
Postojeća građevina Rijekatanka u Srdočima ne zadovoljava zakonske uvjete za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom / arhiva NL
Uvažavajući želju građana Srdoča, Grad Rijeka je povukao svoju suglasnost za obavljanje djelatnosti. Je li rješenje o reviziji dozvole za gospodarenje otpadom izdano, u ovom trenutku ne znamo, kažu u gradskom Odjelu za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem. S obzirom na novopristigle prigovore građana ispitat će situaciju, te će od Ministarstva zatražiti informaciju o stanju u postupku revizije dozvole
Nevolje građana Srdoča zbog djelatnosti koje obavlja Rijekatank u ovome prenapučenom gradskom naselju došle su do maksimuma. Cijelu problematiku aktualizirao je gradski vijećnik Liste za Rijeku Predrag Miletić koji je upozorio da se ta tvrtka ne pridržava zakona i da svojim ponašanjem izaziva velike probleme građanima u ovom zapadnom dijelu grada. Tako su građani Srdoča preuzeli ulogu koju su nekada imali građani Podmurvica i Turnića koji su godinama morali trpjeti smrad iz INA-ine rafinerije na Mlaki. Oni su organizirali potpisivanje peticije kojom traže da se poštuje njihovo ustavno pravo na zdrav život. Gradonačelnik Vojko Obersnel obećao je da će napraviti što je moguće kako se nakon obrade opasnog otpada ne bi ispuštali neugodni mirisi. No, čini se da prema tvrtki Rijekatank nema rezolutnog stava i da se tom poduzeću previše izlazilo u susret kada je riječ o obavljanju djelatnosti kojima nije mjesto u gusto naseljenom području.
– Prema saznanju Grada Rijeke u naselju Srdoči djelatnosti gospodarenja otpadom Rijekatank obavlja od 1995. godine. Stupanjem na snagu Zakona o održivom gospodarenju otpadom, 2013. godine stvoreni su uvjeti da Grad Rijeka postane stranka u postupku izdavanja dozvola za gospodarenje otpadom na njenom području. Krajem 2014. godine, na zahtjev Rijekatank d.o.o., Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem kao nadležno tijelo izdao je mišljenje da postojeća građevina Rijekatanka u Srdočima ne zadovoljava zakonske uvjete za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom, ali da se iznimno postojeća uporaba građevine može zadržati do planiranog roka preseljenja, ali ne duže od 1. srpnja 2016. godine. Navedeno mišljenje potvrđeno je u primjedbama na Elaborat gospodarenja otpadom koji uvid je proveden krajem ožujka 2015. godine. Dozvola je izdana 8. veljače 2016. godine. Sukladno navedenom mišljenju Grada Rijeke, dozvolom je utvrđen jednogodišnji rok za reviziju – do 1. srpnja 2016. godine, pojašnjavaju u Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje otpadom. No, u svibnju 2016. godine Rijekatank traži produženje dozvole za gospodarenje otpadom.
Preseljenje nije provedeno
– Mišljenje je izdano u lipnju 2016. godine. Iz razloga jer planirano preseljenje nije provedeno, ali nije pokrenuta niti bilo koja aktivnost privođenja navedenog područja namjeni utvrđenoj prostorno planskom dokumentacijom, poslovna – pretežito trgovačka namjena, iz razloga jer Odjel nije imalo bilo kakvih saznanja koja bi kompromitirala izjavu iz zahtjeva Rijekatanka da obavljanjem predmetne djelatnosti ne ugrožava okoliš, Odjel je ponovno Rijekatanku izašao u susret, te je u navedenom mišljenju dao suglasnost, koja je potvrđena u pisanom obrazloženju Minstarstvu iz rujna 2016. godine, da se sa obavljanjem istih djelatnosti gospodarenja otpadom može nastaviti do 1. srpnja 2017. godine, kažu u Odjelu gradske uprave za razvoj, ekologiju i gospodarenje zemljištem. Naglašavaju da je Grad Rijeka izašao u susret isključivo s ciljem očuvanja radnih mjesta, a očekujući skoro preseljenje pogona s ove na za tu djelatnost pogodnu lokaciju.
– No, u kolovozu ove godije Komunalno redarstvo prima pritužbe stanovnika i prosljeđuje ih na postupanje Inspekciji zaštite okoliša. Krajem toga mjeseca Grad Rijeka zaprima inspekcijski zahtjev za utvrđivanjem opravdanosti sumnje o onečišćenju zraka neugodnim mirisima takve razine da štetno utječu na kvalitetu života stanovništva Srdoča u okolici pogona Rijekatanka, i to su bila prva saznanja Odjela da postoje prijave građana o pojavi neugodnih mirisa u Srdočima, te se na taj način prvi puta kompromitirala izjava Rijekatanka u zahtjevu iz svibnja – da obavljanjem djelatnosti ne ugrožava okoliš, pojašnjavaju u gradskom Odjelu. Od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ zatraženo je očitovanje u pogledu načina utvrđenja opravdanosti sumnje u onečišćenje zraka neugodnim mirisima, potrebnoj metodi i troškovima procjene razine onečišćenosti te, u slučaju da se onečišćenje može utvrditi mjerenjima emisije, podatke o programu mjerenja i troškovima.
Zanimalo nas je što o problemima građana kažu u Rijekatanku.
– Tvrtka se među ostalim djelatnostima koje se uglavnom obavljaju na terenu, bavi poslovima gospodarenja otpadom, za koje imamo važeće dozvole izdane od strane Ministarstva zaštite okoliša i privrede i PGŽ Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša. Ishodovane su u skladu važeće legislative RH. Nije točno da se ikad obavlja termička obrada ili spaljivanje otpada. Otpad se obrađuje fizikalno kemijskim postupkom, točnije postupkom solidifikacije/stabilizacije, sa živim vapnom, nakon kojeg on postaje inertan, neopasan otpad. Prilikom obrade materijala može doći do pojave neugodnih mirisa, ovisno o vrsti otpada, izjavio je direktor Rijekatanka Franjo Kusec.
Inspekcija i nove pritužbe
– U okviru zatraženog očitovanja koje je Grad Rijeka zaprimio 12. rujna, Nastavni zavod dostavio je i procjenu razine onečićenosti zraka temeljem koje je, sukladno Zakonu o zaštiti zraka, Gradonačelnik utvrdio izvor onečišćenja – pogon za obradu otpada, onečišćivača – Rijekatank, i opravdanost sumnje da ta onečišćenja narušavaju kvalitetu življenja građana na tom području, o čemu je 13. rujna donio Zaključak koji je istog dana upućen inspekciji koja je izdala taj zahtjev. Temeljem prijave građana od 6. rujna, 7. rujna zatraženo je žurno očitovanje Rijekatanka koje je dobiveno 16. rujna a koje između ostalog sadrži opis tehničkih mjera koje su poduzete kako bi se širenje neugodnih mirisa minimiziralo. Nakon novih pritužbi građana, 19. rujna Rijekatank je upozoren da mjere koje su poduzeli nisu dovoljno učinkovite, te da bi trebalo prestati obavljati obradu otpada koja je uzročnik neugodnih mirisa. Navedenu sumnju Rijekatank osporava, tvrde u Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem.
U međuvremenu, 12. rujna 2016. godine zaprimljen je Zaključak Ministarstva zaštite okoliša i prirode da je pokrenut postupak revizije dozvole za gospodarenje otpadom Rijekatanka kako bi se između ostalog omogućili tehnički zahvati za sprječavanje širenja neugodnih mirisa. U zadanom roku, 20. rujna nadležni Odjel se očitovao na način da je dao suglasnost za produženje obavljanja djelatnosti prema uvjetima iz dozvole koja je predmet revizije sa predloženim i drugim tehničkim zahvatima kojima se može spriječiti širenje neugodnih mirisa. Uz očitovanje priložena je dokumentacija kojom je raspolagao Odjel a koja se odnosi na onečišćenje zraka neugodnim mirisima iz pogona Rijekatanka, uključivo inspekcijski zahtjev i Zaključak Gradonačelnika te očitovanja Rijekatanka.
Tribina u Mjesnom odboru
– Na poziv Mjesnog odbora Srdoči, predstavnici Odjela i Komunalnog redarstva sudjelovali su na tribini održanoj 11. listopada 2016. na kojoj su građanima dane informacije o propisima, nadležnim dionicima i njihovim nadležnostima, upute za daljnju komunikaciju s nadležnim gradskim službama, te tražene informacije u svezi mjera koje je Grad poduzeo i planira poduzeti u cilju zaustavljanja onečišćenja zraka neugodnim mirisima iz pogona Rijekatanka, kako u postupcima prema inspekcijskom zahtjevu tako i u postupcima revizije dozvole za gospodarenje otpadom. Nakon navedene tribine uslijedila je intenzivnija komunikacija s mjesnim odborom, tvrde u Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem. Krajem listopada ove godine zatraženo je i dobiveno očitovanje Rijekatanka o novopristiglim pritužbama građana u kojem se navodi postupak u kojem se razvio navedeni miris čije širenje se nije uspjelo spriječiti, te da je o navedenom izvještena i nadležna inspekcija.
– Zbog informacija mjesnog odbora o sve većoj uznemirenosti građana uzrokovane tom pojavom onečišćenja zraka 28. listopada 2016. godine Odjel je zatražio od Rijekatanka da odmah i trajno zaustavi obavljanje obrada otpada koje su uzročnik tih onečišćenja koji zahtjev je prihvaćen o čemu je Rijekatank Odjelu uputio i pisanu informaciju. Isti dan Odjel povlači svoju suglasnost iz očitovanja o reviziji dozvole za gospodarenje otpadom od 20. rujna te svoju suglasnost za nastavka djelatnosti do 1. srpnja 2017. godine, te ograničava samo na postupke skladištenja. Predstavnici Odjela sudjelovali su na Zboru građana Srdoča održanom 4. studenog 2016. godine na temu obavljanja djelatnosti gospodarenja otpadom u pogonu Rijekatanka i onečišćenjima zraka neugodnim mirisima koji nastaju obavljanjem tih djelatnosti. Zbor građana usprotivio se nastavku bilo kakvih aktivnosti gospodarenja otpadom na predmetnoj lokaciji, te je od Grada Rijeke, kao stranke u postupku, zatraženo da povuče i svoju suglasnost za nastavak obavljanja djelatnosti od 28. listopada. Dakle, uvažavajući želju građana, Grad Rijeka je povukao svoju suglasnost. Nakon zamolbi Ministarstvu od 7. i 10. studenog da radi potrebe ponovnog razmatranja predmeta u novonastalim okolnostima pričeka sa izdavanjem rješenja o reviziji dozvole 11. studenog povučena je i suglasnost od 28. listopada uz mišljenje da više ne postoje uvjeti bilo za izmjenu, bilo za produljenje ili za izdavanje nove dozvole za gospodarenje otpadom na sadašnjoj lokaciji. Temeljem Zakona o održivom gospodarenju otpadom Ministarstvo će rješenjem ukinuti ili poništiti dozvolu po prijedlogu inspektora zaštite, te u sljedećim slučajevima – ako Ministarstvo utvrdi da osoba koja je ishodila dozvolu ne ispunjava propisane uvjete ili obveze, ako osoba koja je ishodila dozvolu u roku ne ispuni naredbu inspektora zaštite okoliša u vezi gospodarenja otpadom, kada osoba koja je ishodila dozvolu u svom radu ne poštuje zakonske propise o zaštiti okoliša i gospodarenja otpadom, te druge propise iz tog područja. Je li rješenje o predmetnoj reviziji dozvole izdano, u ovom trenutku ne znamo, zaključili su u Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem. S obzirom na novopristigle prigovore građana ovaj gradski odjel ispitat će situaciju, te po potrebi poduzeti, odnosno predložiti poduzimanje dodatnih mjera, s tim da će najprije od Ministarstva zatražiti informaciju o stanju u postupku revizije dozvole za gospodarenje otpadom.