'Blonde'

60 godina nakon smrti: Marilyn Monroe na Venecijanskom filmskom festivalu

Hina

Foto: REUTERS

Foto: REUTERS

Temeljen na bestseleru, polu-fikcionaliziranoj knjizi Joyce Carol Oates, film predstavlja mračno prepričavanje života kultne glumice



Šezdeset godina nakon smrti, Marilyn Monroe ponovno je u središtu pozornosti kao tema popularnog Netflixovog biografskog filma ‘Blonde’ koji će doživjeti premijeru na Venecijanskom filmskom festivalu u četvrtak.


Temeljen na bestseleru, polu-fikcionaliziranoj knjizi Joyce Carol Oates, film predstavlja mračno prepričavanje života kultne glumice koji stavlja sada u fokus traumu i inteligenciju, a ne glamurozni i seksualizirani imidž Monroe.


Monroe glumi kubanska glumica Ana de Armas, dok je režiser Australac Andrew Dominik koji je snimio još dva mračno poetična biografska filma – “Helikopter” i “Ubojstvo Jesseja Jamesa od kukavice Roberta Forda”.




Ovo je pet manje poznatih činjenica o Marilyn koje su posljednjih godina postale daleko važnije za njezinu priču.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli A N A D E A R M A S (@ana_d_armas)



Teško djetinjstvo


U njezinom odraslom životu bilo je obilje glamura, ali Marilynino djetinjstvo, kada su je zvali Norma Jeane, bilo je sasvim drugačije.


Djelomično je odrasla s majkom, ali kada je Gladys Monroe smještena u psihijatrijsku bolnicu, njezina je mala kćer živjela u sirotištu i kod udomitelja.


Počela je mucati zbog čega joj je pomogao terapeut.


Nikada nije upoznala svog pravog oca i nekoliko je godina vjerovala majčinim riječima da je umro.


Njegov pravi identitet potvrđen je tek 2022. u dokumentarcu francuske televizije, koji je nakon DNK testova otkrio da je njezin biološki otac Charles Stanley Gifford, kolega njezine majke u filmskoj produkcijskoj tvrtki.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli A N A D E A R M A S (@ana_d_armas)



Načitana i puna ambicija


U godinama nakon Marilynine smrti pojavila se složenija slika o glumici i pjevačici, koja je objektivizirana kao prototip “plavuše, seks bombe”.


Marilyn nije bila samo strastvena čitateljica, već se okušala i u poeziji te je žudjela za izazovnim glumačkim ulogama, uključujući kompleksnu žensku protagonisticu u dramatizaciji romana “Braća Karamazovi” Dostojevskog.


Police njezine knjižnice bile su ispunjene klasicima pisaca poput Jamesa Joycea, Samuela Becketta, Marcela Prousta i Gustavea Flauberta.


Kao najjasniji znak njezinih ozbiljnih glumačkih ambicija, pridružila se prestižnoj školi Actor’s Studio u New Yorku u trenutku kada je karijerno napredovala u Hollywoodu.


Od svih učenika koji su prošli kroz njegova vrata, direktor Lee Strasberg rekao je da je dvoje bilo upečatljivije od drugih – Marlon Brando i Marilyn Monroe.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli A N A D E A R M A S (@ana_d_armas)



Marylin Monroe i Ella Fitzgerald


Među Marilyninim uzorima bio je Abraham Lincoln.


Ona će ostaviti svoj trag u pokretu za građanska prava, pomažući u populariziranju jazz pjevačice Elle Fitzgerald u vrijeme kada je rasizam bio raširen u Sjedinjenim Američkim Državama.


Marilyn je iskoristila svoju zvjezdanu moć da joj osigura nastup u poznatom losanđeleskom noćnom klubu Mocambo, prisjećala se Fitzgerald.


Marylin je rekla vlasniku da će ona sjediti u prvim redovima svaku večer, ako će Fitzgerald nastupati.


Takav je bio dogovor i rođena je jazz zvijezda.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Marilyn Monroe (@marilynmonroe)



Buntovnik s razlogom


Desetljećima prije MeTooa, Marilyn je dovodila u pitanje funkcioniranje sustav kojim dominiraju muškarci.


Još 1953. objavila je članak u časopisu Motion Pictures Magazine prozivajući “vukove koje sam poznavala” koji vrebaju i iskorištavaju mlade žene.


“Djevojke svih društvenih slojeva moraju dobro paziti da ne budu još samo jedan skalp za nekog muškarca”, napisala je u članku.


Godinu dana kasnije s fotografom Miltonom Greeneom osniva vlastitu producentsku tvrtku Marilyn Monroe Productions.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Marilyn Monroe (@marilynmonroe)



Misteriozna smrt


Marilynina šokantna smrt u dobi od 36 godina i dalje je misterij o kojem se naširoko nagađa.


“Vjerojatno samoubojstvo” bio je zaključak mrtvozornika, ali mnogi su raspravljali je li čin bio slučajan ili namjeran.


Neki nagađaju da je možda čak i ubijena, nakon glasina o romantičnoj vezi s američkim predsjednikom Johnom F. Kennedyjem i njegovim bratom Bobbyjem.


Pronađena je u krevetu kod kuće 5. kolovoza 1962., s jednom rukom držeći telefon.


Nije pronađena nijedna poruka.


Njezin treći suprug, dramaturg Arthur Miller, nije prisustvovao njezinom sprovodu, ali njezin drugi suprug i cjeloživotni prijatelj, bejzbol zvijezda Joe DiMaggio jest.


Par se navodno planirao ponovno vjenčati 8. kolovoza, na dan kada je ona pokopana.