Natječaj Obzor 2020.

Veliki uspjeh istraživača Medicinskog fakulteta Rijeka: Špeli Konjar individualna stipendija, Marie Sklodowska – Curie akcije

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



RIJEKA – Na natječaju za individualne stipendije Marie Sklodowska-Curie akcija (MSCA) u okviru programa Obzor 2020. ove godine su uspješne prijave iz Hrvatske ostvarili Institut »Ruđer Bošković«, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci te Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.


MSCA individualne stipendije namijenjene su iskusnim istraživačima, odnosno onima koji imaju doktorat ili minimalno četverogodišnje iskustvo istraživačkog rada u punom radnom vremenu, a cilj je individualnih stipendija jačanje kreativnog i inovativnog potencijala iskusnog istraživača radom na osobnim istraživačkim projektima kroz međunarodnu i međusektorsku mobilnost.


Stipendiju s riječkog Medicinskog fakulteta ostvarila je dr. sc. Špela Konjar projektom »VirusRePro IEL« koji će se provoditi u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, u istraživačkom timu prof.r. Stipana Jonjića, s ciljem istraživanja mehanizama kojima virusi utječu na intraepitelne limfocite u crijevu. Riječ je o ključnim stanicama imunološkog sustava u zaštiti tkiva od virusne infekcije, a u sklopu projekta će se analizirati i njihovo ponašanje pri izlaganju crijeva različitim uvjetima, uključujući mišji model ulceroznog kolitisa, liječenje antibioticima i prehranu s visokim udjelom masti. Rezultatima istraživanja stvorit će se temelj za razvoj novih dijagnostičkih i terapeutskih pristupa u rješavanju javnozdravstvenih problema visoke razine važnosti, poput upalne bolesti crijeva, kolitisa te autoimunih bolesti.




Zadnji natječaj za individualne stipendije u Obzor 2020. programu je ujedno i najuspješniji, čime se potvrđuje konstantno povećanje kvalitete hrvatskih projektnih prijava. Putem MSCA Individualnih stipendija u 2020. godini s 328 milijuna eura financirano je 1.630 iskusnih istraživača s najvećim potencijalima i projektima, s izvrsnim učinkom na europsko društvo i ekonomiju te, između ostaloga, adresirajući klimatske i ostale globalne izazove. Najviše prijava i financiranih projekata je unutar panela za društvene znanosti te panela za biološke znanosti. Ovogodišnji postotak uspješnosti na europskoj razini je 14,32 posto.