HUMANITARNA KRIZA

U Primorsko-goranskoj županiji smještene 482 osobe izbjegle iz Ukrajine

Hina

Reuters

Reuters

Šćulac je pozvao sve osobe pristigle iz Ukrajine da se prijave Policijskoj upravi primorsko-goranskoj kako bi ostvarili prava vezana uz zdravstvenu zaštitu i školstvo. 



RIJEKA – Na području Primorsko-goranske županije u privatnom smještaju borave 482 osobe izbjegle iz Ukrajine, izvijestio je u utorak načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Mladen Šćulac.


Šćulac je to rekao nakon sastanka Stožera na kojem su se koordinirale aktivnosti vezane uz pomoć izbjeglicama iz Ukrajine na području županije. Pozvao je sve osobe pristigle iz Ukrajine da se prijave Policijskoj upravi primorsko-goranskoj kako bi ostvarili prava vezana uz zdravstvenu zaštitu i školstvo.


Učenici dobro prihvaćeni u školama


Pročelnica županijskog upravnog odjela za obrazovanje Edita Stilin izvijestila je da već sad u osnovnim školama kojima je osnivač županija nastavu pohađa više učenika iz Ukrajine. U školama su i dobro su prihvaćeni, navela je. U srednjim županijskim školama za sad nema učenika iz te zemlje, ali ima najava da će stići, rekla je.




Istaknula je da su ravnatelji škola dobili precizne upute o ponašanju pri prihvatu učenika iz Ukrajine. Primorsko-goranska županija će osigurati udžbenike za tu djecu, fotokopirati radne bilježnice te podmiriti troškove prijevoza i marendi u školama, navela je.


Od učenika iz Ukrajine se očekuje da pohađaju dopunsku nastavu iz hrvatskog jezika.


Županijska pročelnica za zdravstvo Đulija Malatestinić izvijestila je da su sve zdravstvene ustanove na području županije pripremljene za pružanje pomoći izbjeglicama iz Ukraijne. Važno je dobiti uvid u zdravstveno stanje izbjeglica i podatke o procijepljenosti, ne samo protiv covida-19, nego i redovitog cijepljenja djece protiv drugih bolesti, kako bi im se mogla pružiti odgovarajuća zaštita, navela je Malatestinić.


Ravnateljica županijskog Crvenog križa Vesna Čavar rekla je da su se Crvenom križu PGŽ prijavile 283 osobe iz Ukraijne. To nije obavezno prijavljivanje, a služi za službu traženja, navela je. Uz to, izbjeglice tako ostvaruju prava putem Crvenog križa za pomoć u hrani i higijenskim potrepštinama te psihosocijalnu pomoć. Pozvala je građane koji žele darovati materijalna dobra da prate društvene mreže Crvenog križa, kako bi znali što je potrebno.


Ne prikupljamo korištenu odjeću, tako da je građani ne trebaju donositi, poručila je.