Božićni Top 40

Na vrh britanske top liste singlova za Božić po treći put zaredom zasjeo čovjek koji uopće nije glazbenik

Tihomir Ivka

LadBaby je grafički dizajner i bloger, i - ono što je za ovu priču najvažnije - Youtuber koji u svojim videima s publikom dijeli svoja iskustva kao mladog oca i u tome mu se pridružuje supruga Roxanne



Ovogodišnja utrka za božićni broj 1 na engleskoj top listi završila je danas popodne s istim pobjednikom kao i prošle dvije godine. Njegovo artističko ime Ladbaby ne znači puno izvan Velike Britanije, a pravo Mark Ian Hoyle još i manje, jer on zapravo ni nije glazbenik. 2018. uspjelo mu je doći na prvo mjesto za Božić s pjesmom „We Built This City“, prošle s  “I Love Sausage Rolls” i sad ove izravno na broj jedan s „Don’t Stop Me Eatin’“. Hoyle je grafički dizajner i bloger, i – ono što je za ovu priču najvažnije – Youtuber koji u svojim videima s publikom dijeli svoja iskustva kao mladog oca i u tome mu se pridružuje supruga Roxanne. I u novom božićnom hitu zajedno pjevaju zajedno. Tri godine zaredom biti na prvom mjestu za Božić, kad listama vladaju nove i stare blagdanske pjesme, dostignuće je koje je prije njega pošlo za rukom jedino Beatlesima i Spice Girls. Osim što je na prvom mjestu britanske liste, „Don’t Stop Me Eatin’“ je i najbrže prodavani singl ove godine sa 158 tisuća fizičkih ili digitalnih prodaja između 18. prosinca i Božića.


Ladbaby svoju popularnost među Englezima na internetskim platformama u glazbenim izletima ne koristi da bi zaradio još novaca, prihod od ovogodišnjeg singla (koji nije mali uz prosječnu digitalnu cijenu pjesme od oko jedne funte), u cijelosti ide u korist banke hrane karitativne ustanove The Trussell Trust.


Pjesma „Don’t Stop Me Eatin’“ iza sebe je ostavila božićnu himnu Mariah Carey iz 1994. godine „All I Want for Christmas Is You“, koja posljednjih godina doživljava renesansu na top listama. Prošle godine je po prvi put u božićno vrijeme došla do broja jedan na američkoj Billboard top listi, a ove godine je na britanskoj Top 40 prije ovog drugog mjesta također po prvi put 11. prosinca zasjela na sam vrh.




Visoko na listi ponovno su se našle „Last Christmas“ grupe The Wham, „Fairtale Of New York“ The Poguesa i „Merry Christmas Everyone“ Shakina Stevensa koji već dugi niz godina nije „stanovnik“ engleske top liste singlova. U prvih deset su i „Do They Know It’s Christmas“ Band Aida, snimljena sredinom osamdesetih za pomoć gladnoj djeci u Africi. Elton John, Chris Rea, Slade i John Lennon su nešto niže sa svojim božićnim pjesmama. Najstarija pjesma na ovogodišnjoj božićnoj listi najprodavanijih singlova je „Rockin’ Around the Christmas Tree“ Brende Lee iz davne 1958. godine, na respektabilnom 16. mjestu, a po starosti tu je negdje i božićni standard Deana Martina „Let It Snow“.


Od božićnih iznenađenja visoko na listi za istaknuti je „Boris Johnson is a f**king c**t“ punk benda The Kunts, koja je uletjela izravno na 5. mjesto. Pjesma je objavljena još ovo ljeto, ali nije naišla na veću pozornost do sad. U predbožićno vrijeme kad premijer Johnson objavljuje još strože mjere socijalnog distanciranja, očito je shvaćena kao prigodna protestna pjesma jer dio ljudi na Johnsona gleda kao na Grincha koji je ukrao Božić. Inače, bend nije imao potrebu u pjesmi dodatno obrazlagati zašto je Johnson „f*cking c*nt“. Naime, naslov pjesme je i kompletan tekst pjesme koji se ponavlja 30-ak puta.