na trgu riječke rezolucije

Počeo Porto Etno festival: Glazbena večer ljepote različitih kultura, običaja i identiteta

Robert Šimonović

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Porto Etno festival nastavlja se i u subotu, folklornim nastupima predstavnika manjina, kao i nastupima Nine Kraljić i braće Teofilović.



RIJEKA – Nije zalud ona – bolje da umre selo nego običaji! A običaji mogu biti pospremljeni svugdje, naročito među stihovima i notama etno glazbenog izričaja. No, gdje god da se oni nalazili, svrha bi im po prilici trebala biti ova – pobuditi u čovjeku ne uvijek svijesne i pomalo zaboravljene emocije, praiskonske emocije pripadnosti određenom kulturnom, narodnom, zavičajnom, jezičnom, povijesnom vezivnom tkivu…


A onda, korak dalje. Spoznaja da u svom tom moru različitih kultura, običaja i identiteta postoji samo i jedino ljepota, samo i jedino ljubav, uvijek samo jedna, bezvremenska i bezprostorna dimenzija ljudskosti.





U petak navečer na Trgu Riječke rezolucije započeo je još jedan, peti po redu Porto Etno festival, a uvod u etno glazbenu večer priredili su pripadnici različitih nacionalnih manjina Primorsko-goranske županije izvodeći folklore naroda kojemu pripadaju. Riječkoj publici tako su se predstavili članovi Matice Slovačke Rijeka, Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca „Rušnjak“ PGŽ, Kaljina, Kulturno umjetničko društvo SEVDAH, Makedonsko kulturno društvo „Ilinden”, a sutra će se predstaviti i pripadnici ostalih nacionalnih manjina.


SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER


Uslijedilo je intimno glazbeno proputovanje svijetom u izvedbi Lele Kaplowitz i vrhunskih pratećih multiinstrumentalista – Joea Kaplowitza na tubi, klavijaturama i školjci, mladog Marka Šturmana na fruli i udaraljkama te posebnog gosta, multiinstrumentalista Zorana Majstorovića. Svoj nastup Lela Kaplowitz posvetila je pokojnome ocu, koji bi, kao što je Lela rekla, na današnji dan proslavio svoj 72. rođendan. Svaka iznesena pjesma nosila je svoju malu priču. Nastup je otvoren pjesmom „U sredi našeg sela“ koja Lelu veže uz njezino rodno selo u blizini Siska, nastavljen makedonskom skladbom „So maki sum se rodila“ koja Lelu podsjeća na razdoblje života proživljenog u bivšoj Jugoslaviji.


U spomen na dane provedene na otoku Krku otpjevana je „Vrbniče nad morem“, a onda su se nizale arapske, židovske, brazilske, afričke pjesme s kojima se Lela Kaplowitz susrela za svojeg petogodišnjeg boravka u New Yorku. Luka različitosti prihvatila je pluralizam i gromoglasnim pljeskom s pozornice otpratila cijenjenu jazz vokalisticu sa svjetskim glazbenim iskustvom. Čast da zatvore prvu večer Porto Etno festivala pripala je Dunji Knebl i Roku Margeti.


DUNJA KNEBL
SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER


Etno diva Dunja Knebl i Roko Margeta publici su predstavili njihov zajednički album „Svilarica svilu prede“ uvršten na najprestižniju world music ljestvicu „Transglobal World Music Chart“ i prisutne uvukli u čaroban svijet melankolije i čežnje, nostalgije i tuge, ali i oslobađajuće ljepote. Svakom odsviranom notom Trgom se u toploj riječkoj noći širio mir i spokoj. Uz stare tradicijske hrvatske pjesme sa spomenutog albuma, premijerno su izveli i nekoliko starijih te novijih pjesama koje će se pronaći na albumu na kojemu trenutno rade. Porto Etno festival nastavlja se u subotu, folklornim nastupima predstavnika manjina, kao i nastupima Nine Kraljić i braće Teofilović.