Novi protokol

Studenti se vraćaju u grad: Ovo su nova pravila za riječke studentske domove, ali i restorane

Ingrid Šestan Kučić

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

Stroga pravila vrijedit će i u studentskim restoranima gdje je već smanjen broj sjedećih mjesta. Restoran Kampus, čiji je kapacitet u normalnim uvjetima 500 mjesta, sada može primiti tek 160 studenata



RIJEKA – U studentskim naseljima Ivana Gorana Kovačića i Trsat danas započinje useljenje studenata za više godine studija, dok će se useljenje brucoša organizirati od prvog dana listopada. Boravak studenata u domovima, ali i samo useljenje odvijat će se pod strogim epidemiološkim pravilima pa se tako u dom ne može useliti bez potpisane izjave u kojoj stoji da student nema propisanu mjeru samoizolacije, kao i da nema znakove bolesti povezane s koronavirusom.


Potpisana izjava nije jedina novost života u studentskim domovima, ali i prilikom useljenja, jer ravnatelj Studentskog centra Dinko Jurjević kaže da se useljenje mora raditi uz poštovanje minimalnog fizičkog razmaka, nošenje maske i mjerenje temperature, a do početka listopada u domove će ući 1.350 studenata.


Rokovi useljenja


– Useliti može samo onaj student koji izjavom potvrđuje da nema propisanu mjeru samoizolacije te je upoznat sa svim odredbama propisanim Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, nije bio u kontaktu s osobom koja boluje od bolesti uzrokovane novim koronavirusom COVID-19, nema simptome bolesti uzrokovane novim koronavirusom te poznaje i poštuje propisane preventivne mjere zaštite od COVIDa-19. Prije ulaska na recepciju, djelatnik Studentskog centra svakom korisniku mjerit će tjelesnu temperaturu, a studenti koji imaju povišenu tjelesnu temperaturu, 37,2 ili više, neće moći ući u objekt niti obaviti useljenje, pojašnjava Jurjević.




Studenti viših godina studija useljenje u domove mogu realizirati do 15. rujna u vremenu od 8.15 do 15 sati. Iznimno, studenti koji ne mogu useliti do tog datuma mogu uz obrazloženje i uz opravdan razlog tražiti produženje roka za useljenje, a subotama i nedjeljama useljenje se neće raditi. Studenti koji u akademskoj godini 2020./2021. prvi put upisuju prvu godinu studija u domove će useljavati od 1. do 9. listopada.


Plaćanje naknade i liste čekanja

Prilikom useljenja u dom studenti su obavezni platiti i naknadu za smještaj i to iz razloga kako bi Studentski centar bio siguran da će student boraviti u domu.


– Svake godine 20 do 30 studenata uopće ne dođe u domove iako su dobili mjesto. Iz tog razloga studenti moraju platiti naknadu kako bismo na vrijeme znali tko neće doći. Na taj se način oslobađaju mjesta za studente koji su ostali na listi čekanja. Tako i ove godine očekujemo da ćemo primiti dvadesetak studenata koji trenutačno nisu uspjeli dobiti smještaj, pojašnjava Jurjević.

S ciljem prevencije zaraze i širenja koronavirusa Studentski centar Rijeka donio je i odluku o zabrani ulaska osoba koje nisu korisnici smještaja u studentske domove, odnosno posjeti svim korisnicima smještaja su zabranjene. Molimo vas da budete odgovorni i da poštujete navedenu zabranu, a isto pravilo vrijedi i za period useljenja što znači da roditelji, prijatelji ili poznanici ne smiju ulaziti u objekt smještaja kako bi pomogli nositi stvari. U slučaju nepoštovanja te mjere, korisnik smještaja odgovarat će disciplinski, a moguć je i gubitak prava na smještaj. I nakon useljenja u domove studenti će se morati pridržavati strogih pravila koja nalažu da će se u svim zajedničkim prostorijima morati nositi maske, a maske su obavezne i za zaposlenike Studentskog centra.


Recepcije i restorani


– Na recepcijama domova moći će se kupiti maske po nabavnim cijenama, a u domovima neće moći boraviti oni studenti kojima se izreče mjera samoizolacije, kao i oni koji budu imali simptome bolesti. Broj studenata u zajedničkim prostorijama, kao što su praonice, ograničit će se na 5 studenata, dok smo neke zajedničke prostorije stavili izvan funkcije, kaže Jurjević.


Neka će se pravila primjenjivati kao preporuke, no neka, poput nošenja maski, bit će uvjetovana. Stroga pravila vrijedit će i u studentskim restoranima gdje je već smanjen broj sjedećih mjesta. Tako najveći studentski restoran Kampus, čiji je kapacitet u normalnim uvjetima gotovo 500 mjesta, sada može primiti tek 160 studenata.


– Smanjili smo broj sjedećih mjesta kako bi se održavao propisan razmak. Broj stolica diktirat će nam dinamiku izdavanja obroka, a probat ćemo dogovoriti sa sveučilištem da ne završavaju sva predavanja istovremeno kako bi se razrijedio dolazak studenata u restoran. Također boravak studenata u restoranu nakon konzumacije obroka bit će vremenski ograničen, zaključuje Jurjević.