SSSH obilježio 1. svibnja

Uoči Prvog maja: Pitanje radničkih prava i dalje bez pozitivnog odgovora

Bruna Matičić

Svakodnevno nam se javljaju radnici koji imaju problema s nepoštovanjem ugovora o radu, nepoštovanjem zakona o radu, ali i nepoštovanjem kolektivnih ugovora od strane poslodavaca, kazala je Petra Vaci iz riječke podružnice SSSH-a



RIJEKA – Uoči Međunarodnog praznika rada, predstavnici riječkog teritorijalnog ureda Saveza samostalnih sindikata Hrvatske tradicionalno su položili vijenac i zapalili svijeću na Spomeniku osloboditeljima na Delti u spomen na sve žrtve radničke borbe, poginule radnike i hrvatske branitelje.


Osim polaganja vijenca, predstavnici i predstavnice istaknuli su i aktualne probleme hrvatskog radnika te su ukazali na kršenje radničkih prava. Tako je Petra Vaci, pravna povjerenica riječke podružnice SSSH-a ovom prilikom naglasila da se situacija po pitanju radničkih prava u Hrvatskoj nije puno promijenila u protekle dvije godine.


Plaće redovite, ali uvredljive


– Situacija je bila loša i za vrijeme jakih pandemijskih mjera, a loša je i danas. Svakodnevno nam se javljaju radnici koji imaju problema s nepoštovanjem ugovora o radu, nepoštovanjem zakona o radu, ali i nepoštovanjem kolektivnih ugovora od strane poslodavaca, kazala je Vaci, dok je Radmila Čahut Jurišić, predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske, osim nepoštovanja kolektivnog ugovora naglasila i ostale probleme prisutne u zdravstvenim ustanovama.




– U zdravstvenom sustavu plaće ne kasne, redovite su, ali su ispod svakog dostojanstva naših zaposlenika. Ono što je još tragičnije, uvjeti rada su katastrofični. Katastrofični su iz jednostavnog razloga – nedostaje veliki broj medicinskih sestara.


U sustavu zdravstva na razini Hrvatske nedostaje četiri tisuće medicinskih sestara, a riječkom KBC-u u ovom trenutku nedostaje tri stotine medicinskih sestara, rekla je Čahut Jurišić naglasivši da sestre odlaze na dnevnoj bazi, a kao razloge navodi sramotno male plaće u usporedbi s opsegom posla koji obavljaju, nepoštovanje turnusa, prekovremene sate te obavljanje poslova za koje nisu kvalificirane. Nastavi li se ova priča, kaže, zdravstvene ustanove moći će staviti ključ u bravu jer neće imati tko raditi.


Manjak radnika sve veći


Juraj Šoljić, regionalni povjerenik jadranske regije Sindikata metalaca Hrvatske, osvrnuo se na situaciju u tom sektoru po pitanju radničkih prava. Situacija je, kaže, u protekle dvije pandemijske godine bila teška, a rat u Ukrajini doveo je do problema financiranja već ugovorenih poslova.


– Međutim, u cijeloj situaciji važno je da poslodavci imaju sluha te da se potpisuju aneksi i novi ugovori. Svi se borimo te bismo voljeli da minimalna plaća bude regulirana kroz nacionalni kolektivni ugovor, a ona bi trebala biti minimalno tisuću eura, rekao je Šoljić.


Snježana Turkušić, izvršna tajnica regionalnog ureda Sindikata trgovine Hrvatske, istaknula je problematično stanje s kojim se ovaj sektor suočava.


– Sektor se suočava s velikim nedostatkom radnika. Fluktuacija radnika neprestano je prisutna i veliki broj napušta sektor i odlazi na bolja radna mjesta, kazala je Turkušić. Dodaje da se sindikat trenutno nalazi u fazi pregovaranja granskog kolektivnog ugovora, za koji se nada da će se ubrzo privesti kraju, a napomenula je i potrebu donošenja Zakona o ograničavanju rada trgovina nedjeljom i blagdanima. Na kraju je istaknula da će sindikat 1. svibnja sudjelovati u tradicionalnoj prosvjednoj povorci u Zagrebu.