Jeddah

Drugo izdanje Red Sea Film Festivala pokazalo je da Saudijci misle ozbiljno

Stjepan Hundić

Prethodni ambiciozni bliskoistočni filmski festivali redom su propadali i pored raskošnih proračuna, a hoće li »petrodolari« organizatorima Red Sea Film Festivala osigurati budućnost tek treba vidjeti



Drugo izdanje Red Sea International Film Festivala, koji se od 1. do 10. prosinca održao u četiriipolmilijunskom priobalnom gradu Jeddah u Saudijskoj Arabiji, privukao je niz svjetski poznatih filmaša i glumaca: holivudske glumačke veličine Sharon Stone i Andyja Garciju, hongkonšku akcijsku zvijezdu Jackieja Chana, bolivudskog superstara Shaha Rukha Khana, britanskog hitmejkera Guya Ritchieja, slavnog njujorškog filmaša Spikea Leeja te legendarnog Olivera Stonea, koji je predsjedao glavnim žirijem.


Još jedan film


Holivudske zvijezde i slavni filmaši svojim su prisustvom dali podršku nastojanjima saudijske vlasti koja (i) pokretanjem ove velike međunarodne filmske manifestacija želi svijetu pokazati da demokratizira i liberalizira svoje društvo te mijenja rigidne zakone osiguravajući svojim građanima slobode koje su do nedavno bile nezamislive. »Svi su me pitali ne bojim li se putovati u Saudijsku Arabiju«, izjavila je Sharon Stone na susretu s medijima te dodala, »bojim se neznanja, i zato sam došla da se informiram i vidim kako se ovdje živi, i ponovno se pokazalo da nije uvijek točno ono što ti drugi govore.« Tijekom, na trenutke vrlo emotivnog razgovora, Stone se osvrnula i na prava žena u Saudijskoj Arabiji koja su u posljednjih nekoliko godina liberalizirana. »Žene nisu tu samo da bi služile muškarce, i muškarci su tu da bi služili žene. I ako u jednakoj mjeri nismo jedno za drugu tu onda ne poštujemo našeg stvoritelja. Tu smo da bismo služili većem dobru, tu smo da bismo služili čovječanstvu.«


Spike Lee bio je gost festivala u povodu prvog javnog prikazivanja njegova filma »Malcolm X« u Saudijskoj Arabiji, gdje je prije više od trideset godina film djelomično snimljen. »Mi smo bili prvi kojima je bilo dozvoljeno snimati u svetom gradu Meki za vrijeme Hadža. Najviši islamski sud je pristao, jer su shvatili koliko je Malcolm X važan za Islam«, otkrio je Lee tijekom susreta sa sedmom silom. Slavni njujorški filmaš podržao je i domaću filmsku produkciju, koja se nakon desetljeća zabrane polako budi. »Ne možete se osloniti na druge da će ispričati vaše priče, to su osnovni temelji svake nacionalne kinematografije. Na početku karijere govorili su mi da crnački filmovi ne funkcioniraju, da nemaju međunarodnu privlačnost, pričali su da ne može postojati crni superjunak.. a onda se pojavi Black Panther i sruši sve rekorde.«




Spikeov kolega i prijatelj Oliver Stone, koji je predsjedao glavnim žirijem također se pozitivno izrazio o promjenama u Saudijskoj Arabiji koje bi tu državu trebale otvoriti svijetu. »Mislim da bi svi koji sude prestrogo trebali posjetiti ovo mjesto i osobno se uvjeriti u promjene i reforme koje se događaju, posebno kad su u pitanju prava žena«, rekao je slavni i kontroverzni američki filmaš i dodao, »Ljudska prava? Amerika bi prvo trebala očistiti svoje dvorište prije nego počnu kritizirati druge, pogledajte samo ovo s Julianom Assangeom. Amerika ima dugačak popis zločina, mislim da ne bi trebali upirati prstom u bilo koga.« Stone se osvrnuo i na svoje karijeru koja stagnira, svoj posljednji igrani film »Snowden« režirao je prije šest godina. »Nedostaje mi rad iza kamere, trebao bih snimiti još deset filmova, ali možda mi je ostalo vremena za još jedan«, izjavio je Stone, koji je u osmom desetljeću života, tijekom kojega je snimio neke od najvažnijih naslova američke kinematografije kao što su »Vod smrti«, »Rođen 4. srpnja« i »JFK« te nastavio, »mladi filmaši imaju privilegiju vidjeti sve što su generacije filmaša prije njih stvorile, no donosi li to išta novoga i revolucionarnog? Jesu li mlađe generacije ciničnije, hrabrije, provokativnije? To su važna pitanja. Danas bi bilo nemoguće snimiti »JFK«, nitko u Hollywoodu ne bi imao muda za to. Mislim da film nikada nije bio u gorem stanju nego što je danas.«


Nagrade


Stoneov žiri najboljim je filmom 2. izdanja Red Sea Film Festivala proglasio »Viseće vrtove« iračkog redatelja Ahmeda Yassina Al Daradjija. U središtu priče koje se zbiva u Bagdadu je mladić koji preživljava kao skupljač smeća na gradskim odlagalištima koje lokalci zovu visećim vrtovima, a čiji se život promijeni kada pronađe odbačenu najsuvremeniju američku seks lutku i pokrene »kupleraj na kotačima« u prijateljevoj rikši. Film, koji je svjetsku premijeru imao na ovogodišnjoj Mostri, nagrađen je i za najbolju kameru. Najboljim redateljem proglašen je Amerikanac Lotfy Nathan za režiju obiteljskog trilera »Harka«, dok je Adam Bessa osvojio nagradu najboljeg glumca za ulogu siromašnog uličnog prodavača koji pokušava uzdržavati svoje dvije mlađe sestre. Film je svjetsku premijeru imao u Cannesu u sekciji Izvjestan pogled, a zanimljivo je da je Bessa i tad proglašen najboljim glumcem. Nagrada žirija pripala je drami »Unutar pijeska«, u režiji domaćeg filmaša Mohammeda Alatawija o čovjeku koji se izgubi u pustinji nakon što upadne u zasjedu skupine lopova. Najboljom glumicom proglašena je Adila Bendimerad za ulogu u alžirskoj povijesnoj drami »Posljednja kraljica«, koji je ujedno i korežirala, dok je nagrada za najbolji scenarij pripala iranskom filmašu Reziju Jamaliju za komediju »Selo bez djece«, smještenu u Azerbajdžan, a koja govori o ostarjelom filmašu koji se vraća u selo kako bi postavio stvari na pravo mjesto.


Prvi filmski festival u Saudijskoj Arabiji u svojem je drugom izdanju pored ranije spomenutih slavnih filmaša i svjetskih zvijezda ugostio i Michelle Rodriguez, Scotta Eastwooda, Prijaynku Chopru, Jackieja Chana, Antonija Banderasa, Naomi Campbell pa čak i Mikea Tysona. Nema sumnje da su nekima od njih plaćeni pozamašni iznosi kako bi se pojavili na crvenom tepihu, a da organizatori nemaju financijskih briga dokaz je i Bruno Mars koji je nastupio uživo na spektakularnom otvaranju.


Prethodni ambiciozni bliskoistočni filmski festivali u Dubaiju, Abu Dhabiju i Dohi redom su propadali i pored raskošnih proračuna, a hoće li »petrodolari« organizatorima Red Sea Film Festivala osigurati budućnost tek treba vidjeti. Prva dva izdanja s bogatim filmskim i industrijskim programom, nizom panela, predavanja i tiskovnih konferencija, večernjim koncertima, vrlo dobrom organizacijom te rastućom domaćom filmskom produkcijom u zemlji u kojoj kina nisu postojala do prije pet godina, pokazala su da Saudijci misle ozbiljno.