Glazbena industrija

Pandemija podsjetila da većini britanskih glazbenika nije teklo med i mlijeko ni prije koronavirusa

T.I.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Iza desetaka zvijezda s top lista očito postoje deseci tisuća glazbenika koji žive od nastupa do nastupa. Prosječno je glazbenik u Velikoj Britaniji imao godišnji prihod od 23.059 funti, što je prilično ispod državnog prosjeka od 29.832 funte. U 2020. im prijeti pad prihoda za dvije trećine



Prošla godina bila je sjajna za britansku glazbenu industriju. Prema podacima UK Music, krovne organizacije koja zastupa interese autora i glazbenika u prošloj je godini glazbena industrija doprinijela britanskoj ekonomiji s 5,8 milijardi funti, generirala 2,8 milijardi funti izvoznog prihoda, privukla sveukupno 28,5 milijuna ljudi na koncerte i osiguravala gotovo dvjesto tisuća radnih mjesta.


u 2020. sve se urušilo. Prema izvješću UK Musica glazbenici će u ovoj godini izgubiti čak dvije trećine prihoda kao rezultat pandemije virusa. Glazbenici koji ovise o živim nastupima i snimanju u studijima mogli bi izgubiti i 80 posto prihoda. Zbog nužne socijalne distance i  posljedičnih mjera, koncertni biznis proći će još gore s očekivanom padom prihoda od 85 posto, uz očekivani gubitak desetina tisuća radnih mjesta.


Kako je za BBC rekao Jamie Njoku-Goodwin iz UK Musica, pandemija je zadala “katastrofalan udarac” glazbenoj industriji i izazvala domino efekt. Naime, kad glazbenici ne mogu zarađivati na koncertima, imaju manje novca da ulože u snimanje, što je pak smanjilo prihode studija, pa nema ni daljnjih investicija u tom sektoru.




BBC podsjeća na statistike nacionalnog statističkog ureda koji pokazuju da u glazbenoj industriji za većinu med i mlijeko nije tekao ni prije pandemije. Iza desetaka zvijezda s top lista očito postoje deseci tisuća glazbenika koji žive od nastupa do nastupa. Naime, prosječno je glazbenik u Velikoj Britaniji imao godišnji prihod od 23.059 funti, što je prilično ispod državnog prosjeka 29.832 funte. Dakle, ako im prihod padne za 65 posto u ovoj godini, ostaje im prosječna zarada od 8.070 funti.


„Prije pandemije sigurno smo krenuli u smjeru da postanemo jedna od velikih britanskih priča o uspjehu u nadolazećem desetljeću. Iako se ove godine to nije dogodilo, to ne  znači da moramo početi od nule. To ne znači da moramo biti vraćeni pet ili šest ili sedam godina nazad. Nastavit ćemo tamo gdje smo stali, i ponovno rasti“  – optimističan je Njoku-Goodwin iz UK Musica.


Teške situacije za glazbenike, ali i za sve ostale umjetnike koji su ovisni o nastupima pred publikom i žive od kreativnog rada , svjesna je i britanska vlada. Iako postoji dosta prigovora na distribuciju sredstava i činjenicu da su neki stručnjaci vezani uz glazbenu industriju, prije svega scenski radnici, zaobiđeni u državnoj pomoći, za spas umjetnosti vlada je izdvojila 1,57 milijardi funti.


Prema istraživanju Sindikata glazbenika koje se citira u izvještaju UK Musica, 87% glazbenika koji sad primaju državnu potporu kaže da će se suočiti s financijskim poteškoćama kad naknade koje je osigurala država isteknu. U izvještaju stoji da trećina britanskih glazbenika nije ni aplicirala za pomoć iz čega se da zaključiti da dvije trećine onih koji se profesionalno bavi glazbom i prije pandemije nije mogla uštedjeti novac za crne dane, koji su s koronavirusom došli.