana uoči glavnog festivalskog događanja, ČAnsonfest će ipak ponuditi dodatne sadržaje.




Prvi od njih, ostvaren u suradnji s Kastafskim kulturnim letom, praizvedba je autorske predstave na čakavskom dijalektu »Casabianca« kojom Irena Grdinić, jedno od zaštitnih lica ČAnsonfesta, zahvaljujući voditeljskoj ulozi od njegovih početaka, i Mario Lipovšek Battifiaca, njegov česti sudionik te višestruko nagrađivani kantautor i interpret, nakon tmurnih i napetih koronavremena, žele nasmijati publiku i prikazati smiješnu stranu života tipičnog domaćeg bračnog para, u razdoblju od 60-ih godina 20. stoljeća do današnjih dana. Rasprodana praizvedba predstave na rasporedu je u nedjelju 22. kolovoza s početkom u 21 sat na Crekvini. Reprizna izvedba bit će održana u srijedu 25. kolovoza u isto vrijeme i na istom mjestu, a ulaznice po cijeni od 60 kuna već se nalaze u pretprodaji.


Produhovljeni realizam


Drugi popratni program 17. ČAnsonfesta bit će likovna izložba Produhovljeni realizam galerije Brešan iz Splita koja će biti otvorena u četvrtak 26. kolovoza u 20 sati u Galeriji Trojica u crkvici Sv. Trojice na Trgu Lokvina u Kastvu. Provokativnim povodom će se okupiti trinaestero hrvatskih likovnih umjetnika koji će sučeliti svoja viđenja i likovne prizore. Pri tome će pokušati odgovoriti na pitanje je li nature morte samo doslovno preslikavanje stvari iz okružja, dakle slikarstvo koje slijepo slijedi fotografiju ne tražeći misaoni napor te nema prosvjetiteljsku moć. Prema riječima autora izložbe, neovisno o tome što teorija svemu nastoji odrediti mjeru i na taj način stvari formatira kroz nijansiranja i detalje koje su oku manje bitne, ostaje neoboriva činjenica kako je lijepa slika lijepa slika, bila ona krštena superrealizmom, surealizmom, hiperrealizmom, fotorealizmom, magičnim realizmom ili nekim od izama za koji još nismo čuli.


Izložba neće doticati hrvatske klasike moderne s početka 20. stoljeća, a imena koja će argumentirati gore naveden problem i temu su: Loara Blažević, Ana Bošković Freünd, Sebastijan Dračić, Jadranka Fatur, Vlado Jakelić, Ratko Janjić Jobo, Sanja Jureško, Daria Lepkova, Dijana Lukić, Zdravko Milić, Marijana Muljević, Stjepan Šandrk i Ivica Vlašić.


Pjesme i izvođači 17. ČAnsonfesta

1. A LETO GRE – Duško Jeličić (glazba i stihovi Duško Jeličić, Srđan Sacher, Claudio Baglioni)
2. BRIŠKULA – Vlatko Filčić File (glazba Damir Vrbljanac, stihovi Drago Gervais)
3. ČA J’ ČOVEK – Radovan Šofranac (glazba Damir Mičetić, stihovi Senka Laginja)
4. ČA JE MARE – Emanuela Lazarić Ella i sastav Terra Magica (glazba i stihovi Emanuela Lazarić Ella)
5. DAR – Nina Fakin (glazba Bruno Krajcar, stihovi Daniel Načinović)
6. DIVI KOSTANJI – Neven Barac (glazba i stihovi Neven Barac)
7. KAKO DA TI REČEN HVALA – Karla Pupis (glazba i stihovi Mauro Staraj)
8. KASTAVAC BIN BIL – Damir Vrbljanac (glazba i stihovi Damir Vrbljanac)
9. MISAL MISLI – Vivien Galletta (glazba Smiljan Kirinčić, stihovi Vjekoslava Jurdana)
10. ON JE ŽIVEL KAKO J OTEL – sastav Kožne jakne (glazba i stihovi Igor Lesica)
11. ORAMAJ – Zemir Delić (glazba i stihovi Zemir Delić)
12. PANIN ZA PENZIONERA I SEDAN DEK PARIZERA – Daniel Načinović (glazba i stihovi Daniel Načinović)
13. PIJAT SUNCA – Mario Battifiaca (glazba Robert Grubišić, stihovi Vjekoslav Alilović)
14. PONEŠTRA MOJGA ŽIVJENJA – Hrvoje Hegedušić (glazba Hrvoje Hegedušić, stihovi Ljerka Hegedušić)
15. PSALAN O DIHU – Davor Terzić (glazba Davor Terzić, stihovi Tomislav Milohanić)
16. SI TI – Karin Kuljanić (glazba Sanjin Mandičić, stihovi Zdravka Žeželić-Alić)
17. ŠEĆEN KROZ SVOJA LETA – Doris Stanić (glazba i stihovi Alfred Šaina)
18. ULIKA NA NJIVI – Nevia Rigutto (glazba Igor Stanković, stihovi Ljubica Bestulić-Stanković)